| gorlan a întrebat:

Credinciosilor explicati toti ce va zic acum!

1.In biblie dumnezeu spune ca sa nu crezi in alti dumnezei deoarece este un dumnezeu gelos... De aici iese ca exista si alti dumnezei nu doar unu singur... ia explicati asta!
2. Dumnezeu spune in biblie ca a creat pamantul... celelalte planete cine lea creat?

Răspuns Câştigător
| Fantastic7 a răspuns:

Da, cica biblia este dovada ca exista f. tezau...=)) Atunci, http://mymcbooks.files.wordpress.com/......d_book.jpg asta este dovada ca Spiderman exista!:)))

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este un singur Dumnezeu adevarat.Dar oamenii L-au parasit si si-au facut dumnezei straini care au ochi, dar nu vad, au urechi dar nu aud.Si-au facut si un vitel din aur si se inchinau inaintea lui.Ieremia 2:27, 28,, Ei zic lemnului: „Tu eşti tatăl meu!", şi pietrei: „Tu mi-ai dat viaţa!" Căci ei Îmi întorc spatele şi nu se uită la Mine. Dar când sunt în nenorocire, zic: „Scoală-Te şi scapă-ne!"
Unde sunt dumnezeii tăi pe care ţi i-ai făcut? Să se scoale ei, dacă pot să te scape în vremea nenorocirii! Căci câte cetăţi ai, atâţia dumnezei ai, Iuda!,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Este pretutindeni, dar unii sunt prea inversunati impotriva Lui ca sa Il poata vedea. Tu cand o sa incetezi sa il hulesti pe Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu nu fac altceva decat raspund ca fiecare la intrebari.Am exact aceleasi drepturi la opinie ca si tine.Nu vad de ce te legi tot timpul de mine.Vezi-ti de treaba ta si lasa-ma in pace.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Si eu o sa iti raspund cu aceeasi moneda.Eu sunt pentru Dumnezeu iar tu esti contra.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Tupeu ai tu.Cu ce drept vrei tu sa imi impui mie sa cred toate aberatiile tale anti-crestine doar pentru ca asa vrei tu sau crezi tu.Stai linistita eu stau tare pe stanca si am cercetat Sfanta Carte Il cunosc pe Dumnezeu, L-am primit pe Domnul Isus ca Domn si Mantuitor personal, si oricine ar veni cu o alta invatatura nu ma poate convinge.Pentru ca Dumnezeu este o realitate in viata mea.El ma implineste pe toate planurile, imi raspunde la rugaciuni, si am o relatie personala cu El.Nu as mai vrea sa traiesc nici macar o clipa fara prezenta Lui in viata mea.Asa ca pastreaza-ti ineptiile pentru tine.Cel putin pe mine nu ai sa ma convingi.Incearca la alta masa.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Sunt libera sa cred ce vreau eu, clar? Nu iti permit sa te tot legi de mine. Am aceleasi drepturi d.p.d.v. legal ca si tine. Asa ca, te rog sa ma lasi in pace. Nu crezi, nu mai intra la aceasta categorie doar ca sa demonstrezi cat esti tu de grozav. Macar daca ai stii sa te raportezi la cei care au o parere diferita de a ta intr-un mod mai civilizat. Nu o sa iti mai raspund la provocari, o sa te raportez.Si daca esti barbat de ce te legi de o femeie, de ce nu ai curaj sa te legi de
branicu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu am convingerile mele si nu o sa reusesti niciodata sa imi demonstrezi contrariul.Si nici nu ai tu dreptul sa imi tot spui sa tac.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nimeni nu iti da dreptul sa ma opresti tu sa imi scriu opiniile mele! Asa ca, nu te mai stradui degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu mi se pare lipsa de ratiune sau de corectitudine,pentru ca eu am fost ca tine, dar Dumnezeu m-a schimbat, m-am convins suta la suta de existenta Lui si ma simt foarte bine.

