| Dorugar a întrebat:

Credinciosi:
Oare nu simtiti ca va apuca frica cand va ganditi la Judecata de Apoi?
Asta pentru ca la judecata veti sta in fata Creatorului care va va intreba de ce v-ati inchinat toata viata unei creaturi, care nu numai ca a murit pe cruce ca orice alt talhar, dar va si invatat sa renuntati la Legea data de Creator?
Pai credeti ca Creatorul va va ierta ratacirea aceasta?

33 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ne gândim la Judecata de Apoi, dar credem ce spune Biblia că Iisus e Judecătorul în fața căruia vor fi adunate toate națiunile care va despărți pe unii de alții(Matei 25-32).

| Dorugar explică (pentru ania):

Hahaha ce tare!
Pai tu dai ca exemplu spusele unui cioflingar ca Matei un om primitiv aflat in slujba unui criminal si sarlatan ca falsul apostol Pavel ucigasul si prigonitorul Nazaritenilor care il urmau pe Isus din Nazareth....si vad ca nu vrei sa accepti ce spune chiar Dumnezeu tot in Biblie
Adica in Isaia 43 11. unde Dumnezeu atrage atentia oamenilor ca NU esxita alt Dumnezeu decat El insusi si NU exista nici alt Mantuitor decat El insusi.
Oare cat de multa lipsa de discernamant trebuie sa aiba acel om care NESOCOTESTE ce spune Creatorul dar accepta ce zice un cioflingar nenorocit care este sluga la un sarlatan?
Thuuaaaamneee ferseste apara/ma si pazeste, ca mare mai e gradina Ta!

| ania a răspuns (pentru Dorugar):

Din Biblia ta nu face parte Evanghelia după Matei?

| Dorugar explică (pentru ania):

Eu nu am Biblie, dar in biblia inspirata de Dumnezeu (rabinilor Biblie numita Tanach) NU exista nicio evanghelie. Chiar si Matei la fel ca Luca recunosc ca au primit de la Christos(seful iadului) putere si stapanire peste draci, asa ca ce valoare poate avea o evanghelie scrisa cu ajutorul diavolilor?

| Dorugar explică (pentru ania):

NU Din Biblia originala, adica cea inspirata deDumnezeu, nu face parte nicio Evanghelie, pentru ca evangheliile sunt inspirate de Satana numit si Dumnezeul veacului acesta, si chiar Luca si Matei in evangheliile lor recunosc ca au primit de la Christos )seful Iadului) putere si stapanire peste draci

| ania a răspuns:

Tot Isaia pofețind despre Mesia spune că va fi numit Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor.(Isaia 9-6)Poate fi o creatură Părintele veșniciilor?

| Dorugar explică (pentru ania):

Da exact! Doar ca spune de Mesiah, si nu de dulgherul Isus din Nazareth, pentru ca un Messiah este acelasi lucru ca si un Christos, adica un UNS in functia de rege, iar Isus nu a fost uns niciodata in functia de rege, iar faptul ca s-a uns la deget cand se stergea la f...d nu cred ca poate fi luat in consideratie ca sa poate fi numit UNSUL=Mesia= Christos, dar in alta limba

| ania a răspuns (pentru Dorugar):

Pentru că a înviart din morți, cred că tot ce spus Iisus despre sine e adevărat șsi că El este Mesia, Unsul.Te-ai rugat vreodată Creatorului să-l întrebi ce părere are despre Iisus, dulgherul din Nazaret?

| Dorugar explică (pentru ania):

Thuuuaaaamne ce prosti vorbesti! Pai te gasisi tu o creatura sa-L contrazici pe Creatorul Universului?
Da ce-ai patit fa soro?
Pai uite cat de clar zice Creatorul in Isaia 43:11 ca NUMAI EL singurul este Dumnezeu si Mantuitorul.:
Isaia 43.10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul Dumnezeu şi nimeni nu este izbăvitor in afară de Mine! "

Ai citi tu ceva aici despre inviere sau despre Fiul meu si el tot Dumnezeu?
Pai NUUUU si stii de ce nu? Pentru ca nu TU zici cine e Dumnezeu sau nu si nici sarlatanul de popa care te prosteste, ci o spune NUMAI Dumnezeu, si El spune exact ce ai citit mai sus!

