| anonim_4396 a întrebat:

Credeți în Iisus Hristos, în sfinți, moaște, preoți și biserică, Biblie, iad și rai? În definitiv, sunteți persoane religioase? Cum puteți fi siguri de puterea acelor rugăciuni, care nu au nici măcar o notă personală, cum puteți fi siguri că pupatul moaștelor, icoanelor ajută, cum puteți fi siguri de autenticitatea întâmplărilor din Biblie? Nu este nevoie de siguranță ca să crezi în ceva/cineva? Chiar și păcatul strămoșesc, cel al lui Adam și al Evei, mi se pare o prostie. Adică eu m-am născut păcătoasă? Și cum poți crede într-o astfel de poveste?! Nu sunt atee, sunt o persoană credincioasă, cred doar în Dumnezeu. Nu mi-L imaginez ca pe o persoană și nu cred în venirea Lui pe Pământ, mi-L imaginez ca pe o forță universală și e speranța mea că nu totul în lumea asta este un hazard și fiecare va primi ceea ce merită. E vorba de un fel de Karma.
Însă religioasă nu pot fi, nu pot crede în cărți, personaje ce pot fi plăsmuite, în puterea harică a unor oameni care se intitulează preoți etc.
E posibil ca părerile mele despre creștinism să fie puerile. Așadar, vă întreb pe voi, cei creștini-ortodocși, ce DOVEZI m-ar putea face să cred în Iisus Hristos, sfinți, Judecata de Apoi, îngeri și demoni ș.a.m.d? 

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred în Dumnezeu.
Nu cred în sfinți și moaște. (nu pup morți, nu pup icoanele cu imaginea cuiva).
Preoții sunt oameni care practică această meserie. (dacă ai o anumită meserie nu înseamnă că trebuie să mă încred în tine).
Biserica este o clădire cu imaginea unora numiți sfinți pictați pe pereți.
De ce m-ar pedepsi Dracu în Iad că am (păcătuit) făcut ceva rău, când el este răul? "Normal" ar trebui să fie mândru. De ce să-mi dezbată Dumnezeu viața (de parcă să spui tot ce-ai făcut în viață este un subiect pe care îl poți discuta în câteva minute) când se spune că el are destinul fiecăruia plănuit, noi mai luăm o alegere (câteodată).
Nu vreau să fiu bună cu oameni doar ca la final să ajung în Rai (o fac că simt, nu că trebuie să am un caracter corespunzător cerințelor Lui Dumnezeu).
Oamenii nu sunt îngeri, nimeni nu ajunge în Rai. Nu există oameni nevinovați.
Oamenii sunt manipulați prin intermediul fricii. Dumnezeu înseamnă iubire, nu frică.
Cred că unii oameni nu-și asumă alegerile și deciziile pe care le iau (dacă reușesc în viață își asumă, dar dacă nu reușesc spun: 'așa a vrut Dumnezeu').
Adam și Eva. Eva dacă nu mânca din acel fruct omenirea nu evolua. Oamenilor le este frică de necunoscut/ noutate. Uneori trebuie să faci lucruri pe care în mod normal nu le-ai face său îți sunt impuse de alții.
Atunci când faci un copil are din ADN-ul tău în el. Dacă Dumnezeu ne-a făcut pe noi asta înseamnă că este în noi?
N-am citit Biblia. Nu cred în ea (nu este vorba că nu cred ce scrie în ea).
Ce pentru tine poate fi bine pentru mine poate fi rău. Cred că Dumnezeu este conștiința noastră. Unii oameni se roagă în biserici, alții în gând. Este greu să ai grijă de un copil, cum să ai grijă de toți oamenii? Să spui o rugăciune fără s-o simți este degeaba spusă. Uneori speranța este cea mai frumoasă iluzie. Copii se nasc toți la fel (cu suflete pure). Disperarea te face să faci orice și să crezi în ce nu credeai. Când suntem mici ne încurajăm singuri în gând 'eu pot', uneori facem asta prin rugăciune, dar cu alte cuvine. Dumnezeu n-a fost văzut, dar în biserici sunt imagini cu El. Oamenii cred în Dumnezeu înainte să creadă în ei. Oamenii cred, fără să întrebe. Majoritatea lucrurilor despre religie sunt făcute să influențeze/ manipuleze pe cineva prin intermediul fricii fără ca acel cineva să conștientizeze. Fiecare își trăiește viața cum vrea, dar să nu uităm de cosecințe.