Răspuns utilizator avertizat
| AragorN88 a răspuns (pentru lolosaurus):

Trebuie sa intelegi ca orice dovezi ar exista impotriva lui Dumnezeu ele vor fi luate ca fiind minciuni. Oricat de logice ar fi, ea tot nu le va lua in considerare, nu are curajul sa-si puna credinta sub semnul intrebarii, asta ar insemna o slabiciune si ca ar pune stapanire diavolul pe viata ei.
Unii prefera sa fie mintiti frumos, asa ca nu are rost sa insisti pentru ca nu vei convinge pe nimeni asa, ci doar o va lua ca pe un test al credintei.

| EmaS a răspuns (pentru AragorN88):

Tu nu vei putea intelege lucrarile duhovnicesti pentru ca ele intrec ratiunea.Dar eu am avut experiente care mi-au crescut credinta si ma incred pe deplin in Dumnezeu si in Cuvantul Sau.De aceea mii de crestini au ramas neclintiti in credinta lor, si au platit chiar cu viata pe Arenele Romane, pentru ca au stiut in cine se incred.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu mai stiu la ce te referi.Ce fel de argumente ai adus?

| MMihai a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/
Genesa (Facerea) 1
1. La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.
2. Pamantul era pustiu si gol; peste fata adancului de ape era intuneric, si Duhul lui Dumnezeu Se misca pe deasupra apelor.
3. Dumnezeu a zis: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4. Dumnezeu a vazut ca lumina era buna; si Dumnezeu a despartit lumina de intuneric.
5. Dumnezeu a numit lumina zi, iar intunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai.
6. Dumnezeu a zis: "Sa fie o intindere intre ape, si ea sa desparta apele de ape."
7. Si Dumnezeu a facut intinderea, si ea a despartit apele care sunt dedesubtul intinderii de apele care sunt deasupra intinderii. Si asa a fost.
8. Dumnezeu a numit intinderea cer. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a doua.
9. Dumnezeu a zis: "Sa se stranga la un loc apele care sunt dedesubtul cerului si sa se arate uscatul!" Si asa a fost.
10. Dumnezeu a numit uscatul pamant, iar gramada de ape a numit-o mari. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
11. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul verdeata, iarba cu samanta, pomi roditori, care sa faca rod dupa soiul lor si care sa aiba in ei samanta lor pe pamant." Si asa a fost.
12. Pamantul a dat verdeata, iarba cu samanta dupa soiul ei si pomi care fac rod si care isi au samanta in ei, dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
13. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a treia.
14. Dumnezeu a zis: "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;
15. si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamantul." Si asa a fost.
16. Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori, si anume: luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua, si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea; a facut si stelele.
17. Dumnezeu i-a asezat in intinderea cerului ca sa lumineze pamantul,
18. sa stapaneasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
19. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a patra.

S-ar părea că celelalte planete sunt tot lucrarea zilei a 4a.

Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, (Exod.20:5)
Sa nu te inchini inaintea unui alt dumnezeu; caci Domnul se numeste gelos, este un Dumnezeu gelos. (Exod.34:14)
Caci Domnul Dumnezeul tau este un foc mistuitor, un Dumnezeu gelos. (Deut.4:24)
Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti, caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc faradelegea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc; (Deut.5:9)
caci Domnul Dumnezeul tau este un Dumnezeu gelos in mijlocul tau. Altfel, Domnul Dumnezeul tau S-ar aprinde de manie impotriva ta si te-ar nimici de pe fata pamantului. (Deut.6:15)
Iosua a zis poporului: "Voi nu veti putea sa slujiti Domnului, caci este un Dumnezeu sfant, un Dumnezeu gelos; El nu va va ierta faradelegile si pacatele. (Ios.24:19)
De aceea, asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Acum voi aduce inapoi pe prinsii de razboi ai lui Iacov, voi avea mila de toata casa lui Israel si voi fi gelos de Numele Meu cel sfant. (Ezec.39:25)
Domnul este un Dumnezeu gelos si razbunator; Domnul Se razbuna si este plin de manie; Domnul Se razbuna pe potrivnicii Lui si tine manie pe vrajmasii Lui. (Naum.1:2)
Caci sunt gelos de voi cu o gelozie dupa voia lui Dumnezeu, pentru ca v-am logodit cu un barbat, ca sa va infatisez inaintea lui Hristos ca pe o fecioara curata. (2Cor.11:2)

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Sa deduc din exemplificarea ta ca dumnezeu facea experimente? laughing Cel care este considerat atoatestiutor trebuia sa stie din start cum sta treaba, nu?
Bai omule, cum se bat unele chestii cap in capwinking

| MMihai a răspuns:

