| Pedro1995 a întrebat:

Credeti in predestinare? Exemplu:viata lui Isus a fost predestinata.Adica nasterea la acea data 25 evenimentele care au urmat ulterior,eliberarea noastra de sub jugul pacatului etc. Vreau sa spun, in comparatie cu omul obisnuit,oare nu fiecare om ii este predestinata toata viata,toate evenimentele din ea? Inclusiv alegerile,deciziile ne sunt compensate, predestinate de sus oare?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conform bibliei,absolut totul a fost predestinat in clipa creatiei,desi iahve numai poate interveni in planul lui divin,daca ar interveni ar insemna ca a gresit, ceea ce el nu face, asa ca a te ruga este timp pierd, daca ti a fost sortit sa te vindeci te vei vindeca, se poate spune ca traim in visul unei fiinte, imaginatia lui atat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca un individ pe nume Isus s-a nascut pe 25 decembrie inseamna ca exista o putere supranaturala care aranjeaza toate?

Nenea Gogu, nascut in 1850, taran romana, prasea pamantul si a murit bolnav de ficat ca a baut prea mult de ce nu poate fi dovada unei vieti predestinate?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu exista decat fatalismul turcesc.

| Panamax a răspuns:

Iisus nu s-a nascut pe 25. Oricine trebuie sa stie asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus nu a existat. Asa ca, de unde predestinare!?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Aici majoritatea se incurca si gresesc. Tu ai dreptul la libera decizie toata viata. Dumnezeu cunoaste dinainte ce vei face tu, unde va duce drumul tau, dar nu intervine. Cunoasterea dinainte a firii tale, si vietii tale nu inseamna ca EL ti-a predestinat-o.
In cazul lui Hristos vorbim de un plan divin stabilit dinainte, destainuit, etc.

| wpetterssone a răspuns:

Isus nu s-a născut pe 25 decembrie. În Bibie nu găsesc această informație.
Isus este Fiul lui Dumnezeu, este cel care a fost trimis pentru a trăi veșnic într-un paradis dacă vom crede în El și în Dumnezeul Adevărat. Citește Ioan 3:16.

| RAY a răspuns (pentru wpetterssone):

Iahve nu avea de ce sa trimita pe cineva din moment ce planul lui divin era perfect de la bun inceput, iisus era un profet cel mult atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru wpetterssone):

Mamma mia, ce delir! dumnezeu nu exista!

| wpetterssone a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dovezi când afirmi aceasta?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Nu exista predestinare!
Este un concept inventat de greci in Grecia antica - soarta, destin - Moirele - mitologie. Si alte popoare au mers pe aceeasi idee.

Iisus nu este un exemplu de predestina, ci de personaj mitologic fictiv - Joseph Campbell - Calatoria eroului.
Adica Iisus nu s-a nascut pe 25, ci urmeaza scenariul mitic al unui zeu care moare si invie - Soarele.
Nu ne-a eliberat nimeni de niciun jug, iar pacatul este o metafora pentru eliberarea evreilor din Egipt.
Doar daca alegi sa fii prost esti predestinat! laughing

| Henrypericolpublic a răspuns:

Mă gândesc ca intr-o anumita măsură poate da.
Avem 2 teorii:
Dumnezeu ne alege toate căile și noi deși vedem mai multe soluții o practicam doar pe una deoarece acel drum ne e predestinat.
Teoria 2tongueoate nu, Dumnezeu vrând sa ne testeze ne oferă libertate și se uita sa vadă ce cai alegem.În funcție de asta ajungem în rai sau în iad.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Fals. Omul a inventat zeii, nu invers.
Predestinarea tine de mitologia greaca. Ei au inventat conceptul.
De ce te-ar testa un zeu omniscient? Este cinic? Iti plac povestile Marvel? laughing