| user499999 a întrebat:

Credeți în conceptul de "vânzare" a sufletului către diavol? Se poate realiza o astfel de treabă? Ce se întâmplă dacă faci asta? Cum îți dai seama că ai îndeplinit toate condițiile necesare pentru a face pact cu diavolul?
Vreau răspunsuri cât mai tehnice și teoretice, sunt doar curios cum funcționează treaba asta.

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, daca era ceva adevarat in asta, doar crestinii fanatici mai erau saraci.

| ania a răspuns:

Am auzit de la cei care au zis că au făcut acest lucru că funcționeaza. Începi să simți că ai demoni în tine.

| user499999 explică (pentru ania):

Ok, în sfârșit un răspuns util. Acele persoane care ți-au spus că funcționează, su primit ceea ce și-au dorit în schimbul "sufletului vândut"? Și-au atins respectivele obiective?
Eu simt și acum că am în demoni în mine laughing))))

| ania a răspuns (pentru user499999):

Am văzut un film fain din pacate nu mai rețin titlul, acolo un tip și-a vândut sufletul dwavolului pentru a fi bogat. A ajuns bogat dar frumoasa lui iubita îl înșela era invidiat și erau și unii care încercau sa îl omoare. Cam asa e treaba cu dwavolului, cu o mana îți dă și cu doua îți ia. Sa îți dăruiești sufletul Celui ce l-a creat și care e atotputernic, e o opțiune multmai bună, care aduce fericire pe termen nederminat darul de a te putea bucura cu adevărat de viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu sunt curios cum face plata... Transfer? Revolut?

| user499999 explică (pentru suntserios):

Simcer. Trebuie să-l întrebăm

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred in conceptul asta...Sufletul e liber.Te-ai uitat la The Devil's Advocate si ai ramas cu idei? laughing

| user499999 explică (pentru dullcat):

Am văzut filmul, dar nu de-acolo mi-a venit ideea asta. Am citit mai multe articole în care oamenii spuneau că au făcut "pact cu diavolul" și povesteau despre schimbările ulterioare pe care le-au simțit în viața lor. Mi se par supranaturale descrierile lor și îmi e foarte greu să cred acele lucruri, dar ei păreau a fi cât se poate de serioși.

| anonimg a răspuns:

Acesta este doar un exemplu:
https://viatasisanatate.ro/......pranatural

Dar exemple și metode sunt multe. Hula împotriva Duhului Sfânt este cel mai periculos exemplu, și aici intră toți oamenii care nu vor fi mântuiți. Această hulă nu reprezintă o înjurătură, ci împotrivirea continuă a inimii de a da ascultare îndemnurilor Duhului Sfânt de a ne pocăi.
De aceea este scris că nu poate fi iertată această hulă, deoarece omul se împotrivește continuu.
Omul nu poate fi mântuit direct de Dumnezeu Tatăl. Ci prin Duhul Sfânt Dumnezeu Tatăl ne conduce la Domnul Hristos. Deci nimeni nu poate fi mântuit fără Duhul Sfânt și fără Domnul Hristos, oricât de mult ar implora ei pe Dumnezeu Tatăl, Allah, Iehova sau cum mai este numit Dumnezeu.
Duhul Sfânt Se retrage dacă este respins mereu și mereu, și omul nu se pocăiește nici chiar pe patul morții; astfel omul pierde posibilitatea de a mai putea fi mântuit.

| user499999 explică (pentru anonimg):

Nu la asta m-am referit în întrebarea mea, dar e ok. Urăsc pocăiții. Next laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Da și nu. Nu functioneaza deloc așa cum vezi în filme. Creștinismul dă posibilitatea omului să se pocăiască și prin pocăință să-și salveze sufletul. Deci și dacă ai semna un presupus contract cu diavolul ai putea după să te pocăiești. Dar astfel de contracte nu există. Am zis "și da" pentru că prin decizile noastre zilnice ne putem salva sau "vinde" sufletul. Dacă alegi zilnic să păcătuiești îți "vinzi" zilnic sufletul diavolului.

| user499999 explică (pentru CostinAlamariu):

Ok, dar atunci ce părere ai despre oamenii care dau detalii referitoare la ceea ce s-a schimbat în viața lor după ce și-ar fi "vândut" sufletele diavolului? Crezi că sunt numai aberații și că nu e nimic adevărat?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru user499999):

Probabil că mulți dintre ei mint. Probabil unii dintre ei sunt posedați.

| user499999 explică (pentru CostinAlamariu):

Ce înseamnă a fi sau a nu fi "posedat"? Cum se manifestă această treabă?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru user499999):

A fi posedat înseamnă a fii sclavul unui diavol. Când ești posedat ti-ai dat aproape toata libertatea diavolului prin propria ta vointa. Nu intotdeauna se manifesta dramatic. Uneori cei posedati pot părea "normali" în public.