Exodul (Esirea) 20
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/20/
1. Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte si a zis:
2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
7. Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
8. Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti.
9. Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau.
10. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.
11. Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o.
12. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
13. Sa nu ucizi.
14. Sa nu preacurvesti.
15. Sa nu furi.
16. Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
17. Sa nu poftesti casa aproapelui tau; sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tau.
18. Tot poporul auzea tunetele si sunetul trambitei si vedea flacarile muntelui care fumega. La privelistea aceasta, poporul tremura si statea in departare.
19. Ei au zis lui Moise: "Vorbeste-ne tu insuti si te vom asculta: dar sa nu ne mai vorbeasca Dumnezeu, ca sa nu murim."
20. Moise a zis poporului: "Nu va inspaimantati; caci Dumnezeu a venit tocmai ca sa va puna la incercare si ca sa aveti frica Lui inaintea ochilor vostri, pentru ca sa nu pacatuiti."
21. Poporul statea in departare; iar Moise s-a apropiat de norul in care era Dumnezeu.
22. Domnul a zis lui Moise: "Asa sa vorbesti copiilor lui Israel: "Ati vazut ca v-am vorbit din ceruri.
23. Sa nu faceti dumnezei de argint si dumnezei de aur, ca sa-i puneti alaturi de Mine; sa nu va faceti alti dumnezei.
24. Sa-Mi ridici un altar de pamant, pe care sa-ti aduci arderile de tot si jertfele de multumire, oile si boii. In orice loc in care Imi voi aduce aminte de Numele Meu, voi veni la tine si te voi binecuvanta.
25. Daca-Mi vei ridica un altar de piatra, sa nu-l zidesti din pietre cioplite; caci cum iti vei pune dalta in piatra, o vei pangari.
26. Sa nu te sui la altarul Meu pe trepte, ca sa nu ti se descopere goliciunea inaintea lui."
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/34/
12. Sa nu cumva sa faci legamant cu locuitorii tarii unde ai sa intri, ca sa nu fie o cursa pentru tine, daca vor locui in mijlocul tau.
13. Dimpotriva sa le daramati altarele, sa le sfaramati stalpii idolesti si sa le trantiti la pamant idolii.
14. Sa nu te inchini inaintea unui alt dumnezeu; caci Domnul se numeste gelos, este un Dumnezeu gelos.
15. Fereste-te sa faci legamant cu locuitorii tarii, ca nu cumva, curvind inaintea dumnezeilor lor si aducandu-le jertfe, sa te pofteasca si pe tine si sa mananci din jertfele lor,
16. ca nu cumva sa iei din fetele lor neveste fiilor tai, si astfel, fetele lor, curvind inaintea dumnezeilor lor, sa tarasca si pe fiii tai sa curveasca inaintea dumnezeilor lor.
17. Sa nu-ti faci un dumnezeu turnat.
18. Sa tii sarbatoarea Azimelor: timp de sapte zile, la vremea hotarata, in luna spicelor, sa mananci azime, cum ti-am poruncit, caci in luna spicelor ai iesit din Egipt.
19. Orice intai nascut este al Meu, chiar orice intai nascut de parte barbateasca din turmele de vaci sau de oi.

