| Chawki a întrebat:

Credeti in blesteme, farmece, magia alba & neagra, ghicit in carti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput a se stii ca satanismul in sine nu existat inainte de crestinism deoarece e un fel de secta a crestinismului, dar ai dreptate practicile sunt mult mai vechi ca crestinismul insasi deoarece includ practici religioase ale egipteniilor, babilolienilor, chiar si yoga preluat de la indusi, dar avand o filozofie inversata crestinismului, sau mai exact, acestia avea alta idee despre zeul evreu si ceia ce inseamna rau, ei nu vedeau raul ca pe ceva absolut ca si crestinismul ci ca pe ceva relativ.
Uite ceva interesant de citit legat de o psoibila origine a satanismului traditional:http://www.descopera.org/bogomilismul/

39 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Crezi in tractoare, ciorba de burta sau politia rutiera?

| BlackSulphur a răspuns (pentru Angel0):

Vrei sa spui ca ciorba de burta nu-mi da puteri telechinetice? o_o

NOname
| NOname a răspuns:

Nu. Dar cred în autosugestia prin care pot acestea influenţa omul.

| thealchemist a răspuns:

Cred, dar nu e bine sa le pui impreuna ca nu fac parte din acelasi grup.

| Musique a răspuns:

Nu.Sunt doar niște făcături.

| DenisIonut01 a răspuns:

Sa zicem.

| usuk a răspuns:

Nu exista asemenea lucruri... what da' f?
nobody got time fo' that(to believe in)

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, si cei care iti povestesc una alta sunt doar prostiti de subconstientul lor. Ai observat ca daca cineva crede ca i s-au facut farmece se imbolnaveste, sau o duce rau, desi nimeni nu i-a facut nimic? E de la creier. Sau ai observat ca unii nu patesc nimic desi altii incearca sa le faca tot felul de lucruri? Vedetele de exemplu, cele care nu cred in asa ceva, le vezi sa fie influentate intr-un fel? si fii sigur ca unii le-au facut "vraji" ca sa le mearga prost sau sa ii iubeasca. laughing Mi-am amintit de Bieber si mucoasele alea disperate sa le iubeasca; bag mana in foc ca multe au facut asta. puppy dog eyes

| Exilee a răspuns:

Nu exista magie alba/neagra. Magia e magie si anume intreruperea oricaror legaturi cu Creatorul si exercitarea actiunilor demonice.

Dumnezeu a interzis cu toata severitatea poporului Sau evreu practicarea vrajitoriei, vinovatul putand fi supus unei pedepse cu moartea.
Chiar si in Noul Testament multi vrajitori "adusesera de buna voiec cartile lor de vrajitorii si le dadusera foc, iar valoarea la cinci zeci de mii de arginti. Iata cu cata putere se raspandea si biruia Cuvantul Domnului" ( Faptele 19, 11-20)

| Naяutσ a răspuns:

Nu, sunt doar escrocheri!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cred in magia pumnului

| Kalla a răspuns:

Da si mai cred ca nu sunt lucruri bune.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Kalla):

Magia alba nu e lucru bun?

| Kalla a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Nu exista magie alba sau neagra. Tot magie este si tot din partea diavolului vine.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Kalla):

De fapt nu exista nici un fel de magie, astea-s superstitii.

| Maxim96 a răspuns:

Da,ele sunt facute cu puterea diavolului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I thought once, but only believe!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău, mintea mea e de secol 21.
Și a altora. Doar că alții preferă iluziile în detrimentul gândirii.

| Scarbo a răspuns:

Nu am auzit de magie alba pana acum.

Răspuns utilizator avertizat
| RuxandraBianca a răspuns:

Nup...adica da, dar oamenii satanei practica asa ceva, iar cat timp Isus e cu mine pur si simplu aceste chestii nu au cum sa se atinga de mine.
pa pa happy

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ai citit macar Biblia Satanica? Stii cu ce se mananca satanismul macar?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Vrei sa te bat cu bagheta magica la curu gol? laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

De ce rezumi satanismul doar la acela lui LaVey? Mai e cel traditional care daca nu ma insel are Codex Gigas (numele e similar cu numele unui anime Code Geas, sau in romana Codul Ghis), satanism spiritual cu Al Jilwah si alte tipuri /

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar satanismul traditional a compus din 2 parti:cel care a fost chiar inainte de aparitia bisericii crestine, si cel descris tocmai de biserica crestina. Nu m-as mira ca cel din urma sa fie chiar inventat de biserica pentru a da un exemplu "asa nu".

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

Tu chiar crezi ca as citi eu biblia satanica? nici macar nu stiam ca exista.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Poti sa rezisti 3 secunde fara sa te comporti ca un ipocrit?

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Atunci de ce vorbesti in necunostinta de cauza?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Lasa-ma sa incerc... nu

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru informatia de calitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cu placere.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Sper ca n-ai transpirat incercand laughing

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Scoteam fum pe nas

| RuxandraBianca a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Pentru inceput a se stii ca satanismul in sine nu existat inainte de crestinism deoarece e un fel de secta a crestinismului, dar ai dreptate practicile sunt mult mai vechi ca crestinismul insasi deoarece includ practici religioase ale egipteniilor, babilolienilor, chiar si yoga preluat de la indusi, dar avand o filozofie inversata crestinismului, sau mai exact, acestia avea alta idee despre zeul evreu si ceia ce inseamna rau, ei nu vedeau raul ca pe ceva absolut ca si crestinismul ci ca pe ceva relativ.
Uite ceva interesant de citit legat de o psoibila origine a satanismului traditional:http://www.descopera.org/bogomilismul/

| OmuFoarfeca a răspuns:

Nu exista magie alba sau neagra, depinde cum o folosesti. Si da exista tote lucrurile mentionate.

| andreea9701 a răspuns:

Da cred

| JustSolutions a răspuns:

Absolut deloc

| Enanita a răspuns:

Buna!

Nu, nu cred.

Pa-pa!

| Anonimeueu a răspuns:

Nope big grin Dupa parerea mea sunt doar inventii.