| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in darul clarviziunii sau acela de a avea previziuni?
Cum se face ca multe lucruri a prezis corect Nostradamus dar dar si altii
Si inca ceva:Ati vrea sa aveti previziuni? De ce da, de ce nu?

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Au existat profeti care au fost inspirati de Dumnezeu.
Nu exista "darul previziunii" sau "clarviziunii", NUMAI Dumnezeu cunoaste viitorul de aceia numai profetii au putut transmite "informatii" despre viitor sub indrumarea lui Dumnezeu.
Profetii adevarati se pot verifica FARA probleme deoarece in timpul profetiilor care dureaza in mod practic intre 2 si 4 ore, NU RESPIRA dar traiesc normal fara respiratie. Toti profeti Biblici au avut acesta insusire cand au profetizat pentru a nu fi CONFUNDATI cu mincinosii sau "profetii demonici".
Nostradamus NU A AVUT aceste insusiri, el a relatat niste chimilituri sub influenta Denonica (a Satanei). Tot ce scrie prin presa sau la TV sunt nascociri sau sub influenta DRACULUI. Profetii de la Dumnezeu, in zilele noaste pot avea DOAR cei din poporul ales de Dumnezeu si NU fac publice profetiile sau visele profetice DEOARECE acestea ACUM sunt DOAR cu referire INDIVIDUALA. Profetiile generale, pentru intreaga omenirte sau INCHEIAT. Nu cauta ce nu mai poate avea loc.

| AC4S4 a răspuns:

Da, cred in acest dar, care este numit si darul profetiei/prorociei. Acesta este unul din darurile Duhului Sfant. Au existat si exista crestini ce au avut acest dar.
Nostradamus nu a avut acest dar. El era implicat in stiintele oculte, in astrologie, nimic din ce prevestea el nu era de la Duhul Sfant.

| AvalohAlyn explică (pentru AC4S4):

Era tot de la Dumnezeu darul lui Nostradamus fiindca darul de a prevedea e ceva divin, nu poate sa vina decat de la Dumnezeu iar faptul ca el a prezis corect foarte multe lucruri e o putere supranaturala pozitiva de la Creator.La fel si baba Vanga.Doar daca nu era religios nu inseamna ca nu avea dar de la Duhul Sfant, tine minte ca Nostradamus e cel mai mare prezicator al tuturor timpului iar puterea de a vedea in viitor nu putea veni decat de la Dumnezeu, e un dar.Nu trebuie sa fii in tabara crestina neaparat ca sa poti avea darul de a prevedea viitorul. Dumnezeu nu e numai crestin

| AC4S4 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu poti sa spui ca un om care era crestin doar de forma, un om care se ocupa cu ocultul si astrologia sa aiba un dar de la Duhul Sfant.
Nu am spus nimic de a avea o religie. A fi crestin nu este numai a avea o religie, ci si a-L urma pe Hristos.
Nostradamus a fost un profet fals. Poate avea ceva "daruri", dar nu de la Duhul Sfant, ci de la Satana. Citeste Biblia, lasa profetiile lui Nostradamus si Babei Vanga, sunt doar niste profeti falsi.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Cum nu exista magicieni poti sa fii sigur ca nici asa ceva nu exista decat in filme. Dar unii se uita prea mult la filme si le confunda cu realitatea.