| MMihai a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/deuteronom/4/23. Vegheati asupra voastra, ca sa nu dati uitarii legamantul pe care l-a incheiat cu voi Domnul Dumnezeul vostru si sa nu faceti vreun chip cioplit, nici vreo infatisare oarecare pe care ti-a oprit Domnul Dumnezeul tau, s-o faci.
24. Caci Domnul Dumnezeul tau este un foc mistuitor, un Dumnezeu gelos.
25. Cand vei avea copii, si copii din copiii tai, si vei fi de multa vreme in tara, daca va veti strica, daca va veti face chipuri cioplite, infatisari ale vreunui lucru, daca veti face ce este rau inaintea Domnului Dumnezeului vostru, ca sa-L maniati
26. iau astazi martor impotriva voastra cerul si pamantul - ca veti pieri de o moarte repede din tara pe care o veti lua in stapanire dincolo de Iordan si nu veti avea zile multe in ea, caci veti fi nimiciti de tot.
27. Domnul va va imprastia printre popoare si nu veti ramane decat un mic numar in mijlocul neamurilor unde va va duce Domnul.
28. Si acolo veti sluji unor dumnezei, care sunt o lucrare facuta de maini omenesti, de lemn si de piatra, care nu pot nici sa vada, nici sa auda, nici sa manance, nici sa miroasa.
29. Si daca de acolo vei cauta pe Domnul Dumnezeul tau, Il vei gasi, daca-L vei cauta din toata inima ta si din tot sufletul tau.
30. Si dupa ce ti se vor intampla toate aceste lucruri in stramtorarea ta, in zilele de pe urma, te vei intoarce la Domnul Dumnezeul tau si vei asculta glasul Lui;
31. caci Domnul Dumnezeul tau este un Dumnezeu plin de indurare, care nu te va parasi si nu te va nimici; El nu va uita legamantul pe care l-a incheiat prin juramant cu parintii tai.
32. Intreaba vremurile stravechi, care au fost inaintea ta, din ziua cand a facut Dumnezeu pe om pe pamant, si cerceteaza de la o margine a cerului la cealalta: a fost vreodata vreo intamplare asa de mare si s-a auzit vreodata asa ceva?
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/deuteronom/5/
6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-am scos din tara Egiptului, din casa robiei.
7. Sa n-ai alti dumnezei afara de Mine.
8. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in ape sub pamant.
9. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti, caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc faradelegea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc;
10. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
11. Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
12. Tine ziua de odihna, ca s-o sfintesti, cum ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau.
13. Sase zile sa lucrezi si sa-ti faci toate treburile.
14. Dar ziua a saptea este ziua de odihna a Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici boul tau, nici magarul tau, nici vreunul din dobitoacele tale, nici strainul care este in locurile tale, pentru ca si robul, si roaba ta sa se odihneasca intocmai ca tine.
15. Adu-ti aminte ca si tu ai fost rob in tara Egiptului, si Domnul, Dumnezeul tau, te-a scos din ea cu mana tare si cu brat intins: de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau sa tii ziua de odihna.
16. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, cum ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau, ca sa ai zile multe si sa fii fericit in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
17. Sa nu ucizi.
18. Sa nu preacurvesti.
19. Sa nu furi.
20. Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
21. Sa nu poftesti nevasta aproapelui tau; sa nu poftesti casa aproapelui tau, nici ogorul lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, niciun alt lucru care este al aproapelui tau."
22. Acestea sunt cuvintele pe care le-a rostit Domnul cu glas tare pe munte, din mijlocul focului, din nori si din negura deasa, si le-a spus la toata adunarea voastra, fara sa adauge ceva. Le-a scris pe doua table de piatra si mi le-a dat.
23. Cand ati auzit glasul acela din mijlocul intunericului si pe cand tot muntele era aprins, capeteniile semintiilor voastre si batranii vostri s-au apropiat toti de mine,
24. si ati zis: "Iata ca Domnul Dumnezeul nostru ne-a aratat slava si marimea Lui si noi I-am auzit glasul din mijlocul focului; astazi, am vazut ca Dumnezeu a vorbit unor oameni, si totusi au ramas vii.
25. Si acum pentru ce sa murim? Caci acest foc mare ne va mistui; daca vom auzi si mai departe glasul Domnului Dumnezeului nostru, vom muri.
26. Cine este, in adevar, omul acela, care sa fi auzit vreodata, ca noi, glasul Dumnezeului celui Viu vorbind din mijlocul focului, si totusi sa fi ramas viu?
27. Apropie-te mai bine tu si asculta tot ce-ti va spune Domnul Dumnezeul nostru; apoi sa ne spui tu insuti tot ce-ti va spune Domnul Dumnezeul nostru, si noi vom asculta si vom face."

| MMihai a răspuns:

Deuteronomul (A doua lege) 6
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/deuteronom/6/
1. Iata poruncile, legile si randuielile pe care a poruncit Domnul Dumnezeul vostru sa va invat sa le impliniti in tara pe care o veti lua in stapanire;
2. ca sa te temi de Domnul Dumnezeul tau, pazind, in toate zilele vietii tale, tu, fiul tau si fiul fiului tau, toate legile si toate poruncile Lui pe care ti le dau, si sa ai zile multe.
3. Asculta-le, dar, Israele, si cauta sa le implinesti, ca sa fii fericit si sa va inmultiti mult, cum ti-a spus Domnul Dumnezeul parintilor tai cand ti-a fagaduit tara in care curge lapte si miere.
4. Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn.
5. Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu toata puterea ta.
6. Si poruncile acestea, pe care ti le dau astazi, sa le ai in inima ta.
7. Sa le intiparesti in mintea copiilor tai si sa vorbesti de ele cand vei fi acasa, cand vei pleca in calatorie, cand te vei culca si cand te vei scula.
8. Sa le legi ca un semn de aducere aminte la maini si sa-ti fie ca niste fruntare intre ochi.
9. Sa le scrii pe usorii casei tale si pe portile tale.
10. Domnul Dumnezeul tau te va face sa intri in tara pe care a jurat parintilor tai, lui Avraam, lui Isaac si lui Iacov, ca ti-o va da. Vei stapani cetati mari si bune pe care nu tu le-ai zidit,
11. case pline de tot felul de bunuri pe care nu tu le-ai umplut, puturi de apa sapate pe care nu tu le-ai sapat, vii si maslini pe care nu tu i-ai sadit. Cand vei manca si te vei satura,
12. vezi sa nu uiti pe Domnul, care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
13. Sa te temi de Domnul Dumnezeul tau, sa-I slujesti, si pe Numele Lui sa juri.
14. Sa nu va duceti dupa alti dumnezei, dintre dumnezeii popoarelor din jurul vostru;
15. caci Domnul Dumnezeul tau este un Dumnezeu gelos in mijlocul tau. Altfel, Domnul Dumnezeul tau S-ar aprinde de manie impotriva ta si te-ar nimici de pe fata pamantului.
16. Sa nu ispititi pe Domnul Dumnezeul vostru, cum L-ati ispitit la Masa.
17. Ci sa paziti poruncile Domnului Dumnezeului vostru, poruncile Lui si legile Lui pe care vi le-a dat.
18. Sa faci ce este placut si bine inaintea Domnului, ca sa fii fericit si sa intri in stapanirea tarii aceleia bune, pe care Domnul a jurat parintilor tai ca ti-o va da,
19. dupa ce va izgoni pe toti vrajmasii tai dinaintea ta, cum a spus Domnul.
20. Cand fiul tau te va intreba intr-o zi: "Ce inseamna invataturile acestea, legile acestea si poruncile acestea, pe care vi le-a dat Domnul Dumnezeul nostru?"
21. sa raspunzi fiului tau: "Noi eram robi ai lui faraon in Egipt, si Domnul ne-a scos din Egipt cu mana Lui cea puternica.
22. Domnul a facut, sub ochii nostri, minuni si semne mari si nenorocite impotriva Egiptului, impotriva lui faraon si impotriva intregii lui case;
23. si ne-a scos de acolo, ca sa ne aduca in tara pe care jurase parintilor nostri ca ne-o va da.
24. Domnul ne-a poruncit atunci sa implinim toate aceste legi si sa ne temem de Domnul Dumnezeul nostru, ca sa fim intotdeauna fericiti si sa ne tina in viata, cum face astazi.
25. Vom avea parte de indurarea Lui, daca vom implini cu scumpatate toate aceste porunci inaintea Domnului, Dumnezeului nostru, cum ne-a poruncit El."

| MMihai a răspuns:

Iosua 24
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/iosua/24/
16. Poporul a raspuns si a zis: "Departe de noi gandul sa parasim pe Domnul si sa slujim altor dumnezei.
17. Caci Domnul este Dumnezeul nostru. El ne-a scos din tara Egiptului, din casa robiei, pe noi si pe parintii nostri; El a facut inaintea ochilor nostri acele minuni mari si ne-a pazit in tot timpul drumului pe care l-am urmat si in mijlocul tuturor popoarelor pe la care am trecut.
18. El a izgonit dinaintea noastra pe toate popoarele si pe amoritii care locuiau tara aceasta. Si noi vom sluji Domnului, caci El este Dumnezeul nostru."
19. Iosua a zis poporului: "Voi nu veti putea sa slujiti Domnului, caci este un Dumnezeu sfant, un Dumnezeu gelos; El nu va va ierta faradelegile si pacatele.
20. Cand veti parasi pe Domnul si veti sluji unor dumnezei straini, El Se va intoarce si va va face rau si va va nimici, dupa ce v-a facut bine."
21. Poporul a zis lui Iosua: "Nu! Caci vom sluji Domnului."
22. Iosua a zis poporului: "Voi sunteti martori impotriva voastra insiva ca ati ales pe Domnul, ca sa-I slujiti." Ei au raspuns: "Suntem martori!"
23. "Scoateti, dar, dumnezeii straini care sunt in mijlocul vostru si intoarceti-va inima spre Domnul, Dumnezeul lui Israel."
24. Si poporul a zis lui Iosua: "Noi vom sluji Domnului Dumnezeului nostru si vom asculta glasul Lui."

| MMihai a răspuns:

Din cea ce ți-am scos & din cea ce vei găsii și căutând singur, vei înțelege că Dumnezeul Vechiului Testament este numai o zeitate tribală și atât.
Marii scriitori ai bibliei, / cei care au scris Biblia, nici nu aveau habar că există planete!
În caz că erau vizibile cu ochii, că nu aveau instrumente optice, au crezut că sunt stele.

