| Meme10Memu a întrebat:

Credința e produsa de creier sub influența unor factori interni și externi precum celulele sangvine produse de maduva roșie în urma alimentației ca factor extern?

Răspuns Câştigător
| EmanuelaBianca200x a răspuns:

De ce oamenii cred în Dumnezeu? Pentru majoritatea oamenilor din lume, răspunsul pare evident: pentru că este de la sine înțeles că Dumnezeu există. Din punctul de vedere al credinciosului, întrebarea cu adevărat nedumerită este cum oricine nu putea să creadă.

Și, totuși, așa cum subliniază Universitatea din California, la Irvine, psihologul Brett Mercier și colegii săi într-un articol recent, a existat o dată în preistoria speciei noastre când nimeni nu credea într-un zeu de orice fel. Strămoșii noștri evolutivi au fost toți atei, dar undeva de-a lungul drumului au găsit religie. Deci ne-am întors la întrebarea noastră inițială: De ce cred oamenii în Dumnezeu?

Așa cum este practica obișnuită în știința evolutivă, Mercier și colegii săi disting între cauzele finale și cele apropiate. O cauză finală explică modul în care un comportament a evoluat în primul rând, în timp ce o cauză apropiată prezintă condițiile în care acel comportament evoluat va fi efectuat. Luați în considerare, de exemplu, păsările care zboară spre sud pentru iarnă. Cauza finală a migrației păsărilor este creșterea supraviețuirii și a reproducerii experimentate de cei care s-au mutat sezonier în climatele mai calde, unde hrana era abundentă. În schimb, cauza apropiată este scăderea orelor de vară, servind drept declanșator a timpului de a merge spre sud.

Credința religioasă de un fel este o caracteristică aproape universală a umanității, așa că există probabil o cauză evolutivă finală care o explică. În același timp, nu toți oamenii sunt religioși și, în plus, formele de credință dintre gama religioasă sunt larg utilizate, așa că trebuie să înțelegem cauzele apropiate ale acestei variații. În articolul lor, Mercier și colegii ei conturează mai multe cauze finale și apropiate ale credinței religioase.

Oameni complet moderni au ajuns pe scena acum aproximativ un sfert de milion de ani și până de curând, toți trăiau stiluri de viață vânător-culegător. În aceste societăți primitive, bărbații vânau, pescuiau sau scobeau de carne, în timp ce femeile adunau fructe, rădăcini și legume. Au trăit în grupuri mici de aproximativ 100 până la 150 de oameni, deoarece aceasta era cea mai mare populație pe care terenul din jur o putea susține.

Totuși, aceste grupuri au fost considerabil mai mari decât societățile de specii primate, care tind să se numere în intervalul de câteva zeci. Mai mult decât atât, oamenii sunt mult mai capabili de cooperare decât alte primate, permise de anumite mecanisme cognitive evoluate. Unul dintre aceștia este un simț al agenției. Ca utilizatori de instrumente, oamenii au dezvoltat rapid o înțelegere că pot provoca intenționat să se întâmple lucrurile. Piulița s-a crăpat pentru că am spart-o cu o stâncă. Mărul a căzut pentru că am zguduit copacul.

Oamenii aplică apoi acest sentiment al agenției pentru interpretarea interacțiunilor sociale. Adică, nu numai că credem că avem agenție, ci credem că și alții au agenție. Astfel, judecăm acțiunile celorlalți în funcție de dacă le considerăm intenționate sau nu. Putem ierta cu ușurință persoana care ne pășește accidental pe picior, dar chiar avem nevoie de o explicație și de o scuză dacă cineva ne calcă în mod intenționat.

De fapt, suntem mai degrabă hipersensibili față de agenția altor oameni, deducând intenția acolo unde nu există. De exemplu, atunci când cineva ne întrerupe traficul, presupunem, în general, că a făcut-o în mod intenționat - adică știind cât de periculos conduc, mai degrabă decât să presupunem că arătau, dar nu ne-au văzut. Suntem repezi să presupunem că oamenii acționează în mod corespunzător și reducem măsura în care comportamentele oamenilor sunt modelate de circumstanțele și limitările lor actuale.

Din cauza detectării agenției hipersensibile, avem, de asemenea, tendința de a deduce intenționalitatea în procesele naturale sau obiecte neînsuflețite. Credințele în spriturile de apă și spiritele împădurite, spectre și spooks, fantome și demoni, sunt străvechi și observate în fiecare cultură din lume. Deoarece lumea naturală este complexă și acționează în moduri misterioase, detectăm agenția în jurul nostru.

Apropo, dacă crezi că tu - o ființă inteligentă care trăiește în societatea modernă - ești lipsit de asemenea prostii superstițioase, trebuie să te întrebi: ți-ai cerut vreodată mașina să pornească într-o dimineață rece de iarnă? Sau te-ai plâns vreodată că computerul tău are o minte pentru că nu se comportă așa cum vrei? Avem tendința de a detecta în mod automat agenția în obiecte neînsuflețite ori de câte ori situația este imprevizibilă și în afara controlului nostru.

