| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in rai si iad? Credeti ca exista astfel de locuri?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Raiul va fi pe pământ după distrugerea sistemului rau de lucruri. Psalmi37:9-11,29,Isaia65:20-25. Iar iadul se refera la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa21:8.

| ania a răspuns:

Da, cred că cei care vor să-i aparțină vor fi pentru eternitate în prezența Creatorului, în rai.El nu constrânge pe nimeni să viețuiască în prezența lui.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred in nimic, nici in budha nici in dumnezeu, nici in viata de apoi

| milan9 a răspuns:

Iadul nu este altceva decât locul ÎNDEPĂRTĂRII DE DUMNEZEU. Omul este liber şi poate face asta, şi din păate îndepărtarea lui progresivă şi ostentativ de Dumnezeu uneori nu cunoaşte limite! Nu Dumnezeu a creat iadul, nu El este Cel care să-L dorească!

Dar omul este liber să respecte sau să calce în picioare cuvântul lui Dumnezeu şi să se îndepărteze… Dumnezeu nu desfiinteaza nici un suflet. El A SĂDIT ÎN SUFLETUL OMULUI VEŞNICIA.

| milan9 a răspuns:

Locul de suferinţă nu e decât un LOC DE ÎNDEPĂRTARE DE DUMNEZEU. Îndepărtarea de căldură aduce stare de frig iar îndepărtarea de Dumnezeu aduce starea de suferinţă, multiple forme... a trupului din cauza suferinţelor viciilor, a sufletului din cauza lipsei oricărui bine spiritual!
Nu Dumnezeu a lăsat LOCUL DE SUFERINŢĂ, nu El a inventat ÎNDEPĂRTAREA! Omul a făcut-o! sad
Întrebarea e de ce Dumnezeu nu-l OBLIGĂ pe om să intre în "zona de siguranţă", de fericire?

Pentru că omul este liber, atât de liber să ofere simpatie sau dispreţ lui Dumnezeu încât Fiul lui Dumnezeu se răstigneşte pe cruce continuu pentru această "libertate", pentru păcatele oamenilor...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iadul nu presupune desfiintare, asa cum considera in mod amatorist asa zisii "martori" ai lui Iehova (@danay).

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA..."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| Holiday a răspuns:

Raiul si iadul sunt similare zaharelului si biciului cu care sunt dresate animalele la circ, doar ca spre deosebire de alea, nici macar nu exista, fiind pure inventii de sorginte religioasa.

| mudokins78 a răspuns:

Raiul si Iadul sunt aici, acum!
depinde doar de noi ce ne dorim,.
eu dintodeauna mi-am dorit cate putin din fiecare! (vreau sa simt ca traiesc!)
Succes!

| Mclaren12 a răspuns:

Raiul și iadul sunt dimensiuni inventate de creștinism și cred că există și în islamism cu ceva excepții. Raiul exploatează instinctul de turmă și de supunere al creștinului și iadul exploatează frica de a nu ajunge la chinuri veșnice. Nu este vorba de nimic concret, ci doar de credință oarbă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca Raiul si iadul exista, dar de fapt noi il facem singuri.Adica daca ne suparam ne facem propiul iad, daca suferam ne facem propiul iad, iar daca suntem fericiti ne facem propriul rai.O zi buna!

| anonyymuusss a răspuns:

"Sa nu va gândiți niciodată ca după moarte veți mosteni împărăția pe care n-ați trăit-o încă de pe pământ " Arsenie boca. In asta cred eu!