| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? V-a dovedit El vreodata personal ca exista? :d
P.S.Nu vreau raspunsuri din Biblie, ci din viata voastra, semne da-te de Dumnezeu voua de-a lungul vietii.

Răspuns Câştigător
| Idealista a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu foarte tare(Dumnezeu ma ajuta mereu, rugaciunea mea este "Doamne ajuta-ma, Doamne pazeste-ma, Doamne milueste-ma, Slava tie Doamne"), in plus vecinii mei au avut o experienta groaznica pe care nu o doresc nimanui si de atunci ei s-au apropiat de credita ortodoxa de DUMNEZEU si pleaca la Biserica in fiecare Duminica
http://www.youtube.com/......ttp?/watch -este o intimplare reala si daca nu va convins inseamna ca numai traind aceeasi experinta de moarte clinica poti sa intelegi totul...
Iti recomand sa vizionezi acest film despre cum mureau oamenii in chinuri(arsi de vii, sfisiati de leii)pentru Dumnezeu...Quo Vadis(Domine)? (2001)http://www.filmhd.ro/2012/02/01/quo-vadis-2001/-poate vei reflecta asupra acestor intimplari si nu vei mai fi ca o oaie ratacita dar te vei intorce la pastorul nostru(intoarcerea fiului risipitor)...
"Dumnezeu nu este nicăieri pentru cei ce privesc trupeşte, căci e nevăzut. Dar pentru cei ce înţeleg duhovniceşte este pretutindeni."

"Aşadar, crezând din tot sufletul şi căindu-ne cu căldură, zămislim, cum s-a spus, pe Cuvântul lui Dumnezeu în inimile noastre, ca Fecioara, dacă avem sufletele fecioare şi curate"

"Fiecare judecă din starea ce o are el, şi pe cele ale aproapelui, fie că e vorba de virtute, fie de păcate. "

"Fiind jos nu cerceta cele de sus... "
(Sfântul Simeon Noul Teolog)
http://www.youtube.com/watch?v=4tZ4o36Kn34

47 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,cred pentru ca L-am cautat si mi-a raspuns.

| MMihai a răspuns:

Credeti că există Dumnezeu? ==Da
V-a dovedit El vreodata personal ca exista? :==nu

| Hombre a răspuns:

Toti care sustine ca are dovada personala e existentei lui Dumnezeu sunt niste mari mincinosi sau delireaza ca @DomnulCutare "visam lucruri ciudate, nu mi le prea amintesc, dar stiu ca erau ceva draci care vroiau sa vina dupa mine sa ma omoare, aveam doar 2 ani, si nu am fost influentat".
Ce tare era ăsta la 2 ani sa-mi moara caprele, bai Aschiuta la 2 ani nici nu aveai constiinta de sine.

| SovietMarshalPeter a răspuns (pentru Hombre):

Poate tu mai omule,alti au cap,se vede ca esti fraier,da vai de capu tau ma,mai scriu eu noncaligrafic aici pe net,da tu vi sigur de la coada vaci,sau ai jucat ceva jocuri cu limbaj de strada,la faza cu profesoara,bine, am fost cam prost sa pun asa ceva, da la celelalte, uitate la ce poza de fundal ai, clar ca mi-am irosit timpul scriind aici.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu prefer sa cred ca exista Dumnezeu. Nu ma intereseaza ce cred altii, si ce argumente aduc. Bine, nu cred ceea ce spune Biserica.
O dovada? Nu imi amintesc exact. Cred ca tot ce se intampla bine. Multe lucruri bune. Fiecare zi frumoasa, fiecare rasarit pe care il vad dimineata. Fiecare floare colorata.

Cred ca oamenii au nevoie sa creada in CEVA. Cel putin eu da, am nevoie. Eu mi-am creeat propria idee despre Dumnezeu.

O seara frumoasa!

| Lizzu a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Frumos happy

| NuMaContrazice a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Exact asa si eu, doar pentru ca nu ma duc la biserica sa ma critice toate babele si sa ma barfeasca asta nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Lizzu):

Multumesc.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Mda, nici eu nu ma duc la biserica.
Si consider ca unele lucruri gen sa pupi mana preotului sunt tampite.

| ania a răspuns:

Când eram agnostică și fără credința L-am provocat dacă există să mi se arate și ce s-a întâmplat pe urmă în sufletul meu m-a readus la credință.M-a copleșirt într-o asemenea măsură prezența și dregostea Lui că am început să plâng de fericire, parcă m-a luat în brațe, au fost cele mai fericite momente ale vieții mele, revelația motivului pentru care exist pe pământ, nu există plăcere mai intensă decât să percepi prezența și drgostea lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Nu,nu

| milan9 a răspuns:

De dovedit? În fiecare zi, prin fiecare răsărit de soare, prin fiecare posibilitate de a gândi, prin fiecare pată de culoare, prin fiecare zâmbet al "copiilor" de lângă noi, prin fiecare suspin după veşnicie...

