| fulvia a întrebat:

Credeti in farmece?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le dau importanta prea mare insa nici nu le ignor existenta. Am auzit o femeie( persoana cunoscuta si de incredere) povestind o groaza de chestii care i s-au intamplat personal si cum D-ZEU a ferit-o de ele.

13 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, de asta când văd o țigancă și nu am nimci important să îmi ciordească mă duc să-mi facă 1-2 farmece și când vede că n-am nimic de ciordit nu numai că-mi anulează farmecele îmi mai bagă și niște blesteme, deci îți dai seama până acum mă călca tramvaiul de 3 ori și metroul de 5.

| MMihai a răspuns:

Da, dar este foarte mult de explicat în scris, intră în grupa păcatelor făcute cu gândul.
A păcătui înseamnă, de fapt, a face rău voluntar sau involuntar, cu gândul sau cu fapta, asupra a ce are suflet.
Cei care fac farmece, de fapt, fac rău, cu gândul.
Restul este un circ, ca să mulgă de bani, pe idioți.

| aliceinchains a răspuns:

Nu, nu cred în prostii din astea.

| Bogdanux a răspuns:

De doua ori azi, de trei ori maine.NU.

| negru30 a răspuns:

Nu

| ShowTim3 a răspuns:

Normal, du-te si ia un joint si o matura si sa vezi cum e, o sa fi ca si Herry Potter

| fulvia explică (pentru ShowTim3):

Mai, eu am intrebat daca cineva crede, nu am spus ca eu cred. O matura? Da, sa facem curatenie prin lumea asta.

| IMC90 a răspuns:

Cum sa nu laughing si in blesteme si in descantece laughing

nu pot sa cred ca in sociatatea de azi cineva mai poate sa aiba asa o minte ingusta incat sa creada in farmece.

| Bunicul62 a răspuns:

Cred si motivez tigancile ghicesc viitorul si nu cer bani de la clienti deoarece ele cistiga la 6/49 la fiecre extragere obligat vad cistigatoare o mama omida cine stie de unde.Ele fac voluntariat
Meteahna este veche Vrajitoria s-a practicat, atat la poporul evreu in timpul Legii Vechiului Testament, cat si la crestinii din Legea Darului, pana in vremea noastra. In Legea Veche a cerut ajutorul diavolului, apeland la vrajitoare, regele Saul, pentru care a fost aspru pedepsit de Dumnezeu. Vrajitori au fost atat Valaam, cat si cei trei magi care practicau astrologia.
Poate, intr-adevar, sa ajute diavolul pe oameni prin vraji, mai mult decat ne ajuta puterea si harul lui Dumnezeu?

Sa se stie ca diavolii nu au nici o putere de a vindeca pe cineva, de a descoperi pagube sau pe raufacatori. Ei nu pot niciodata sa faca minuni adevarate, ci numai cu naluciri mincinoase insala pe cei necredinciosi si slabi in credinta. Acest adevar ni-l arata dumnezeiescul parinte loan Gura de Aur, zicand: "Nu vezi cum diavolii n-au putut sa vindece nici chiar pe vrajitorii si fermecatorii care le slujeau lor, de besicile si de bubele date de Moise in Egipt, si pe tine oare au sa te vindece? (lesire 9, 11). Si daca dracii nu se milostivesc de sufletul tau, cum se vor intrista pentru durerea trupului tau?

Daca dracii se silesc sa te izgoneasca pe tine din imparatia lui Dumnezeu, cum te vor izbavi pe tine de boli? Acestea sunt rasuri si basme. Deci nu te amagi, crestine, ca niciodata lupul nu se poate face oaie, nici diavolul nu se face candva doctor. Ca mai lesne poate face focul sa inghete si zapada sa incalzeasca, decat diavolul sa te vindece pe tine cu adevarat"
Care sunt urmarile pacatului vrajitoriei?

Cei ce fac vraji si alearga la vrajitori, fac un mare pacat impotriva Duliului Sfant, caci lasa pe Dumnezeu si cer ajutorul diavolilor. Se leapada de slujitorii lui Hristos, adica de sfintii preoti si se duc la slujitorii satanei. Adica, lasa apa cea vie, preotul si harul mantuirii din Biserica si, pentru interesele lor patimase si omenesti cer ajutorul vrajmasilor lui Hristos, adica al vrajitorilor si vrajitoarelor. Se leapada de adevar si primesc in loc minciuna, caci toate cuvintele vrajitorilor sunt minciuna si amagire diavoleasca. Un pacat asa de mare impotriva Duhului Sfant nu se iarta celor vinovati nici in veacul de acum, nici in cel ce va sa vina, dupa cum spune Hristos, de nu se vor pocai toata viata. Pentru un astfel de pacat vin asupra celor vinovati, care alearga la vraji, tot felul de rautati si primejdii. Mai intai, mustrarea constiintei ca au lasat pe Dumnezeu si au cerut ajutor vrajmasului lui Dumnezeu.

| YoSiAtat a răspuns:

Nu trebuie sa crezi ca sa stii ca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce banii produc tiganii din prosti de astea

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Varamea a avut farmece facute! deci...winking trrage concluziile...dar. Dumnezeu e mare! love struck

| ivy a răspuns:

Nu! e o prostie asta...desii si eu uneori cred ca sunt blestemat straight face :-