| jolidon12 a întrebat:

Credeti in viata de apoi?

42 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Viata mea este pentru totdeauna, iar totdeauna pentru mine reprezinta durata vietii mele.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

Iar apropo de "credeţi în":
http://www.tpu.ro/......-exista-o/

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Nu este oare un pic ilogic si dishonest sa nu crezi cand exista un munte de dovezi care indica faptul ca constienta continua, cel putin in anumite cazuri, independent de creier? Adica cand creierul este "off"?

| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Radule, hai, te rog, nu începe şi aici. : ))

Ca să cred în ceva, trebuie să am motive serioase, nu glumă. Nu sunt fanul credinţei oarbe.

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Te-ai fi asteptat, honestly, sa nu incep si aici? Nu ma cunosti suficient? happy
Nici eu nu sunt fanul credintei oarbe. Exista motive temeinice sa crezi in ce am zis, studii serioase, marturii, etc. Daca ai chef sa iti petreci cateva zeci de ore sa studiezi toate dovezile (si stii engleza fluent), am multe linkuri pentru tine, majoritatea audio. Exista si multe carti scrise de persoane cu multe patalamale in medicina. Vrei?

| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Link-urile tale am tot văzut.
Sunt o persoană prea sceptică şi realistă ca să mă las convinsă (100%, atât cât aş avea nevoie ca să cred în ceva) de mărturii şi speculaţii. Studii ştiinţifice temeinice şi de necontestat, care să susţină această idee, nu există. Dacă ar exista, ar revoluţiona lumea.

Crede în ce vrei tu, dar nu-mi cere să cred şi eu.
Cel mult pot să sper (în zilele mele bune).

Răspuns utilizator avertizat
| Moisie a răspuns (pentru Radu284):

De "studii serioase" poti vorbi doar atunci cand stiinta a confirmat existenta lucrului studiat!
Si in cazul vietii vesnice NU a confirmat cu nimic existenta acesteia!
Faptul ca un om cu multe patalamale a scris ceva, urmarind un anumit interes, nici pe departe nu inseamna ca stiinta a demonstrat veridicitatea acelei scrieri!

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

@.@
Nu am dat pana acum nici un link (cel putin pe TPU) care sa indice ca ar exista viata dupa moarte. Sau ai abilitati de precognition si stii deja ce linkuri o sa pun? happy

| NOname a răspuns (pentru Radu284):

A, probabil erau cele despre reîncarnare. Tot pe-acolo.
Oricum, ideea mea rămâne valabilă.

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Nope. Nici alea.

| Katczinsky a răspuns (pentru NOname):

Sceptic esti. Realist nu esti pentru ca e iresponsabil sa fii ateu (vezi pariul lui Pascal). Nici studii stiintifice, temeinice si de necontestat, care sa sustina non-existenta unui Dumnezeu si existenta acelui bum creator nu exista! Si totusi ai ales calea aceea. Daca ar exista, nimeni nu ar crede in Dumnezeu. Drept dovada ca doar 3% din populatia globului nu crede in Creator. Speranta nu duce la nimic si tu stii asta. Uite, eu sper sa devin cel mai faimos astronaut pe care l-a avut lumea vreodata. Dar nu fac nimic in privinta asta. Doar sper. Voi ajunge vreodata un astronaut? Nu. Asa si tu.
De ce inca mai traiesti daca oricum nu vei ajunge nicaieri, nu ai nici un scop, nu ai nicio importanta, traiesti intr-un univers facut din praf de stele care si asa a aparut de nicaieri, vei muri intr-o zi si vei ajunge cel mai probabil intr-un cimitit si nicaieri altundeva? Esti chiar un parazit pentru ca distrugi mediul inconjurator si nu faci absolut nimic productiv, benefic sau bine pentru societate. Sinucide-te. E cel mai bun mod de a incheia ceva fara sens care a aparut intr-un univers plin de singuratate in care, ca printr-o minune doar tu si specia ta sunt cunoscute de tine. Ti se pare ca o risipa de spatiu, dar niciodata nu ai acceptat existenta unui Dumnezeu creator. Preferi sa existi ca un parazit, intr-un mediu perfect, si sa continui sa crezi ca toate astea sunt o coincidenta, ca tot mediul pur si simplu a exitat dintr-o data printr-un mare bum. Si inca stai si pui intrebari idioate de pe scaunul tau confortabil unde probabil probabil explodezi de aroganta, multumindu-te cu conditia in care te afli. Have a nice day!

