| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? Dar in Satana? Daca da,de ce? Daca nu, de ce? Si care este diferenta dintre bine si rau?

Răspuns Câştigător
| Labyrinth a răspuns:

Cred în existenţa binelui şi a răului dar nu cred în dumnezeu şi nici în satana. Cred că există oameni buni şi oameni răi, depinde din ce punct de vedere priveşti lucrurile. Există şi un adevăr universal, există obiectivitate şi subiectivitate.

16 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cred in Dumnezeu si automat cred si in Satan dar nu vreau sa am deaface cu cel din urma.Cred in Dumnezeu fiindca vad zi de zi dovezi vii cum ca El exista plus ca El mi-a ascultat rugaciunile mereu si mi-a aratat personal ca exista. Faptul ca eu traiesc inseamna ca exista.Din cartile si articolele numeroase pe care le-am citit am aflat ca exista un Creator, o Putere Superioara si Inteligenta care a creat totul.Multe intrebari nu au raspuns si sens fara Dumnezeu.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu cred în niciunul din cei doi menţionaţi de tine.
Sunt atee.
Pe curând!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ioan 3:16

"Why do you call Me, 'Lord, Lord,' and do not do what I say?" Luke 6:46

"Do not merely listen to the Word, and so deceive yourselves. Do what it says." James 1:22
Cuvant de la Isus!
http://www.youtube.com/watch?v=g9SJlPkJ-Ug&feature=plcp
May God bless you!
Daca nu crezi urmeaza:
JUDECATA:
http://www.youtube.com/......?/playlist

| dracu14 a răspuns:

Ca ateu eu privesc asta cu dumnezeu si satan ca un desen animat, dumnezeu=personjul cel bun, satan=personajul cel rau e ca si batman si joker. oricum biserica si satan sunt mana in mana ca doar el a tinut biserica in afaceri atata timp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred in amandoi.In Dumnezeu pentru ca tot ce ne inconjoara, tot ce exista, are un creator.Nu cred ca lumea s-a format de la Big-Bang, pentru ca acesta a avut nevoie de alta meterie din care sa se produca explozia. Trebuie sa se inceapa de la 0.
Cred si in Satana. Daca exista Raiul (unde ajung oaenii care au avut o viata asa cum trebuie) exista si idaul (unde ajung restul oamenilor). Nu stiu daca intelegeti ce vreau sa spun, dar macar am incercat

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci Big Bang-ul(chiar daca habar n-ai ce presupune) a avut nevoie de materie, dar Dumnezeu nu? Tu crezi doar ce-ti convine?

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Ok,stiam si eu asta, dar nu am vrut sa o scriu pentru ca ar fi fost o piedica.Stiu bine ce e Big Bangul. Pana la urma, cared ca vom afla doar dupa ce vom muri thinking

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti inca mica sa-ti dai cu parerea despre asemenea teorii, inca nu "rumegi" informatia primita, crezi tot ce ti se zice.

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Nu cred tot ce mi se spune, cred ce citesc.Si poate ca sunt mica, dar nu inseamna ca sunt proasta

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care lume s-a facut dupa big bang?

| anonim_4396 explică (pentru 1libercugetator1):

Uite aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa mult timp dupa big bang s-a creat pamantul, citeste mai bine

| anonim_4396 explică (pentru 1libercugetator1):

Am cautat ceva la repezeala, trebuia sa merg sa ma pregatesc pentru scoala

| JohnnyWylde a răspuns:

Eu cred in bine si rau privindu-le ca valori morale, nu in entitati supraomenesti.

| yoo23 a răspuns:

Ce ma amuza cei ce afirma ca nu cred in Dumnezeu pentru ca acesta nu ar fi putut sa apara din nimic, dar cred ca universul (atat de complex, frumos, bine structurat) a aparut dintr-o explozie.Pai si explozia aia din ce a aparut? Cum poate ca o explozie sa creeze totul, cand o explozie de fapt distruge tot ce e in jurul ei? Si inainte de acea explozie ce a existat? Cum poate sa apara ceva din nimic? Daca iti arat un ceas si te intreb: "Ma crezi ca acest ceas a aparut singur?" - Tu automat o sa zici nu, insa crezi ca totul a aparut singur. Cat despre ce cred eu? Cred intr-o fiinta superioara creatoare de univers care a existat dintoteauna.Si repet- nu cred in religie.Pana la urma vom afla dupa moarte. Daca exista divinitate atunci sa fim judecati dupa voia sa. Daca nu exista-asta e, nu mai existam pur si simplu ca si inainte sa ne fi nascut.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Nu cred in ambele personaje
ca e imposibil ca din nimic sa apara un zeu
si sa creeze totul din nimic

noi facem bine noi facem si rau, e usor sa spui satana ma ispit sa fac aia decat sasi asumi vina pentru cele facute, ipocrizia ne definieste ca specie