| user499999 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu știu cum îți poți da aproape toată libertatea unui personaj fictiv, dar să zicem că e așa cum zici tu. Tot nu mi-e clar cum se realizează un astfel de proces. Vine dânsul la tine cu un contract de vânzare-cumpărare pe care tu ulterior îl semnezi și gata, ești de acord cu clauzele stabilite pe foi? laughing))))) Diavolul nu e o entitate, e doar un simbol pe care oamenii îl asociază cu ceea ce li se pare lor că-i mai apropiat de acest termen și nimic mai mult. În altă ordine de idei, nu ai cum să fii "sclavul unui diavol", ci doar sclavul unor definiții și descrieri pe care tot oamenii le-a făcut de-a lungul istoriei. La fel e cu fiecare personaj fictiv în parte. El nu apare sub formă umană ca să-ți spună ceva, și nici nu plutește prin cameră ca un spirit rătăcit. Tu singur îți imaginezi că ai vorbit cu el și că te-a îndrumat (mă refer la Dumnezeu acum sau la orice altă divinitate), dar el nu a venit și nu ți-a spus nimic. Nu i-ai auzit vocea. Sunt doar povești frumoase în biblie, care ți-ar plăcea să fie adevărate.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru user499999):

Văd că ai memorie scurtă. Citește-mi primul răspuns. E valabil și pentru ce ai zis tu. Iar eu ti-am zis lucrurile astea din perspectiva unui creștin. Creștinismul crede că diavolul este o entitate reală. Judecand dupa întrebarea ta ai vrut sa stii ce zice crestinismul despre asta, nu? Eu ti-am zis. Discutiile legate de adevarul sau falsitatea crestinismului sunt complet in alta sfera si nu-s interesat de ele. Tu ai vrut sa stii viziunea crestinismului si eu ti-am oferit-o. Nu veni acum la mine cu "ăh eu cred ca nu-i adevarat asta". Nu îmi pasă.

| user499999 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu boss-ule. Nu am zis niciunde că vreau să știu ce cred creștinii despre asta. Am vrut să știu ce cred oamenii în general, indiferent de credințele, convingerile și religia pe care o are fiecare. Nu-mi pasă de creștinismul tău nici cât jegul de sub unghii. Vreau lucruri concrete despre cum se face un ritual de acest gen, nu vreau să știu numai din perspectivă creștină cum se vede, dar o să întreb un satanist, că m-am lămurit aici.

| Theo94 a răspuns:

Nu cred. Este doar un mit care face parte din mitologia crestina si poate si din alte religii.
Si din cate stiu "vanzarea" sau oferirea sufletului catre diavol se refera la pactul cu diavolul.
Conform traditiilor crestine despre vrajitorie pactul are loc intre o persoana (sau un grup de persoane) si diavol sau alt demon vanzandu-si sau oferindu-si sufletul pentru diferite favoruri cum ar fi: tinerete, frumusete, faima, bogatie, putere, etc.
Pactul poate fi oral sau scris (uneori ambele?) etc.

https://en.wikipedia.org/wiki/Deal_with_the_Devil

https://ro.wikipedia.org/wiki/Pact_cu_Diavolul

| user499999 explică (pentru Theo94):

Sunt confuz momentan. Dacă totul e doar un un mit și o poveste, de ce există mii de articole scrise în care anumiți oameni își povestesc întâmplările din viață pe care le-au întâmpinat după ce au făcut așa-zisul "pact" cu diavolul? Sunt toți niște demenți, dacă e să judecăm la rece, conform acestor teorii și supoziții.

| Theo94 a răspuns (pentru user499999):

Exista mii de articole si despre alte mituri, povesti, fenomene paranormale, etc. care nu exista.
Ai stat langa cineva care a facut asta, ai luat parte la un asemenea fenomen?
"Sunt toți niște demenți", Nu, la unii s-a creat acest mit dupa moartea lor, altii au mintit din varii motive, etc.

| user499999 explică (pentru Theo94):

Există mii de articole în care oamenii povestesc despre asta ca și cum ar fi real, nu ca și cum ar fi un mit, o poveste sau un fenomen paranormal, aceasta este principala diferență.
Nu, nu am stat lângă nimeni care să fi luat parte la asta, dar vreau să găsesc și încă mai caut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate sa îți vinzi sufletul satanei. Nu trebuie sa faci mare lucru ca să ti l vinzi, adică, după câteva exemple din Biblie: Iuda Iscarioteanul L a vândut pe Domnul Isus și Anania și Safira L au mințit pe Dumnezeu. De aici reiese clar ca nu trebuie sa îndeplinești niște condiții tip tipar, aceștia de mai sus au făcut niște păcate grave și astfel și au vândut sufletul, după câte înțeleg eu. Nu stiu ce sa spun prea multe, nu am studiat pana acum astfel de cazuri. Poate vor ști alții sa răspundă mai bine și mai complex bazat pe Biblie

| madallin324 a răspuns:

Nu poti sa vinzi ceva ce nu-ti apartine.
Suntem suflete care avem un corp nu invers.
Crestinii inca n-au inteles nimic din ce se intampla.