| NOname a răspuns (pentru Katczinsky):

Tot ce-mi mai lipsea pe ziua de azi e un cretin care să-mi spună să mă sinucid... Mulţumesc.

Du-te şi ţine-ţi discursurile în biserică!
Aici se răspunde la întrebări. Expune-ţi părerea ca tot omul şi lasă părerile celorlalţi în pace, nu te privesc. Nu am nevoie să mă convingi sau să te conving de ceva, iar ceea ce crezi despre mine sau opinia mea referitoare la acest subiect chiar nu mă interesează, aşa că nici nu o să-ţi comentez aberaţiile.

| Katczinsky a răspuns (pentru NOname):

Da, doar ca atunci cand mai vad raspunsuri idioate, le mai "luminez" cu putina cultura. Eu doar am vorbit din perspectiva ta. Doar ca eram varianta realista. Caci asta inseamna sa fii un ateu realist.

| Lizzu a răspuns (pentru Katczinsky):

"Da, doar ca atunci cand mai vad raspunsuri idioate, le mai "luminez" cu putina cultura."
-- Cultura nu consta in faptul ca raspunzi cu ura. Vorbeste ura din tine, de ce?
Poti raspunde intr-un mod civilizat daca doresti ca cel care te asculta sa te si auda...

-Nimeni nu e parazit. Fiecare om are felul lui de a trai, de a gandi, de a percepe, mai bun mai rau. Cred ca esti de acord.

| Katczinsky a răspuns (pentru Lizzu):

Nu ai inteles. Nu raspunde ura din mine. Raspunde ateul realist care ar trebui sa existe. Este realismul si modul de gandire pe care ar trebui sa-l adopte un ateu realist. "Nu cred in D-zeu. Sunt ateu. Sunt facut din nimic dar distrug ceea ce este in preajma mea. Ce sunt? Un parazit. Pot avea viata de apoi? Nu. Sunt important? Nu. Unde voi ajunge cand voi muri? In cimitir. Are omenirea un viitor? Nu. Asta este viata."
Doar ii aratam ce caraghios este.

| Lizzu a răspuns (pentru Katczinsky):

Fiecare gandim diferit. happy
Faptul ca tu gandesti intr-un fel in care crezi cu tarie il face unic pentru tine si singurul valabil, dar nu il face unic si singurul valabil pentru toti.

| Katczinsky a răspuns (pentru Lizzu):

In regula. Iti inteleg punctul de vedere. happy

| RAY a răspuns:

Nu cred in ceva care nu ofera dovezi stiintifice reale si doar fantezi ale dorintelor umane, categoric nu exista viata de dupa

| Mădă0611 a răspuns:

Nu.

| milan9 a răspuns:

Scriptura cel putin, ne confirma acest lucru: happy
(Mai ramane deci ca scrierea sfanta sa fie luata in considerare)

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11

| milan9 a răspuns:

Scriptura confirmă existenţa ei. Am anexat mai sus o parte din versete... happy

| sublime89 a răspuns:

Nu sunt motive sa credem in asa ceva. Daca ar fi o dovada, un motiv bine intemeiat, as fi primul care ar crede. Pentru moment insa, daca studiem totul la rece, o sa realizam ca viata asta e singura pe care o avem. Si oamenii religiosi isi dau seama de asta in subconstientul lor. Instinctul de conservare arata clar ca nu exista o viata de dupa moarte. Orice fiinta, inclusiv omul, se teme teribil de moarte, pentru ca undeva acolo "stim" ca moartea e finalul suprem. Daca religiosii cred in viata de apoi, atunci de ce se mai tem de moarte? Ar trebui sa se bucure ca mor si vor fi in rai la dreapta tatlui in sfarsit. Sau cand le mor parintii, copiii, sau alti oameni apropiati, de ce plang si sunt suparati daca stiu ca acea persoana draga a ajuns acum in rai? Ar trebui sa dea o petrecere, nu sa se supere. Undeva "deep down" cu totii stim ca viata asta e singura pe care o avem. Asa ca sfatul meu pentru toata lumea e sa se bucure de ea cat o au, pentru ca e foarte scurta si improbabila.

| Lizzu a răspuns:

As vrea sa existe ceva totusi.
Cand ma gandesc ca odata cu moartea corpului totul se termina, imi vine in minte faptul ca nu as vrea sa dispar cu totul si pentru totdeauna.

Pe de alta parte, sa dispari odata cu moartea corpului, poate fi o usurare, o scapare din chinuri de orice fel.

Totusi as vrea sa mai exist si dupa.

"Credeti in viata de apoi?"
- nu stiu.
A crede sau a nu crede in asta e doar oglindirea dorintei fiecarei persoane. E pur subiectiv.

| Radu284 a răspuns:

Nu cred, stiu sigur ca exista.

Exista si foarte multe dovezi ca cel putin o perioada poti avea constienta (chiar mult amplificata) in absenta unui creier functional.

Răspuns utilizator avertizat
| Moisie a răspuns:

Evident ca da!
Tot asa cum credem ca focul care tocmai s-a stins in chemineu, arde vesnic,... dar pe lumea aialalta!

| Grimmjow69 a răspuns:

Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată". Morţii „nu sunt conştienţi de nimic". Deci ei nu aud, nu văd, nu vorbesc, nu simt şi nu gândesc.Deci nu, nu cred.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Speranţa de viitor despre care vorbeşte Biblia este cea a învierii. (Faptele 24:15 -Şi am în Dumnezeu speranţa pe care o nutresc şi oamenii aceştia: că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut.
Orbii pot contesta lumina dar asta nu inseamna ca au dreptate.

| Katczinsky a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine spus. Sper sa nu te superi daca o s-o mai folosesc si eu. Noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| dragodana a răspuns:

Salut! Cred si nu prea.Adica vreau sa cred ca este un loc unde va ajunge sufletul dupa ce corpul moare, gen Rai.
Cel mai mult cred in vieti viitoare si vieti trecute.De unde atatea suflete pentru toate fiintele care au fost de la inceputul lumii si pana la sfarsitul ei? Cred in vietiile trecute pentru ca unui om ii este foarte usor sa invete o limba straina, deci, a trait in tara respectiva. Apoi, de ce ni se par atat de deja-vu niste locuri in care nu am fost niciodata? Pentru ca am fost acolo intr-o alta viata.

| HellGirl666 a răspuns:

✰ Nu.

| Delmoniko a răspuns:

Nu. Cred in viata asta. Daca unii crestini vor s-o traiasca pe urmatoarea, nu-i bai. Mai mult loc pentru noi astia, realistii.

| Delmoniko a răspuns:

Tocmai din cauza asta aduna credinciosii averi ca nebunii, pentru ca vor sa le ia cu ei in Rai. De unde atata ipocrizie?

| sempreinvolo30 a răspuns:

Conform Bibliei sufletul moare(ezechiel18:4)
Moartea este un somn profund in care sufletul moare o data cu corpul la fel cum un Tv este mort daca il scoatem din priza
Totusi biblia vorbeste despre invierea oamenilor drepti pentru a trai pe Pamant, deoarece cerul este doar al lui Dumnezeu si al ingerilor

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiCosmin2 a răspuns:

Da,in rai si iad.

| ionuttemeri a răspuns:

Nu nu cred viata de apoi nu exista