| rabbit2014 a întrebat:

Credeti intr-o viata anterioara sa in viata de dupa? Eu una cred ca toti am fost alt ceva sau alt cineva inainte si acum ne-am reinascut. De obicei am acest sentiment. Vad lucruri sau locuri care nu le- am mai vazut dar sunt foarte cunoscute,cred ca din alta viata, scuze categoria

27 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu exista reincarnare. Avem o singura viata pe pamantul asta, cand murim mergem fie in rai fie in iad unde ne petrecem eternitatea. Crezi ce vrei dar eu ti-am spus adevarul.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sunt o bucata dintr-un intreg, o constiinta universala adormita.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu cred in reincarnare in sensul ala mistic

| Musique a răspuns:

Nu cred în reîncarnare.
Baftă!

| RAY a răspuns:

As vrea sa cred dar din pacate nu pot crede doar ca vreau eu, degeaba cred ca sunt bogat daca nu sunt, acelasi dovezi sunt, nu stiu asta e raspunsul pana nu sunnt dovezi

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, pentru asta ar trebui sa existe suflet, spirit, zi-i cum vrei, ceva care sa supravietuiasca mortii trupului.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Apare intrebarea cum a aparut prima reincarnare

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Re-ul inseamna ca ceva se repeta, nu se repeta vreo incarnare, cred ca te referi la nasterea cuiva, aparitia constiintei, habar n-am laughing, observ doar ca natura e disperata sa traiasca, asa ca a inceput sa stocheze informatii in gene, apoi, pentru ca n-o mai fi avut spatiu pentru asta, a aparut creierul, totul pentru supravietuire, ma intereseaza mai mult care e disperarea cu supravietuirea, daca am intelege asta, ar fi perfect.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu inteleg cei viata, de ce existam doar ca sa traim, nu vad ratiunea existentei noastre

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Nici eu, de asta consider sinuciderea la o anumita varsta un lucru bun, necesar chiar. Daca te uiti atent in jur, cu cat traim mai mult, cu atat suntem mai bolnavi, psihic, sa zicem ca fizic e normal, si cand spun psihic, nu te gandi la psihopatie sau chestii de genul.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,dar traiesti o singura data nu se merita sincer deci cand vom vi morti nu vom fi constienti de asta deci frica de a muri este fara sens mai mult mi frica de vesnicia ei nu de ea

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Uite un exemplu dormi 9 ore te trezesti dar nu isi amintesti nimic practic ai fost mort in orele alea, numai vb de liberul arbitru inconstient

| milan9 a răspuns:

Falsa teorie a reincarnării cu mii de interpretari contradictorii nu are nici o legatura cu invataturile crestine.

Sufletul este entitate nu energie dispersată. Ce anume s-ar transfera dacă sufletul ar fi simplă energie dispersată?

Sufletul nu este dat la voia întâmplării, el are un anumit parcurs revelat de către divinitate.

Tot la fel, numărul sufletelor nu este nedeterminat, aşa cum pretinde teoria reîncarnării, altfel o iei razna confundând miliarde de miliarde de fire de iarbă, gândaci şi pietre cu sufletele unor entităţi spirituale şi invers (aşa cum face hinduismul)...

| milan9 a răspuns:

Aceste teorii hinduse au transformat revelaţia primordial, au interpretat şi alterat la nesfârşit conceptia despre divinitate, despre suflet, despre viata vesnica.

În spaţiul sincretismului hindus, printre miile de triburi, fiecare a avut dialectul lui, zeii şi teoriile lui.

Teoriile acestea false despre reincarnare sunt tentative de a da răspunsuri limitate umane, sunt încercări ce se pierd într-o negură a istoriei hinduismului, hinduism în care sunt amestecate mii de zeităţi ce se contopesc într-o confuzie generală...

| rabbit2014 explică (pentru milan9):

Parerile sunt impartite in diverse probleme si raspunsuri. Nu stiu nici eu de ce cred asta, cum ai spus si tu, oamenii au spus de-a lungil timpului fel si fel de teorii care ne deruta. Nici eu nu cred in zeitati si in alt ceva in afara de Dumnezeu, dar sunt in dubii cu subiectul care l-am prezentat in intrebarea mea

| M25M a răspuns (pentru milan9):

Tu iti dai seama cat de eronat este rationamentul de a respinge orice alt concept ce tine de religie din punct de vedere crestin? Nu crezi ca este evident ca din punct de vedere crestin reincarnarea sa fie falsa pentru ca nu este sustinuta si de crestinism?
Realizezi ca adevarul difera in functie de credinta? Pentru tine exista Rai sau Iad, doar atat, asta este adevarul tau, pentru un hindu exista reincarnare iar acesta este adevarul lui si la fel de bine ar putea sa respinga ceea ce sustii tu ca fiind fals folosind aceleasi rationamente.
p.s. hindusimul este mai vechi decat crestinismul...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si ce-ai fost inainte? am avut o viata anterioara cea in uterul mamei de 9 luni si va mai fi o viata vesnica

| sublime89 a răspuns:

Doar pentru ca unele locuri iti par cunoscute nu inseamna ca ai avut o viata anterioara. E nevoie de niste dovezi mai solide de atat pentru a crede in reincarnare.

| M25M a răspuns:

Personal nu cred in reincarnare, dupa cum a zis si Mada ar trebui sa existe suflet mai intai insa este un concept mai digerabil de cat unele din crestinism.

| Kalla a răspuns:

Reincarnarea nu exista. Daca ar exista nu ar avea sens de ce mai exista Dumnezeu, iadul si raiul.Iar de ce hindusii care cred in mai multi zei de ce cred si in reincarnare.Nu cred ca ar avea sens sa mai fie si alti zei daca exista reincarnarea.O posibilitate exclude cealalta.

| Theo94 a răspuns:

Nu stiu, dar daca ar exista sper sa fiu tot om si tot baiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca exista reincarnare.
Nimic nu ar avea sens fara ea.
Inseamna ca intuitia iti functioneaza bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cred,si imi amintesc putin din viata anterioara.

| eternitate15 a răspuns:

Nu exista o viata anterioara.dar o viata dupa ce murim sa stii ca exista ..raiul si iadul...Scrie in biblie :""Oricine n-a fost gasit scris in cartea vietii, a fost aruncat in iazul de foc""Apocalipsa 20:15.dar cei care pe acest pamant traiesc dupa voia lui Dumnezeu vor fi rasplatiti pentru eternitate, in raiul lui Dumnezeu

| eternitate15 a răspuns:

Asa este!

| eternitate15 a răspuns:

Cum a zis Wiliam

| blackhawks a răspuns:

Rabbit2014. ce ai vazut tu, este "deja vu". e doar un sentiment straniu la care zici "wow..am mai trecut pe aici". 75% din populatie au trecut pe acolo. si eu la fel.
iar daca exista viata dupa moarte? sigur, cred, de altfel fiecare ar face ce ar vrea, ar fi un haos complet pe pamant, nu ar mai fi ordine, dar dupa ce trecem dincolo.o sa raspundem pentru orice, pentru tot ce am facut aici. as vrea sa iti intiparesti in minte un gand. "suntem pe pamant pentru o foarte scurta durata si viata de pe pamant, este doar un TEST"