| Neverrrrrr a întrebat:

Credinciosii sunt de obicei oameni rai si plini de mândrie care nu vor sa-i ajute pe alții? De ce?rolling on the floor

18 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu. Credinciosii sunt oameni care traiesc prin Hristos. Deci nu sunt rai si plini de mandrie, dimpotriva, Hristos ne spune sa ii iubim pe cei ce ne urasc, sa intoarcem bine la rau.

| Neverrrrrr explică (pentru AC4S4):

Hristos spune ceva, dumnezeasul spune altceva:
Ieremia 48:10

10Blestemat sa fie cel ce face cu nebagare de seama lucrarea Domnului, blestemat sa fie cel ce îsi opreste sabia de la macel!
Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.
Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."
Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale
Deuteronomy 13:7-12 ~7dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta-
8sa nu te învoiesti si sa nu -l asculti; sa n’arunci spre el o privire de mila, sa nu -l cruti, si sa nu -l ascunzi.
9Ci sa -l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa -l omoare, si apoi mîna întregului popor;
10sa -l ucizi cu pietre, si sa moara, pentru ca a cautat sa te abata dela Domnul, Dumnezeul tau, care te -a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
Mai vrei?

| AC4S4 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Hristos este Dumnezeu.
Poruncile au fost date pentru poporul Israel, poporul ales. In Israel nu te puteai inchina decat lui Dumnezeu, Iehova. Cum zicea si VelaJohnny, daca voiai sa te inchini altor dumnezei, trebuia sa mergi in afara Israelului. Cand le-a dat cele 10 porunci, a spus clar ca pedepseste idolatria.

| Neverrrrrr explică (pentru AC4S4):

Din numele cui au fost date?
27 El le-a zis: „Aşa vorbeşte Domnul, Dumnezeul lui Israel: ‘Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi străbateţi tabăra de la o poartă la alta şi fiecare să* omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa.’"

| AC4S4 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Dumnezeu le-a dat poruncile. In versetul 26 ( cel de dinaintea celui citat de tine) Moise ii cheama la el pe cei care sunt de partea Domnului. Celor ce au venit le-a spus ce scrie in versetul 27. Au murit 3000 de Israeliti atunci, din pricina vitelului de aur facut.
A fost o chemare, cei care au vrut sa fie de partea Domnului, au mers, ceilalti, au fost pedepsiti. Pentru ca Domnul a spus ca pedepseste idolatria.

| Neverrrrrr explică (pentru AC4S4):

Eu pun altfel problema, din pricina unui consumator de ierburi cu efect halucinogen sau o boala mintala, au pierit 3000 de oameni, la asta ma refer eu.

| AC4S4 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Te referi la Moise? Cand ai spus "Hristos spune ceva, dumnezeasul spune altceva", iar apoi ai dat versetele, ai presupus ca Dumnezeu exista. Acum presupui ca Dumnezeu nu exista?

| Neverrrrrr explică (pentru AC4S4):

Nu,cand ma exprim cu Dumnzeu a spus., ma refer la creatura halucinata de catre persoana respectiva, in cazul acest de Moise, ar suna ciudat si ar dura prea mult sa ma exprim astfel.Nu mai cauta greseli de scriere/exprimari gresite cu privire la existenta creaturilor supranaturale. Poftim:dumnezeu exista, dumnezeu exista, dumnezeu exista, dumnezeu exista, e de ajuns? eu tot ateu raman, indiferent de cuvinte.

| AC4S4 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Mi-ai dat versete cu scopul de a-mi arata ca Dumnezeu a impus uciderea anumitor oameni ca mai apoi sa spui ca Dumnezeu nu exista. Nu cred ca ai inteles ce am scris in raspunsul anterior.

| Neverrrrrr explică (pentru AC4S4):

Sti,cand citezi ceva sau pe cineva, nu folosesti cuvintele tale ci exact cuvintele rostite de acel cineva.Doar nu era sa iti citez:
El le-a zis: „Aşa vorbeşte creatura pe care am halucinat-o pe munte, creatura halucinata de Moise care se presupune a fi stapanul Israelului''
Ti-am dat versetele cu scopul de a arata consecintele increderii in acele halucinatii, pe care a numit-o Moise dumnenzeu, chiar daca pricepi sau faci pe prostul tot nu ma intereseaza, ce crezi tu despre mine spune ceva despre tine nu despre mine.

| AC4S4 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Credeam ca scopul versetelor e altul, m-am inselat. Imi pare rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Sunt asa doar ca sa poti radea tu. Esti multumit de raspuns? Haha

| Neverrrrrr explică (pentru anonim_4396):

Lafel ai fi raspuns daca aici era vorba despre atei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Probabil, vorbind foarte serios, tu n-ai fi ras la fel daca era vorba de atei?
Raspunsul meu a fost strict referitor la formularea intrebarii tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Daca totusi vrei sa auzi alt raspuns, iti mai spun ceva.
Sti de ce sunt asa? Ai spus-o chiar tu in intrebare, pentru ca sunt oameni, desi sunt credinciosi iei nu sunt sfinti

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu vreau sa judec pe nimeni, dar sunt de parere ca multi din astfel de oameni nu sunt credinciosi, ci mai mult crestini cu numele. Si daca un crestin practicant este rautacios nu avem noi drept sa il judecam, noi stim doar ce vedem sau auzim, nu si ceea ce simt ceilalti sau ce gandesc ei. Uneori multimea mare de ispite care vin peste om il pot face asa rautacios.

| Elide a răspuns:

Sunt credincioasă și pentru ce anume as avea mândrie? Mandra de ce sa fiu? P.s urăsc laudă și mândria "inteligentule".