| beligan a întrebat:

Credeti cu toata fiinta voastra ca Divinitatea,(indiferent de interpretare) poate fi descrisa in asa ceva?
http://www.trilulilu.ro/......ucida-cu-p

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

happy Cum am mai spus...
Simple legi scrise de oameni barbari cu prea multa ura reprimata fata de popoarele cotropitoare,si revarsata in textele Bibliei.
Nimic mai mult.

Iar pentru a se asigura ca oamenii asculta,au pornit zvonul cum ca au scris textele sub inspiratia divina.
Astfel oamenii,orbi si oi,au ascultat orice spunea acolo,si au uitat de propriile principii si morala,DOAR pentru ca asa era vointa Domnului. (?!)

Imposibil sa fi crestin si sa crezi in macelurile de acolo si in toate aberatiile de acolo. Poate,sa fii crestin, pentru unii inseamna sa fi criminal si intolerant fata de orice e diferit de tine. Nici acum, pe vremea noastra, treburile nu sunt asa brutale cum sunt descrise in Biblie.

Biblia = carte de legi, conceputa de oameni cu putere si influenta asupra popoarelor, oilor, astfel incat sa ajute la un control al populatiei din vremurile acelea.

Si inca o data ni se dovedeste cat de credibili sunt oamenii si cum nu pun ei in balanta nimic. Cum iau de bun orice lucru rau "ordonat" de d-zeu...
Pai stai putin, daca d-zeu doreste moartea eu nu o doresc.
Trec prin prisma gandirii mele si vad ce e bine si ce e rau.De asta mi s-a dat darul gandirii si ratiunii. Si abia apoi actionez chiar daca masele oarbe fac ce li se spune.

Nu stiu cand ne vom schimba.

| beligan explică (pentru Lizzu):

Din pacate suntem sugestionati de catre aceste sisteme, că biblia este cuvantul lui Dumnezeu!
Ce legatura poate avea Divinitatea universală cu aceste aberatii descrise in biblie (si sunt muuulte)?

| Lizzu a răspuns (pentru beligan):

Ma bucur ca am deschis ochii acum ceva timp si, in sfarsit, in momentul asta ma simt bine si eliberata.
Cu banii pe care i-am dat pe Biblie acum ceva ani buni, mai bine faceam o fapta buna cui trebuia. I-am irosit in zadar si-mi pare rau. Regret.

Multumesc mult pentru funda. Daca funda ar putea schimba unele viziuni, m-as declara multumita pe deplin.

| beligan explică (pentru Lizzu):

Eu iti multumesc, pentru că existi!
Iti dedic aceasta melodie :http://www.trilulilu.ro/video-muzica/gerard-joling-everlasting-love-14

| Lizzu a răspuns (pentru beligan):

Mersi mult pentru cuvintele tale happy o voi asculta acasa, din pacate aici nu am boxe

Ma bucur ca existi si tu, si sper sa existe cat mai multi.

| beligan explică (pentru Lizzu):

Multumesc!
Sa nu uiti sa asculți melodia!

| Lizzu a răspuns (pentru beligan):

Nu,sigur ca nu happy ar fi pacat.

| Lizzu a răspuns (pentru beligan):

Mersi! happy

11 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Da, inteligenta absoluta laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vrajeala omeneasca.nu amintalnit in biblie asa ceva.iar avertismentul era indreptatit cata vreme asta implica o incalcare a legamantului divin cu oamenii. IIsus a implinit legamantul spunand ca sabatul a fost facut pentru om.si nu omul pentru sabat.deci fiul omului este stapan si al sabatului.si cine n ziua sabatului, ii cade animalul in groapa si nu se duce sa-l scoata? deci nu cred in postarea ta.dar cred in legamantul omnului si in puterea cuvantului intrupat care este Iisus Hristos.I

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Nu ai intalnit in biblie asa ceva?
Ia biblia in manuțe si citeste : Numeri 15:32-36.
Dupa ce vei citi, te rog,, spune-mi''ai gasit in biblie asa ceva?