| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in vrajitorii sau farmece?

Răspuns Câştigător
| benny34 a răspuns:

Hmm, depinde la ce te referi prin asta. Prin vrajitorii s-ar intelege lucruri inexplicabile, eu nu cred ca exista asa ceva, fiecare intrebare are un raspuns insa intr-adevar de multe ori ne depaseste sau tehnologia si stiinta actuala nu ne permite sa raspundem la anumite fenomene si asa de multe ori sunt catalogate drept vrajitorii. Mintea omului este foarte complexa si in acelasi timp foarte usor de pacalit. Orice evidenta pura a noastra (i.e. tastatura cu care scrii acum de exemplu) se bazeaza pe niste stimuli ai creierului si e de ajuns sa pacalesti acesti stimuli ca tu sa crezi de fapt altceva. Deci ce vreau sa spun cu asta e ca de multe ori anumite vrajitorii sunt puse pe spatele unor jocuri ale mintii.

27 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Teoretic nu dar practic și astea pot face foarte mult rău.
Este mult prea mult de explicat.

NOname
| NOname a răspuns:

Doar în vrăji și farmece ale persoanei iubite.;)

http://youtu.be/-Cj99A3ARPs

| danay72 a răspuns:

Da exista, dar nu au legatura cu Dumnezeu, ci cu Satan.

| Mădă0611 a răspuns:

Nup, pentru ca stiu ca nu exista, dar si asa, pentru unii functioneaza, la fel e cu blestemele.

| ErrorFound a răspuns:

Totul este fum si artificii, prietene.

| Kalla a răspuns:

Da dar sunt lucruri de evitat.

| Maxim96 a răspuns:

Da,cred!
Ele se fac cu puterea duhurilor necurate, vrajitorii se folosesc de puterea lor.

| BlackSulphur a răspuns:

Da. Depinde fircare ce intelege prin "farmec" si "vrajitorie".
Si, pana la urma... Daca ne uitam in jurul nostru, totul pare normal pentru noi, insa pentru vechile civilizatii ar fi parut "vrajitorie".

| Scarbo a răspuns:

Nu.

| DiamondEyes a răspuns:

Nu, aici intervine si autosugestia.
Daca unora li se intampla ceva cu totul neasteptat, ar considera acel lucru ca fiin o minune sau un blestem.

| Aiwendil a răspuns:

Desigur.
Pe vremuri aceste lucruri erau la ordinea zilei, dar dupa ce timpul a trecut si a fost considerat ceva rau de catre preoti a incetat practicarea lui, s-au pierdut secretele acestor lucruri.

| Ben00 a răspuns:

Dai in boabe?

| Ben00 a răspuns:

In farmecul lui mada si ema.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

Admiratorul meu cel mai secret, dar tot nu dau autografe.batting eyelashes

| Ben00 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca nu vrei sa imi scrii ceva pe tricou, poate imi pui macar ceva amprente. Dupa ce termini friptura.

| Exilee a răspuns (pentru Ben00):

Oricum mie deja mi-a daruit destule. Pentru clipe cu mine, mada detine un timp inepuizabil.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

laughing ai trecut la tuica?

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Eram ironic doar. Mi s-a luat de atata religie. In ultima perioada, T/A a inceput sa ma capteze. Stiai ca exista un conflict intre T/A si religie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Nup, dar nu era greu de ghicit.

| Ben00 a răspuns (pentru Exilee):

Aha, va dezvoltati interpersonal...

| xtembix a răspuns:

Nu, nici macar nu vreau sa ma gandesc la asta :-s

| Mădă0611 a răspuns (pentru xtembix):

Daca nu crezi, de ce te temi? tongue

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

"Daca nu crezi, de ce te temi?"
De umbra lui.winking

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Se teme de vraji "nici macar nu vreau sa ma gandesc la asta :-s", dar nu crede in ele, foarte logic. laughing