21 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

"cred doar în Dumnezeu."
"nu pot crede în cărți, personaje ce pot fi plăsmuite"

Dumnezeu de care zici e tocmai o atfel de plasmuire.
Tu esti la stadiul la care ti-ai dat seama ca toate scrierile alea sunt fara nici o noima si fara vreo baza reala, dar totusi inca mai speri ca macar spiridusul pomenit in ele este real.

"și fiecare va primi ceea ce merită."

Vezi, aici e doza de ipocrizie necesara pentru a crede in spiridusi. Afirmatia asta tradusa inseamna asa : "eu merit mai mult ca altii care au mai multe si la un moment dat o sa si primesc, iar aia o sa dea de naiba." Ceea ce inseamna ca eu sunt "mai buna" decat altii, indiferent ce naiba inseamna asta.
Ei bine nu e asa. Decat sa vrei "sa moara capra vecinului", mai bine fa ce trebuie pentru a avea ce iti doresti tu. N-o sa ai nimic in plus daca stai si te plangi. Ba mai mult, o sa apara frustrare si in cele din urma resemnarea cu gandul ca lasa ca o sa ma "razbune" spiridusul. Ceea ce e o prostie. Nu vine nici un spiridus, nici sa-ti dea tie, nici sa ia altora. In general vorbind, nu neaparat lucruri materiale.

| StrangeFruit a răspuns (pentru Holiday):

Excelent! Eu am spus că am convingerea că tot ce faci pe lumea asta are o consecință și că SPER ca toți să primească ceea ce merită într-un final, iar tu ai ajuns la MINUNATA concluzie că aș sta toată ziua să mă plâng Lui și că aș aștepta să-mi țină partea de fiecare dată și că aș crede că eu merit mai multe ca alții? De ce ai preferat să mă citești printre rânduri?
Dacă nu crezi în Dumnezeu, este fix problema ta. Însă când are să-ți fie mai greu, vei avea nevoie de o speranță că va fi mai bine, nu-i așa? Sau ești de piatră, iar puterile tale sunt nemărginite? Nu afirm că El ne-ar putea ajuta în mod concret, în fond, doar de noi depinde să ne fie bine. Însă avem și nevoie de speranță și credință, ca să mergem mai departe. Căci nu suntem zei, ci oameni. Sau poate te subestimez!?

| Holiday a răspuns (pentru StrangeFruit):

Nu conteaza de ce ai tu nevoie. Conteaza daca poti primi ajutor sau nu de la astfel de personaje imaginare. Iar raspunsul este unul singur: NU!

"Însă când are să-ți fie mai greu, vei avea nevoie de o speranță că va fi mai bine, nu-i așa?"

E normal sa speri si sa actionezi in consecinta pentru a-ti fi mai bine. Anormal e sa crezi ca un spiridus imaginat si folosit de unii iti face tie viata sau moartea mai usoara.

| StrangeFruit a răspuns (pentru Holiday):

Și parcă am spus că nu mi-L imaginez ca pe o persoană, cu atât mai puțin ca pe un spiriduș. Dar mna. Hercule citește ce vrea. rolling on the floor

| Holiday a răspuns (pentru StrangeFruit):

Despre asta e vb, ca e persoana, spiridus sau are orice alta forma?!? Nu. Ci doar daca e sau nu e. Si cum nu e... poti sa il imaginezi si ca un falus ca tot aia e.

| AC4S4 a răspuns:

In Isus Hristos -
https://en.wikipedia.org/wiki/Sources_for_the_historicity_of_Jesus
Daca El n-ar fi existat, de ce au fost martirizati atatia crestini in primii ani ai crestinismului? Ii obligau sa renunte la credinta lor, altfel ii omorau/torturau. Cine si-ar da viata pentru cineva ce nici nu a existat? De ce nu au renuntat la credinta lor? Cand vezi ce credinta au avut acei oameni, nu ai nevoie de dovezi palpabile sa crezi si tu.
In Sfinti - cred ca au existat oameni care L-au urmat pe Isus toata viata lor. Dar nu cred ca ar trebui sa ne inchinam lor, au fost doar oameni.
In Moaste, Icoane - Icoanele sunt doar imagini. Nu pot face minuni, nici moastele. La inceput a fost poate nevoie de ele, pentru ca majoritatea nu stiau citi. Astazi putini sunt cei care nu stiu citi. Parerea mea este ca s-a exagerat, in loc sa fie doar de decor, sunt considerate obiecte sfinte.
Cred in Biblie, deci cred si in Rai si in Iad (insa nu cum le descriu oamenii).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cere dovezi de credinta de la Dumnezeu, nu de la oameni! Spre deosebire de dovezile pe care ti le-ar aduce oamenii si pe care le-ai putea considera insuficiente sau necredibile, Dumnezeu te poate incredinta in tine insati de adevarul credintei si de credinta adevarului. Roaga-l smerita sa te ajute sa crezi drept, adica ortodox, deoarece oricine crede eretic sau pagan, devine idolatru, adica se adreseaza sau crede in altcineva decat in Dumnezeul revelat prin Iisus Hristos, adica in Sfanta Treime.
Dumnezeu este Sfanta Treime; orice alti dumnezei sunt nimic, iar credinta in acesti dumnezei confectionati este osanda pentru suflet.
Roaga-te la Dumnezeu, citeste Noul Testament, Vietile Sfintilor, atunci vei vedea de ce iubim pe sfintii si mucenici care si-au pus viata si sangele lor pentru Mantuitorul Hristos!

1 Ioan 5, 10-12 : "Cine crede in Fiul lui Dumnezeu, are aceasta marturie in el insusi. Cine nu crede in Dumnezeu, L-a facut mincinos pentru nu a crezut in marturia pe care a marturisit-o Dumnezeu pentru Fiul Sau. Si aceasta este marturia, ca Dumnezeu ne-a dat VIATA VESNICA si aceasta viata este in Fiul Sau. Cine are pe Fiul, are viata; cel ce nu are pe Fiul lui Dumnezeu NU are viata."

Răspuns utilizator avertizat
| m1dn1gh7 a răspuns:

Bună seara! Ai cerut anume părerea ortodocșilor însă mă bag și eu în subiect. ^^
Hm, cred în Isus Hristos (în Biblia mea e cu un singur „i") și în revenirea Sa pe pământ, e scris în Biblie în Matei 24:27 https://biblia.resursecrestine.ro/matei/24
Nu pup icoane! Le consider chip cioplit. https://biblia.resursecrestine.ro/exodul/20#
Moaște? Adică oameni morți? Cred într-un Dumnezeu viu care lucrează în viața mea, nu mă închin altor sfinți sau unor moaște, singurul Sfânt a fost Isus Hristos. Dumnezeu lucrează prin oameni însă prin oameni vii, nu morți. Țărână ești și în țărână te vei întoarce. Geneza 3:19 https://biblia.resursecrestine.ro/geneza/3
Referitor la rugăciune, are foarte mare putere! Uite câteceva despre asta: http://www.resursecrestine.ro/editoriale/124750/despre-rugaciune
Referitor la păcatul strămoșesc, Isus a murit jertfit pe cruce pentru păcatele noastre, pentru iertarea noastră, pentru o viață nouă. Tit 3:5 https://biblia.resursecrestine.ro/tit/3
Judecata de apoi: https://biblia.resursecrestine.ro/apocalipsa/20
Doar în Biblie găsești răspunsurile întrebărilor tale! E Cartea Cărților! Cuvântul lui Dumnezeu :)
Lectură plăcută, multă pace și înțelepciune!

| AlexeHellsing a răspuns:

Dovadă?
La ce-ți trebuie dovadă. Nouă, creștinilor, nu ne trebuie dovezi. Păstrăm ceea ce contează în inimă și ce avem în inimă nu ne lasă a ne îndoi. E ca în principiul: „Ce-i în mână, nu-i minciună".
Nouă nu ne trebuie dovezi pentru a crede și nici ție nu-ți trebuie dovezi. Evreii l-au avut pe Dumnezeu și lucrările Lui pe față, dar nu i-au oprit să-L ispitească și să se lepede de El.
Când vorbim de Domnul nostru, nu vorbim de o procuratură, unde unitatea de măsură a faptelor sunt dovezile. Noi vorbim de lucrarea dragostei lui Dumnezeu pentru noi.
Cât despre Scripturi, nu trebuie să le înțelegi dacă nu vrei. Vezi tu, Scripturile sunt pentru cei ce-L iubesc pe Dumnezeul din Scripturi. Dacă nu ești cu Domnul ai mai multe șanse de a raționaliza cu Basmele Tradiționale.

| StrangeFruit a răspuns (pentru AlexeHellsing):

