| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in viata de apoi/cea de dupa moarte/cea de dincolo?
Pentru cine nu crede va invit sa cititi cartea Dr. Eben Alexander "Dovada lumii de dincolo" si poate si "Harta raiului".O sa va convingeti ca "ceva" exista dupa.

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

Experientele de moarte clinica sunt raportate cu miile anual,la scara globala. Persoanele care au trait asa ceva,au povestit cum simteau o pace de liniste sufleteasca,erau capabili sa-si priveasca de deasupra corupurile si sa-i vada pe medici lucrand la ei,vizitarea unei noi dimensiuni,revederea cu rudele decedate,desi inima nu le mai pompa iar creierul nu mai functiona.
Cel mai mare studiu asupra experientelor de moarte clinica a fost realizat de o echipa din cadrul universitatii Southampton,al carui coordonator a fost Sam Parnia,un doctor de top. Concluziile studiului au fost ca constiinta,aparent,intr-o forma sau alta,supravietuieste mortii fizice.
De-a lungul timpului,unii au incercat sa explice experientele de moarte clinica ca fiind halucinatii provocate in urma lipsei de oxigen din creier,adevarul este ca in urma lipsei oxigenului in creier,legaturile neuoronale se desfac,deci halucinatiile nu au sens in acest caz. Si chiar daca de vina ar fi halucinatiile,asta nu explica cum oamenii,cand sunt resuscitati,pot relata evenimente petrecute in timpul "mortii" lor cu o acuratete si validate atat de mare,din punct de vedere vizual cat si auditiv. Incercarea asta de a combate cu orice pret spiritualitatea se numeste gandire pseudo-sceptica.
In prezent,exista si cazuri in care persoanele nevazatoare ce au trait astfel de experiente,relateaza ca au putut vedea pentru prima data in viata. Ceea ce au descris a coincis cu ceea ce s-a intamplat,iar din punct de vedere biologic,creierul nu ar putea fi capabil sa viseze imagini daca nu a vazut vreodata o idee cam cum arata lumea prin intermediul sistemului optic.
Notiunea de suflet insa,este numita,sau asemanata de oamenii de stiinta cu constiinta,adica e-ul interior care e constient de propria existenta,dar si de cea a lumii. Stiinta (adevarata) nu poate dovedi inexistenta a ceva,dar poate dovedi existenta a ceva sau cel putin sa aduca argumente favorabile. In prezent,exista o teorie ce explica sufletul,sau constiinta cum ii se spune academic,ca fiind o unda de vibratii cuantice,indestructibila. Aceasta teorie e pusa in picioare de doi mari oameni de stiinta,Roger Penrose si Stuart Hameroff. De asemenea,teoria este sustinuta de alte afirmatii si studii ce corespund fizicii cuantice.
Exista si experientele de decorporalizare,pe care anumiti oameni le pot experimenta in mod voluntar,dar acestea apar si in mod involuntar in cazul mortilor clinice.
Uite o lista cu cativa neurochirurgi,psihologi care in urma examinarii creierului si a cazurilor NDE,au ajuns la concluzia ca constiinta exista independent de creier : John Gibbs,Ben Carson, Peter Fenwick,Dr. Kenneth Ring,Jeffrey Long,Stanislav Grof.

"Dificultatea cu teoriile astea este ca atunci cand experimentezi starile de placere luand droguri, esti constient. Dar in experienta de moarte clinica, nu esti constient. Unul dintre lucrurile pe care le stim despre creier este ca atunci cand nu esti constient, nu poti creea imagini si daca o faci, nu ti le poti aminti." - Peter Fenwick

De asemenea, cea mai mare revista de psihologie, "Psychology Today" spune : - "Do NDEs suggest that there is life after death? I would only say that they suggest that there may be an initial continuation of consciousness after physical death. "

https://www.psychologytoday.com/......xperiences

https://www.near-death.com/......tions.html

12 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Nu cred, te duci in pamant si te manca viermi asta e tot

| AvalohAlyn explică:

E o incercare de discreditare dat fiind faptul succesului cartiii si a doctorului Eben Alexander.Nu ti-ai dat seama deja?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Este atat de celebru incat nu-l cunoaste aproape nimeni. E plin de sarlatani de genul asta. Si sunt destui fraieri care pun botul. Se duc la "seminarii" si platesc niste taxe aiurea. Americanii sunt geniali la capitolul asta. Ar scoate bani si de la Satana insusi daca ar exista.

| johnnny123 a răspuns:

Traduc de pe Wikipedia:

O investigație din anul 2013 a scos la iveală faptul că înainte de publicarea cărții "Dovada lumii de dincolo", Eben Alexander a fost concediat sau suspendat din mai multe poziții în diverse spitale și a fost implicat în mai multe procese de malpraxis, dintre care cel puțin două au inclus falsificarea de dosare medicale pentru acoperirea unor greșeli medicale.

Investigația a mai descoperit și discrepanțe între evenimentele relatate de Alexander în carte și evenimentele reale.

Una dintre aceste discrepanțe a fost aceea că Alexander a spus că coma s-a datorat unei meningite bacteriale, in timp ce doctorul care s-a ocupat de caz a spus ca acesta a avut stări de halucinație înainte ca coma să-i fie indusă medical.

Cartea "Dovada lumii de dincolo" a fost criticată de comunitatea științifică și calificată drept "alarmant de neștiințifică". Neurologii sunt de acord că experiența pe care o relateaza Alexander nu are nimic supranatural, fiind doar rezultatul repornirii activității cortexului la ieșirea din comă."

Așadar, nu cred că mai are rost să citesc cartea.

| mentholinks a răspuns:

Bun. M-ai convins. Cu ce ma aleg?

| AvalohAlyn explică (pentru mentholinks):

Cu viata de dincolo, cand o sa te alegi cu eahappy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu. N-o sa ne convina nimic.

| Mircea08 a răspuns:

Ca sa citim cartea trebuie sa o cumparam? Adica nu se vinde si se apeleaza la publicitate agresiva? Intreb, deoarece nimeni nu stie ce va fi dupa moarte. Credinciosii CRED, dar nu stiu nimic precis.

| Exal a răspuns (pentru Mircea08):

Credincioșii ar trebui sa fie siguri pe asta...

| Mircea08 a răspuns (pentru Exal):

"Credincios ", vine de la "a crede". Daca ar veni de la a fi siguri s-ar numi altfel

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns:

Te invit sa citesti si alte carti nu numai povești.
O sa te convingi ca nu este nimic după.
Sau nu o sa înțelegi.