Totul este o invitaţie pentru libertatea noastră!

| Lizzu a răspuns:

Buna happy

Da, eu cred. De fiecare data simt langa mine o prezenta fantastica si iubitoare care imi pune in suflet speranta si imi sopteste ca va fi bine. Asta simt de fiecare data si am simtit mereu cand am intrat plina de furie, de deznadejde si tristete fara margini in biserica. Am gasit acolo alinare fara limite si intelegere. Nu am simtit judecata pentru gandurile mele rele fata de mine si de lume. Am simtit ceva de nedescris care m-a ajutat sa ma ridic de fiecare data si sa ies pe poarta bisericii mai usoara in suflet si mai linistita. Si NU. Nu spuneti ca e autosugestie. Nu este. Este ceva inexplicabil si sper din suflet sa simtiti toti la un moment dat in viata, atunci cand va va fi greu.
Nu va fie rusine sau teama sa va rugati pentru ajutor intr-o situatie limita, va rog. Indrazniti chiar daca nu credeti in El. Va va trimite ajutor negresit. Ajutor prin oameni care apar cand avem mai mare nevoie de ei, ajutor prin diferite oportunitati si ocazii aparute peste noapte in viata. happy

Numai bine va doresc tuturor.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist feature=view_all
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo& feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco& feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

| NuMaContrazice a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Cred ca am fost destul de clar cand am spus ca NU vreau exemple din Biblie, ci din experienta proprie.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Da, ti-am zis!

| HueyFreeman a răspuns:

Am tras doua concluzii, el ori este mort ori inexistent.

| dracu14 a răspuns:

Nu.

| dracu14 a răspuns:

Vorbea creier de sobolan laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA.DE Cate ori si-a facut simtita prezenta cel rau. Bunul Dumnezeu mi-a fost alaturi mai mult decat in zilele obisnuite.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Mi-a dat semne insa nu are rost sa discut despre ele aici pentru ca nu vreau ca vreun "inteliget" de ateu sa isi bata joc de mine.Nu are sens. oh go on

| Thunderstruck a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Inteliget"...Ahh, ironia, doaresad.

| SovietMarshalPeter a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ai gandit foarte bine, adevarata noastra rasplata este in ceruri, a lor, spun ca o sa le para rau.

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Nu trebuie sa ne fie teama si rusine sa ne spunem parerea, mai ales in cazul tau cand este ceva real. Prin ce scrii poti impartasi ceva pretios si profund cu toti cei care cred in El si cu toti cei care nu cred.
Niciodata sa nu-ti fie teama de batai de joc. Nu au sens happy

Te pup

| Calininio a răspuns:

Eu nu cred. Nu am de ce sa cred.
ps. date e legatwinking

| SovietMarshalPeter a răspuns:

Da,m-ia dovedit,odata era sa ma loveasca masina,dar i ultimul moment s-a oprit,altadata,cand eram mic, visam lucruri ciudate, nu mi le prea amintesc, dar stiu ca erau ceva draci care vroiau sa vina dupa mine sa ma omoare, aveam doar 2 ani,si nu am fost influentat,mi s-a facut o cititre din Biblie si nu am mai visat,odata,asta pare caraghios,odata ne asculta la matematica,si a ajuns la mine,si chiar in acel moment a sunat-o cineva si eu mi-am putut invata ceva si n-am patit nimic,tin sa spun ca eu nu am noroc,deci pot sa spun ca tote astea le-am trecut cu ajutorul lui D-zeu.

PS, Daca ai fi cu adevarat destept ai intelege totul, straduiestete si tu si vei vedea ca vei primi ce meriti, si eu am avut probleme din astea, dar n-are ce te supara.

| NuMaContrazice a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

Nu am zis ca nu cred, dimpotriva, Dumnezeu mi-e dovedit ca exista intr-un in care ar trebui sa fiu idiot, surdo-mut, si orb pentru a crede ca nu a fost El.

