| AnduCamAtat a întrebat:

Credeti in Judecata de Apoi, in care Isus va pedepsi pacatosii si ii va lua cu el in Rai pe cei buni? Eu da, daca si voi da, de ce?

12 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Nu ai 10 ani daca inca mai crezi in povesti cu zane...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Doar cei ce fac voia Lui, adica sa iL asculte:
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, şi ele vin după Mine.
Ioan 10.4-14;
28 Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri, şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea.

Căci toţi cei ce sunt călăuziţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.
Romani 8:14

31 Când va veni Fiul omului în slava Sa cu toţi sfinţii îngeri, va şedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
32 Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
Rom 14.10; 2Cor 5.10; Apoc 20.12; Ezec 20.38; Ezec 34.17-20; Mat 13.49;
33 şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.
34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: „Veniţi binecuvântaţii Tatălui Meu de moşteniţi Împărăţia care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
35 Căci am fost flămând, şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete, şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin, şi M-aţi primit;
Isa 58.7; Ezec 18.7; Iac 1.27; Evr 13.2;
36 am fost gol, şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav, şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă, şi aţi venit pe la Mine."
37 Atunci cei neprihăniţi Îi vor răspunde: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
38 Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit? Sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?"
40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut."
Prov 14.31; Prov 19.17; Mat 10.42; Marc 9.41; Evr 6.10;
41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!
Ps 6.8; Mat 7.23; Luc 13.27; Mat 13.40-42; 2Pet 2.4;
42 Căci am fost flămând, şi nu Mi-aţi dat să mănânc; Mi-a fost sete, şi nu Mi-aţi dat să beau;
43 am fost străin, şi nu M-aţi primit; am fost gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi în temniţă, şi n-aţi venit pe la Mine."
44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând, sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?"
45 Şi El, drept răspuns, le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aceste lucruri unuia dintre aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut."
Prov 14.31; Prov 17.5; Zah 2.8; Fapt 9.5;
46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică."

| AnduCamAtat explică (pentru Zenit313):

Am 15.

| RAY a răspuns:

Asa ceva e imposibil, o data mort asa ramai vesnic, cum a aparut zeul tau din nimic?

| Zenit313 a răspuns (pentru AnduCamAtat):

Cati ani mai trebuie sa cresti ca sa realizezi ca Mos Craciun NU exista?!

| Mădă0611 a răspuns:

Nu.

| M25M a răspuns:

Nu exista.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Nu Dumnezeu este responsabil cu pedeapsa!

El doar face un "proces de constatare" în privinţa dorinţei noastre de apropiere sau îndepărtare de El.

Cei care Îl refuză şi Îl "combat" în mod sistematic, rămân în afara "intervenţiei" Sale mântuitoare...