Răspuns utilizator avertizat
| DakotaRoyse a răspuns:

1. Să nu îţi faci chip cioplit la care să te închini. Este doar unul singur, dar să nu îţi creezi tu un pseudo-zeu.
2. El a creat lumea. Lumea pe care o ştim noi nu se limitează la Terra, ci şi la tot Universul, căci omul a descoperit că există.

Şi nu sunt credincioasă.

| Alinaga a răspuns:

Alti dumnezei inseamna vicii.vicii cum ar fi pornografia,drogurile etc vicii pe care tu le vezi mai importante decat orice (asa cum ar trebui sa fie dumnezeu in religia crestina)vicii care daca tu le venerezi, ele iau locul lui dumnezeu in viata ta deci devin alt dumnezeu referitor la "alti dumnezei afara de mine", sper ca ti am rezolvat enigma.si nu dumnezeu nu este gelos.tu daca ai fi un smecher care faci o lume intreaga(incluzand si planetele)in doar 6 zile si toate astea se fac doar ca tu poruncesti nu le faci manual, ai mai fii gelos pe cineva? nu cred

| atoatestiitoarea a răspuns:

Mie mi se pare ciudat cum dracu a putut dumnezeul vostru sa faca lumina pe urma noaptea si dupa ce s-a mai scarpinat dupa ureche a facut si soarele!

| ProjectJackpot a răspuns:

Hm, asta e faimoasa ta descoperire? Ma faci sa rad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se refera la Dumnezei creati de mana omului,la idoli fara putere si fara viata din lemn,piatra,vitei, copaci, si alte zeitati inchipuite.fiindca mintea omului este harnica in a-si inchipui.de aceea fiecare crede ca detine adevarul absolut.noi crestinii credem intr-un dumnezeu viu,care este,care are un plan de mantuire pentru noi, care ne-a rascumparat din robia pacatului si a mortii, in forma in care ne aflam si noi, de Om.si avem un nume in care santem salvati, nemaifiind alt nume dat oamenilor pe pamant, pentru aceasta salvare.cuvantul singurul nascut, prin care toate s-au facut.deci celelalte planete au fost facute prin cuvant, care s-a intrupat mai apoi si a venit sa ne mantuiasca.

| Coyotul a răspuns:

1. Dumnezeu e Creatorul nostru. De aceasta El nu vrea sa ne inchinam la alti dumnezei
2. Dumnezeu a creat numai Pamantul.
si sa combat placerea voastra de a face orice. DA! ma refer la tine. Voi vreti sa faceti orice, pacatuiti si vi se pare OK. Nu e asa un crestin are in gand ca aceasta viata materiala este trecatoare, in Rai sunt primiti numai oamenii placuti Domnului, iadul in schimb este plin de deastia ca tine. fara suparare.

| marynaedw a răspuns:

1.Dumnezeu iti spune ca nu ai alti dumnezei pentru ca El este unicul Dumnezeu, iar gelozia Lui este o gelozie buna pentru ca vede oameni care se inchina la dumnezei care nu exista.
2. Dumnezeu mai este numit in Biblie "Creatorul Universului" deci este clar ca el a creat si celelalte planete.

| Fr3shb0y a răspuns:

Doamne feri! Da nu iti este un pic frica de Dumnezeu sa zici ca e gelos pe alti thooamne fereste. Dumnezeu este unul singur si s-a referit sa nu iti faci idoli si a creat tot ce exista nu doar pamantul.

| DarkOrbitSF a răspuns:

Dumnezeu exista si e doar unul ce e asa greu sa credeti...El ne-a creat si el ne ajuta cand avem nevoie de el respecta poruncile lui si vei trai mult pe pamant dar in viata de apoi o sa-ti mearga bine eu cred in Dumnezeu pentru mine preotul este doar o unealta de a ajunge le el.