| Thunderstruck a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

"Daca ai fi cu adevarat destept ai intelege totul"...Invata mai intai sa scrii corect, dupa sa faci tu diferenta dintre destepti si prosti.Toate "doveziile" tale sunt niste idiotenii, numai un nesimtit cu doua clase le poate considera dovezi. La primul exemplu nu Dumnezeu ti-a salvat viata, ci franele, inventate de un om, multumeste-i acelui om, nu lui 'mnezau.Al 2-lea exemplu, wow...Inca iti amintesti de cand aveai doi ani? Ma rog, lasa asta. Din moment ce tu stii, cu siguranta, cine este destept si cine nu, ar trebui sa stii ce-i aia autosugestie.Mai mult nu zic, e clara treaba.La al 3-lea exemplu, deja o dai in nesimtire.N-ai auzit de intamplare, de coincidenta, de noroc? Si "pa" mine m-ascultat odata la logica, ghici ce, o ora dureaza 60 de minute si a trecut acea ora.Wow, exista Dumnezeu, dovada clara.

| SovietMarshalPeter a răspuns (pentru Thunderstruck):

Auzi ba pustiule, lasa-ma tu cu criticile tale,"Daca ai fi cu adevarat destept ai intelege totul"am vrut sa spun ca daca te gandeai un pic nu te repezeai cu vorba, nu fac nici o diferenta, faza cu masina, daca ai fi fost atent la orele de fizica ai fi auzit ca o masina care merge cu vreo 130km ar frana in vreo 37m/s,calculeaza si vezi,si lasa-ma cu logica ta si da dovezi aici de cap,nu am ranit pe nimeni,nu m-am referit c-as prosti ci ca doar nu inteleg,si masina,a trecut pe langa mine era doar un cm si ma lovea,si la al treilea,bine aici iti dau dreptate,m-am cam pripit,da faza e ca(A spus sa nu dau dovada din Biblie,dar aici intra alta problema)Dumnezeu inseaman iubire,clar ca tu esti un sadic,apropo cand ai facut ultima fapta buna din inima,reflecteza nu inventa ceva aici,si in al doilea rand,oameni de cultura au spus ca cel care nu crede in Dumnezeu e ca si inexistent,a spus-o un om de cultura asa ca lasa-ma tu cu logica,cu nesimtirile tale,si,mai stai in banca ta mai prietene,nu mai tot raspunde asa din start,odata o sa scrii si tu o prostie,cum ai crezuto pe a mea,si nu o sa-ti placa cei care o sa te inchida.

PS.Fa ce vrei, nu esti obligat, da iti spun, oameni ca tine in ad ajung, oameni ca tine sunt 80% in familia mea,cum te vei simti acolo? in chinuri? sti doar ca cei ce vor merge la Dumnezeu va vor uita, ca eu pe cei din neamul meu, la care ma rog sa se indrepte, te rog, reflecta la ce ti-am spus.Venind vorba de caligrafie,binr,bine,aici iti dau dreptate, scriu prea repede, poate ma si cam grabesc, aici ai dreptate, eu sa iau aminte.

| SovietMarshalPeter a răspuns (pentru NuMaContrazice):

A,atunci scuze,dar gadestete un pic in trecut, oare sa nu te fi influentat el, iti pun o intrebare, ai ajuns vreodata la spital? Ma refer aici din cauza unei boli, sa nu te gandesti la Biblie.

| Thunderstruck a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

Mda, citeam raspunsul tau si ma intristam.Mi-ai facut o caracterizare imediata fara sa ma cunosti.Nu o sa mai vorbesc de masina aia, daca ai zis ca trecut si pe langa tine, pentru mine e clar."Dumnezeu inseaman iubire", asa ar trebui, dar inseamna razboaie deocamdata, daca nu cred intr-un zeu inventat de evrei inseamna ca sunt sadic? Urat.Imi pare rau sa-ti zic, dar sunt 5 miliarde de oameni care nu cred in zeul tausad, chiar crezi ca 5 miliarde de oameni sunt sadici? Despre chestia cu oamenii de cultura...Sunt oameni de cultura care zic ce-ai zis tu si oameni de cultura care-i critica pe cei ca tine, pe zei, pe toata gasca.Nu inteleg ce relevanta are. Daca ajung un om de cultura si zic ca nu exista Dumnezeu, automat nu exista? Logica de clasa a 1-a."P.S-ul" intr-un final l-am descifrat...Nu vreau sa te jignesc, dar ii dai prostiei noi infatisari.Relizezi, ca spunandu-mi mie, ca ateu, ca oamenii ca mine ajung in iad e ca si cum i-ai zice unui adult ca Mos Craciun n-o sa-i aduca nimic daca nu e cuminte? Oricum, din nou o dai in nesimtire.Altfel nu stii sa-ti prezinti zeul personal decat cu amenintari cu iadul? Prietenii tai de-acum cateva sute de ani ii trimiteau direct in iad pe atei (ii ardeau, literar spus "iad"), tu ma ameninti cu iadul, pentru ca nu poti sa ma omori.Sunt convins ca majoritatea crestinilor, daca s-ar dovedi ca nu exista zei, ar comite crime, violuri si tot ce le era interzis.

