| Rombix a întrebat:

Credeti intr-o Forta supranaturala care ne-a dat viata si a creat tot ce exista?(sau cum mai este numit, Dumnezeu)? Argumentati putin raspunsul va rog.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,nu cred ca tot universul a aparut din întâmplare, ci este opera unui Creator.Toata creația e prea complexă ca să fie o pură întâmplare.

| RAY a răspuns:

Danay72 se vede clar ca habar nu ai de stiinta, =un om care ar cunoaste despre cum a evoluat uiversul nu ar putea afirma asa ceva si de unde stii tu ca e fix zeul tau?

revenind la realitate,nu exista nici un dumnezeu,nici forta supranaturala,nu exista nimic,sunt doar basme,care satisfac nevoiile primitive umane, nevoii emotionale atat, nevoile rationale nu le poate implini credinta bazata pe nimic,uitate in jurul tau ce vezi? suferinta,da, cum poate un dumnezeu lasa suferinta,copii care mor de foame,boli,plus ca nu exista nici o dovada ca exista vreun dumnezeu,sunt doar basme, faptul ca stiinta inca nu cunoaste multe nu inseamna ca ar putea dovezii ca exista ceva,nu exista egalitate in lumea asta, nu exista dreptate, vorbim de un dumnezeu indiferent, nepasator caruia nu i pasa de propia creatia dar a dato in dar lui satana care face ce vrea, satana este personificarea raului care il face omul asa si dumnezeu este personificarea binelui

| T0T a răspuns:

Singurul motiv pentru care aș crede ar fi acela că viața e mai bună decât nimic, că fiecare dintre noi, inclusiv eu, mereu vom spera la un mai bine și că universul e ceva fascinant, lumea în care trăim e fascinantă și frumoasă și putem să o observăm și putem să o cunoaștem și să o admirăm. Suntem singurele forme de viață cunoscute care pot realiza asta. Faza e că nu prea cred eu în noroc sau coincidențe, sau cred dar până într-o limită. Ăsta ar fi motivul meu. Alte motive nu văd să am, nu avem ceva concret în sensul ăsta.

| DeyCj a răspuns:

Nu, nu există aşa ceva, din simplul motiv că singura dovadă cum ca ar exista un astfel de creator este bibilia, o carte despre care nu există dovezi clare cum că reprezintă real cuvântul unei/acestei divinităţi.Nu se poate dovedi că acea carte este cuvântul unei divinităţi=> nu se poate dovedi că există un creator, ci mai degrabă, se poate dovedi că încă din cele mai vechi timpuri oamenii(slabi spiritual) aveau nevoie de un suport moral căruia să îi datoreze orice şi o dată cu apariţia creştinismului pe care să dea vina, crezând doar ei că acea divinitate le-a scris totul, şi de orice li se-ntâmplă doar ea este devină.Aşa au apărut zeii, icoanele şi dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Subiectul este extrem de delicat si foarte controversat, nu numai acum, in acest secol sau mileniu! de cand Lumea!
Un singur lucru, fapt weste EVIDENT!
Pana acum, omul a imitat ce a vazut prin natura, este o fiinta mimetica!
Doar VIATA nu se pricepe sa o faca!(deocamdata?-aici nu ma pricep!
Pe de alta parte, mi se pare intrebarea destul de indrazneata, caci te-as intreba la randul meu: Ce ai creat, sau crezi tu ca ai creiat de cand existi?
Sau ce crezi ca au creiat altii?
Daca-ti dai, macar tie insuti raspunsul, ti-ai rezolvat si cu intrebarea ta!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da.Exista o persoana spirituală, care nu are inceput si sfarsit nu a fost creat, este vesnic dar El din iubire a creat, a devenit ceea ce a vrut sa devină pentru sine si prin sine.Este un Dumnezeu Atotputernic al cărui nume este Iehova. DACA CREZI CA BIBLIA este o carte scrisa de la Dumnezeu Prin oameni si pentru oameni, inspirați de Duhul Sfântă citeste în ea chiar in prima carte Geneza 1:1-2.-28.