| znstr a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? Argumentati raspunsul

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Da, dar în felul meu, în Dumnezeul religiei mele.
Fiecare om are o religie a lui, mai mult sau mai puțin legată, de religiile „ oficiale".

| znstr explică (pentru MMihai):

Ok, te-am inteles. Deci esti ateu

| znstr explică (pentru znstr):

Intr-un fel sau altul * rectific.

| znstr explică:

Draga anonim, eu ti-am cerut tie o opinie, o parere, nu o explicatie legata de alte religii sau non-religii sau ce sunt ele, legate sau nu de Dumnezeu.
Cum s-a dat in vant si gimibv, sa-mi explice ca de fapt cuvantul "credeti" nu exista, ci o alta forma a lui care inseamna acelasi lucru. Asta ai facut tu. Asteptam raspunsuri de genul : "Da, cred pentru ca X" sau "Nu, pentru ca nimic nu m-a facut sa cred/alte motive". Nu basme, nu inventii, nu copy/paste de pe net legat de Ateism si originea lui.

| znstr explică:

1. nu se scrie "asi" "mai" sau "maical gecsan" si 2. era o simpla intrebare, cum am repetat intr-un raspuns de-al meu de mai sus: CREZI sau NU? nu sa o dai pe smecherii 'ba eu nu cred nici in mama, dar in Dumnezeu?'

| znstr explică:

Atunci ce mama masii imi faci mie teoria chibritului pe un cuvant inutil intrebarii asteia? Si ia fii smecher in alta parte, ca la mine aici nu-ti merge figura. laughing

| znstr explică:

Okay, ma multumeste raspunsul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu crezi ca eu cred? te ajuta cu ceva? cu ce?

| 1Mihai1 a răspuns:

Da, cred! Ce dovezi mai vrei? Sunt o grămadă...

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Sunt o gramada stiintifice... citeste aici :
http://www.hotnews.ro/......cterie.htm

Tu confnzi dovezile cu sofismul.

| gimibv a răspuns:

Cuvantul credeti in original nu exista domnul isus spunea mereu aveti incredere in mine si aveti incredere in tatal meu... credinta este o incredere neclintita in lucrurile la care nu se vad deci incredere nu credinta caci si draci cred mai mult ca noi ei lau si vazut of. cat de pacaliti suntem cu cei care nici macar nu studiaza cu adevarat sensul adevarat nu judec pe nimeni ci doar caut sa-i dau de gol pe lupi inbracati in oi

| znstr explică (pentru gimibv):

Gimi, serios? crezi/te increzi in cineva e tot una... punctul intrebarii era altul: pentru tine, Dumnezeu exista? nu te joci de-a Sherlock Holmes cu religia, iar asta a fost o intrebare inofensiva. Plus de asta, nu am cerut originea lui.