| Dorugar explică (pentru ania):

Cum sa te rogi tu Creatorului cand tu pentru EL nici nu existi, pai ce voi crestinii respectati LEGAMANTUL pe care Dumnezeu l-a cerut oamenilor care vor sa-L urmeze si-L recunosc ca Dumnezeu?
Pai daca NU = Inseamna ca pentru EL esti INEXISTENT

| J0B0MAT a răspuns:

Nu imi e frica de Creator si nu cred ca este nicio ratacire pentru nimeni.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Bravo! asa trebuie sa fi, neinfricat.
Cat despre ratacire...aici nu ai dreptate, fie si numai din cauza ca numarul celor rataciti adica prosti, este imens mai mare decat numarul oamenilor inteligenti si rationali care mai au si Constiinta care face diferenta intre OM si bestii si aici includ pe langa animale, mai ales animalele cu aspect uman

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Daca Dumnezeu sau creatorul asa a vrut sa fie, atunci asa e corect, Nu se poate spune ca s-au ratacit, pentru ca ar insemna ca si Dumnezeu s-a ratacit.Parerea mea e ca pentru Dumnezeu, nu e nimic bun sau rau, totul pur si simplu este.Trebuie sa fim diferiti pentru a experimenta fiecare altceva.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Parerea ta nu conteaza!
Conteaza doar faptul ca Dumnnezeu Creatorul a dat o Lege a Sa ca sa fie urmata de oameni.
Sau crezi ca e corect ca pentru tine sa nu conteze Legea Sa?
Dar uni oameni, in speta crestinii, nu vor sa urmeze Legea lui Dumnezeu ci urmeaza legea noua a unor evanghelisti care recunosc CLAR ca ei au primit putere si stapanire peste draci asa cum poti sa veziin Luca 9: 1 si acestia au scris Evangheliile folosind aceste puteri diabolice.
Asa ca crestinii NU il au ca Dumnezeu pe Creator ci pe o creatura care singura se recunoaste ca fiind Lucifer asa cum te poti convinge nu numai din Biblie ci vezi si aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
Ca aici gasesti si pagina din Biblie pe care se bazeaza afirmatia mea.dar si vizionand pe YouTube filmulte cu slujbe la Vatican unde Christos este slavit cu numele de Lucifer!
uite aici
https://www.youtube.com/results?search_query=vatican+worship+lucifer

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Conteaza pentru mine, nu trebuie sa conteze si pentru tine. Fiecare are dreptul sa isi exprime parerea, si fiecare sa creada ceea ce vrea.happy

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Evident ca fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, dar asta e valabil la tine acasa sau la balamuc, pentru ca atunci cand vi cu minciunie intr-un spatiu public de ex. un Forum, sa nu te superi ca altul iti demonstraza cu argumente ca ceea ce crezi tu este o prostie care nu are nimic in comun cu Realitatea si Adevarul, ci doar cu credinta de tip "asa a proasta"!
Credincios sunt si eu, doar ca nu cred nimic asa a proasta ca asa vreau eu, ci cred numai adevarurile confirmate de STIINTA, asta pentru ca sunt atat de multe incat nu le poti cuprinde cu mintea pe toate, iar pe cele dovedite dar pe care nu leinteegi, le cred pentru ca sunt dovedite si folosite si in practica

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Bravo tie, dar nu inteleg de ce te tot agiti si te ataci singur.
Eu nu asteptam niciun raspuns.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Corect! Dar atunci sa nu te superi daca parerea ta este facuta laturi de porci, si acest lucru nu este spre onoarea ta.
Asa ca mult mai inteligent sa ti-o tii doar pentru tine, pentu ca nu te faci de ras autoblamandu-te in public

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Daca te deranjeaza ca imi spun parerea, poti sa imi dai ignore.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Nu, numa deranjeaza de loc, ba chiar din contra, imi face placere sa incerc sa te luminez in privinta religiei