| SovietMarshalPeter a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu e inteleg ca tu nu vrei sa crezi,nu sunt Hiler prietene,nu te condamn,e doar o avertizare,si evrei,amice citeste unde vrei si sa vezi ca nu evrei l-au creat pe Dumnezeu,Zeul asta a existat din cele mai vechi timpuri.Cei cinci miliarde de oameni,sunt aberati,cum sa fie atatia atei,clar ca cred in alta religie,poate sunt Indusi,Mohamedani,Budisti,etc,ce spui tu de Dumenzeu nu prea inteleg daca vrei sa spui ca exista sau nu exista,sau ca esti neutru,da la apocalispsa va fi ca la matematica,ai facut ce trebuia,da ori ba,nu stau cu tinta pe tine,esti liber,traiesti intr-o tara libera,da te-ai gandit vreodata,ca sigur nu te vad citind din Biblie,nici eu nu o prea fac in afara de canoane,sau cand ma duc la bunicamea s-ai citest,da acolo nu ma prea intereseaza ca ei sunt pocaiti si scrie altceva acolo,ceva cei face pe ei mai fericiti,asa-i in secte,imi fine,cum spuneam,te-ai gandit vreodata oare de ce eu nu am ajuns pe la spitale,oare de ce am familie,oare de ce nu sunt un vai de capu meu,ai putea sa spui daca esti agnostic ca e pura coincidenta,da si eu as putea sa spun ca e pura coincidenta daca ar fi pe invers,oare nu cu ajutorul celui de sus am reusit toate astea,acum poate si astea se intampla din cauza ca raul castiga teren aici pe pamant,cum spui tu cu razboaiele,dar odata si o data nu va mai fi asa,cam atat,dar am o intrebarem,tu dupa ce vei muri vei disparea de tot sau vei trece in rai sau iad,sau poate crezi in alte religi?

PS.Da ai dreptate te-am judecat gresit,fata de ceilalti tarani de la sura,care nu-s nici atei nici credeinciosi,sunt ceva stil Harlem Shake,care stiu sa vorbeasca nuam urat,tu se vede ca esti educat,esti om de treaba,numai ca te afli intr-o incurcatura,raul o cam pus mana pe tine,pe mine si mai bine,odata mi-a venit asa sa arunc o icoana,sau odata am vrut sa dau foc la o cruce,mai rau ca tine,pentru cei cu credinta,diavoli si-ar manca si c*acat* numai sa-i puna sub stapanire."Sunt convins ca majoritatea crestinilor, daca s-ar dovedi ca nu exista zei, ar comite crime, violuri si tot ce le era interzis."Aici ai o foarte mare dreptate,uni sunt crestini cu gura, nu cu sufletul, da nu exista mai mult izei decat unul! Mai vorbim, sa ai o naoapte buna, pa.

| Thunderstruck a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

Bravo, ultimul raspuns chiar se deosebeste de celalalte, in mod pozitiv.Eu prefer sa ma bazez pe istorie, de aceea am zis ca evreii l-au creat pe Dumnezeu, cand zic ca ma bazez pe istorie, ma uit la Grecia Antica, la Egipt, si orice popor carui i-au murit zeii.Nu fac nici o diferenta intre zeii lor si zeii evreilor.Am zis ca exista 5 miliarde de oameni care nu cred in Dumnezeu, ma refer la zeul crestin.Mi-a facut placere, noapte buna.

| SovietMarshalPeter a răspuns (pentru Thunderstruck):

E bine ca te bazezi pe istorie,dar iti spun Dumnezeu exista,de exemplu chiar daca uni oameni care sunt agnostici,ma refer la matematicieni,fizicieni spun ca nu exista,stiu pe unul care nu e de acord cu ei,profesorul nostru de fizica spunea azi,vorbeam despre raza de lumina si el spunea ca raza exista dar n-are dimensiuni adica e inexistenta,ce chestie iti dai seama, e incredibil, el a spus ca asa e si Dumezeu, crede dar nu cerceta ca nu vei gasi, vorbele lui Albert Aistein.