De unde știi ce-mi trebuie mie și nu-mi trebuie?
„Nouă, creștinilor, nu ne trebuie dovezi pentru a crede." Ce creduli sunt creștinii ăștia.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru StrangeFruit):

Cum am spus, nu ne trebuie dpvezi atâta timp cât avem în inimă ce ne trebuie. Mai ții minte? „Ce-i în mână, nu-i minciună". Noi știm ce avem în inimă, de ce altă dovadă am mai putea avea nevoie?
Nu știu ce-ți trebuie și ce nu. Ceea ce știu însă este că cine aleargă după Dumnezeu, căutându-L prin dovezi, îl pierde.

| T2LS a răspuns:

În primul rând, termenul 'Dumnezeu' este denumit de către cărțile care vorbesc de El, și nu sunt așa de multe. Din moment ce Biblia, Coranul definesc această fință supranaturală, nu poți să dai aceeiași definiție și să-i spui 'Dumnezeu'. Poți să-l numești spiriduș, sau ce dorești tu, sau cel mult un zeu. Dumnezeu are o singură definiție. Acestea fiind spuse, nu te poți numi deci nici Creștin, chiar dacă din păcate în actele oficiale figurezi ca creștin-ortodox.

Ca și un răspuns concret și simplu în același timp la întrebările tale înșirate mai sus: credința. Poți s-o numești cum vrei, oarbă sau neoarbă, se numește credință. Adică convingerea, pe românește, că EXISTĂ ceva/cineva în realitate chiar dacă nu-l vezi.
Dacă ai încerca cât de puțin să crezi, să încerci să-l descoperi pe ADEVĂRATUL Dumnezeu, ai să vezi că o să-ți schimbi părerea. Știu prin ce treci, am fost în aceiași stare foarte mult. Am fost ateu de când "m-am născut". Ceea ce m-a făcut să mă schimb a fost doar cel pe care tu-l numești 'Dumnezeu'.

Răspuns utilizator avertizat
| T2LS a răspuns (pentru Ionut1492):

De asemenea, nu doar spitalele de psihiatrie sunt cunoscătoare al fenomenului de modă, 'ateismul'.
Aici dezbatem un alt subiect față de afirmațiile tale deplasate și total ieșite din context.

Răspuns utilizator avertizat
| StrangeFruit a răspuns (pentru Ionut1492):

Ce tot aveți cu spiridușii? Cred că aveți voi pitici pe creier. rolling on the floor Am spus ceva despre vreun spiriduș sau de vreo „ființă biblică invizibilă"? Am crezut că m-am făcut destul de înțeleasă. Dacă tu nu crezi în ceea ce cred eu, nu înseamnă că trebuie să mă iei în derâdere.

| T2LS a răspuns:

Te sfătuiesc să vezi de unde provine "Dumnezeu", din ce limba și ce înseamnă. Ești prost documentat dacă afirmi astfel de lucruri. Înainte de a face o afirmație poate ai vrea să te documentezi. Legat de ce subiect dezbatem aici, dacă nu ești interesat ești liber și poftit să treci la alt subiect.

Iar pentru persoana care a pus această întrebare, am spus termenul de 'spiriduș' în glumă, tratez acest subiect cu seriozitatea care o ceri, dacă e nevoie.

| Veltorb a răspuns:

Dumnezeu există(dar nu consider că el ne-a creat), Iisus există, sfinți sunt oameni ce au făcut mult bine în viața lor și sunt respectați și după sute de ani de la moartea lor, Biblia e doar o poveste de adormit copiii, demoni există, judecata de apoi e o simplă poveste spusă de părinți copiilor pentru a nu mai face rele. Nu sunt religios și sunt în stare să mă piș în fața biserici, deoarece din cauza ei au început toate războaiele.

| SergiuMT a răspuns:

Nu sunt crestin ortodox, nu cred in pupatul moastelor si al icoanelor si in rugaciunile catre Sfinti, dar o sa-ti spun o povestioara:
Un om vorbea cu niste atei si ateii au inceput sa-si bata joc de el spunandu-i ca isi pierde timpul rugandu-se, citind din Biblie, ducandu-se la Biserica, in loc sa se distreze si sa faca toate poftele vietii ca oricum nu exista Rai si iad si balivernele acestea. El le-a spus ca, daca este cum zic ei este de acord sa isi petreaca viata asa, chiar daca ar trai-o degeaba, dar daca el are dreptate, ei vor fii in chinurile iadului, iar el v-a fii in Rai!