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Mie decat imi demonstrezi ca te ataci singur. Dupa cum probabil ai observat, eu nu incerc sa te conving de nimic asa ca nu trebuia sa aduci tot felul de argumente, decat in cazul in care nu esti sigur pe ceea ce spui. In momentul in care esti absolut sigur de ceva, nu iti mai bati capul sa faci si pe altii sa creada ceea ce crezi tu pentru ca sti ca oricum nu are rost.Eu cred ca tu vrei sa crezi in Dumnezeu, dar te intriga unele lucruri pe care nu le intelegi. Prin raspunsurile pe care le dai, pare ca vrei sa te convingi singur de ceva.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Eu nu ma atac niciodata singur, chiar daca tu CREZI asta, dar stii cum e in general...de la Creadinta la Adevar este o cale lunga care trece prin mlastina nestiintei pe care trebuie sa o treci, si astfel din minciunile credintei sa ajungi la adevarurile Cuinoasterii Rationale.
In momentul in care sunt absolut sigur de ceva RAU, spiritul civic din mine imi spune sa starpesc RAUL, care a distrus poporul roman intr-atat incat a devenit ultimul si cel mai retrograd popor din UE, si uite asta madoare, si incerc sa ii trezesc/luminez pe adormitii si inconstientii care de lene refuza sa rationeze sau sa se documenteze

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Pacat ca ai o parere asa proasta de poporul roman.Si parca ziceai ca parerea mea nu conteaza, asa ca de ce mereu ai ceva de spus? Inseamna ca in realitate conteaza, te provoaca oarecum: d. Si de curiozitate, ziceai ca esti ateu parca, dar crezi intr-un creator, hai lumineaza-ma, cine este dupa parerea ta creatorul asta sau cum ti se pare tie ca este?

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Nu eu am datoria sa te luminez in probleme atat de complexe incat capul ignorantilor nu pot accepta realitatea. eu pot doar sa-ti dau lincuri in care iti sunt explicate clar aceste lucruri, nu de catre un ciuri buri de la biserica, sau un prostofesor de scoala in care se prostesc tinerii, ci de personalitati proeminente ale stiintei mondiale, dar nu stiu daca ai capacitatea intelectuala sa intelegi, pentru ca ele NU sunt scrisa in limba romana, datorita faptului ca politica romana vrea ca oamenii sa ramana prosti, si astfel asemenea gen de articole NU sunt traduse in romana, si voi nu aveti nici academicieni la nivelul la care sa poata sa va explice clar aceste lucruri.
Dar uite eu iti dau un link in care daca stii limba poti afla raspuns la intrebarea ta
https://www.youtube.com/watch?v=CXgsLbbSkoU

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Ok, atunci inteleg ca nici tu nu stii prea bine in cine (sa)crezi.Nu e nevoie sa te dai mare cu inteligenta ta, caci daca ai fi cu adevarat inteligent ai putea sa spui ceva concret fara sa jignesti voalat.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Eu cred doar in Dumnezeul din mine insumi, si nu in Maimutoiul din ceruri care l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea SA astfel incat sa devina 98, 7% identic cu o maimuta
Eu nu jignesc voalat pe nimeni, dar este adevarat ca mincinosii se simt intotdeauna jigniti cand le arati adevarul.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Corect. Si ar trebui atunci sa inveti ce inseamna sa jignesti (voalat ).

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Tcmai ce ti-am explicat ca eu nu caut sa jignesc pe nimeni, nici voalat si nici devoalat.Si ca mincinosi se simt jigniti atunci cand le spui un adevar pentru ca sunt deconspirati ca mincinosi!

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Am inteles si sunt de acord cu faza cu mincinosii.Din cauza ca spui ca nu cauti sa jignesti am zis ca trebuie sa inveti ce inseamna a jigni.

| J0B0MAT a răspuns (pentru J0B0MAT):

Inteleg la ce bati apropo, doar ca nu ma simt asa cum crezi tu. Oricine, indiferent de calitatile pe care le are, poate simti cand cineva jigneste, nu doar o anumita cadegorie de oameni, asa ca sa stii.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

De ce esti tu atat de suspicioasa si neincrezatoare?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Nu stiam pana acum asta.Te las sa te intrebi singur.

| pet555 a răspuns:

Nu, nu mi-e deloc frica decat pentru ca nu m-am inchinat destul Domnului Isus! Vai de mine daca m-as fi inchinat unei creaturi! Doar din acest motiv mi-ar fi teama.