| Thunderstruck a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

Degeaba imi spui ca Dumnezeu exista, pana acum s-a dovedit ca niciunul nu a existat.Nu stiu ce profesor de fizica ai tu, dar din cate stiu eu, o raza de lumina e o notiune abstracta, exact ca punctul.Nu putem defini un punct foarte clar, dar asta nu dovedeste ca exista Dumnezeu.Si scuza-ma, dar Albert Einstein n-a zis lucrurile astea, de fapt, n-a zis 90% din rahaturile care i se baga in gura. Einstein, un om care a cercetat toata viata sa zica asta? Si nici macar nu era crestin...

| SovietMarshalPeter a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu era Albert Einstein crestin dar credea in Dumnezeu, si la o prima inspresie mie mi se pare ca ne aflam intr-un film cu prosti, unde suntem in 1300dHr,MasterOfDisaster pai ma,acum eu nu am auzit ca ar mai pupa cineva mana cuiva,dar sa stii ca la preot i pupi mana,e o chestie de educatia asta,eu cred ca voi va credeti in vechea biserica catolica,cu corupti ei,si acum sunt corupti in biserica,da la biserica mergi sa te rogi nu s-ai bagi in seama pe alti,mai citi asa din Biblie si vedeti ce va spune ca aia nu o creato Gigu de la grajd de stati so aruncati in foc,sau uitandu-ma la ceva comentari ce mai suntem profesionisti ma,ce Dumnezeu, ios cel mai smecher, eu v-am spus aici adevarul, eu nu sunt nicvi preot si nici ateu, alceva...nimi fine, eu va salut si va urez noroc cu vaga intrebar"exista Dumnezeu"'?

PS-Profesorul me ude fizica are 60 de ani si are experienta,daca la asta te gandeai,eu ti-am dat un exemplu dai nu ai luat in seama asta"crede si nu cerceta",naopte buna,aa, inchid intrebarea astra ca deja parca suntem pocaiti, altceva, nu cred ca vam ajutat cu absolut nimic si nu veti face niciodata ce v-am spus, asa ca cred ca doar mi-am pierdut vremea.

| Andy26 a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

Era sa fiu calcat de multe ori de masina dar faptul pentru care traiesc este pentru ca nu asteptam sa ma loveasca masina, si o secunda imi era importanta sa ma feresc, si faptul pentu care masina s-a oprit in fata ta este pentru ca soferul a calcat frana nu D-zeu.Ex. Un doctor are de facut o operatie daca ii reuseste este o minune facuta de D-zeu, daca moare este vina doctorului.

| SovietMarshalPeter a răspuns:

Lasati mai pe atei,astia nau de lucru, daca vedeam unul care sria asa frumos puteam spune ca e cu adevarat agnostic, da asta-i sunt oameni fara viitor, lasati sa vorbeasca, noi ne vedem de treaba noastra.

| RememberToSmile a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu.Nu as vrea sa iti motivez concret de ce, cred asta vine din interior.Mereu cand am o problema ma rog si asta ma linisteste si ma face sa ma simt in siguranta.Nu "am primit" mere ce "am cerut" si poate pe moment am fost dezamagita, dar apoi lucrurile s-au intamplat astfel incat a fost mult mai bine asa decat cum vroiam eu. Oricum, cred ca intrebarea corecta nu e "de ce crezi" ci "de ce sa nu crezi"

| 1Bogdan7 a răspuns:

Multa lume crede.Intrebarea e daca tu crezi?

| NuMaContrazice a răspuns (pentru 1Bogdan7):

Citeste comentariile mele de mai inainte (la intrebarea asta).

| alexa_8934 a răspuns:

Da cred.Si mi-a dovedit.Mereu inainte, cand nu ma inchinam, aveam vise urate gen cadeam in gol, ma atacau tot felul de monstrii, cu corabia scufundata si vedeam cum ma devorau rechinii(bine e cam ciudata dar e adevarat)...bine faza e ca visam urat.Sa continuamhappy. Acum de cand ma inchin am vise superbe gen ca sunt pe o plaja calda cu vreme frumoasa, pe o poenita plinacu ponei colorati(cam copilaresc dar ce? e un vis frumosbig grin) si altele.Alt fapt...gata! am mers la Biserica si ma uitam pe acolo pe la icoane (si ma inchinam ca asta se face intr-o Biserica) si deodata vad o icoana superba cu Sf. Maria si am vazut-o cum clipeste(pare imposibil dar daca nu aveam ce sa spun nu mai raspundeam deci credeti-ma)asa faza este ca eu cred si ar trebui ca toata lumea sa creada. Funda?

| AnduCamAtat a răspuns:

Da. Am niste intamplari da nu le zic, ca sunt multi atei care n-au ce face.