Acest tip de gândire animistă - adică credința că agenția supranaturală locuiește în lume și poate influența evenimentele - este o trăsătură umană universală. O astfel de gândire este comună la copii, iar ca adulți gândirea noastră animistă este modelată de normele culturii noastre. Credințele animiste sunt de asemenea comune în societățile de vânători-culegători, dar ceea ce nu au este religia organizată.

În urmă cu aproximativ 15.000 de ani, oamenii au început treptat să adopte agricultura. La început, oamenii au domesticit câteva animale și au avut grădini pentru a-și suplimenta vânătoarea și adunarea, dar în cele din urmă, toate societățile, cu excepția câtorva societăți din întreaga lume, s-au deplasat exclusiv spre Agricultura poate susține mult mai mulți oameni pe acre de pământ în comparație cu vânătoarea și adunarea, dar acest lucru a venit cu un cost.

Atât timp cât grupurile noastre erau mici, am avut mecanisme psihologice pentru a ne trata eficient cu membrii comunității noastre. Dacă trăiești zi de zi cu aceleași 150 de persoane, trebuie să le cunoști cu adevărat bine. Dar dacă numerele dvs. sunt în mii sau zeci de mii, majoritatea persoanelor cu care interacționați zilnic sunt străini. Astfel a fost viața în primele orașe care a apărut datorită surplusurilor alimentare pe care agricultura le-a obținut.

În acest moment, vedem evoluția culturală. Existența umană depinde de cooperare. Când trăim în grupuri mici, înșelătorii sunt pedepsiți de alți membri și învață repede că trebuie să se înțeleagă. Dar, în societățile anonime, este ușor să profitați de altele, deoarece nu există nicio modalitate pentru restul grupului de a pedepsi pe cei care profită de sistem. Soluția a fost să inventăm zei mereu atenți, care vor pedepsi înșelătorii pentru noi. Astfel, religia organizată a crescut mână în mână odată cu ascensiunea orașului-stat.

Înaintați repede o duzină de milenii și aici trăim într-o societate avansată din punct de vedere tehnologic condusă de știință care ne spune că lumea se mișcă în conformitate cu legile fizicii și nu cu capriciile spiritelor sau ale zeităților. Cu toate acestea, credința religioasă într-unul sau mai mulți zei care veghează asupra acțiunilor noastre și ne judecă în consecință este destul de comună. În același timp, credința religioasă a scăzut precipitat în ultimul secol și aici trebuie să analizăm cauzele sale apropiate.

Mercier și colegii împart cauzele apropiate ale credinței religioase în trei tipuri: cognitiv, motivațional și social. Un factor cognitiv este un stil de gândire analitic. Oamenii care tind să acționeze după rațiune mai degrabă decât intuiție sunt, de asemenea, mai puțin susceptibili să creadă în Dumnezeu. Poate că în mod asemănător, vedem și o tendință pentru persoanele cu o mai mare inteligență de a păstra credințe agnostice sau atee. Dimpotrivă, persoanele care au un nivel înalt în ceea ce se numește în mod obișnuit „inteligență emoțională" - adică capacitatea de a discerne cu ușurință emoțiile și motivele altora - tind, de asemenea, să fie mai religioase. Desigur, tocmai această abilitate de a citi mințile altora a dus la creșterea credinței religioase în primul rând, cu sute de mii de ani în urmă pe savana africană.

Există, de asemenea, motive motivaționale pentru credința religioasă. Oamenii care sunt izolați social tind să aibă mai multă credință religioasă, permițându-le poate să simtă că nu sunt cu adevărat singuri. De asemenea, persoanele care se confruntă cu moartea sunt mai susceptibile să-și exprime credința în Dumnezeu și în viața de apoi. Vechea zicală că nu există atei pe câmpul de luptă este, fără îndoială, adevărată în mare măsură. Mai mult, credința în Dumnezeu crește atunci când situațiile devin incontrolabile, ca în cazul dezastrelor naturale. A crede că Dumnezeu are un plan îi ajută pe oameni să-și recâștige un anumit sentiment de control, sau cel puțin de acceptare.

Un alt factor motivațional este îmbunătățirea de sine. Dacă trăiești într-o societate în care religia este apreciată, este în interesul tău să spui că crezi, chiar dacă o faci sau nu. Sunt sigur că în serviciile de duminică există o mulțime de dublu în buzunare, deși niciunul nu o va admite. (Am fost unul dintre cei mai mulți ani ai adolescenței mele.) Și nu este neobișnuit să aud povești ale preoților sau ale pastorilor care și-au pierdut credința, dar continuă să predice, deoarece este singurul mod în care își pot face viața.

În sfârșit, există factori sociali care influențează gradul de credință religioasă în cadrul societăților. De regulă generală, credința religioasă este considerabil mai mică în țările dezvoltate, comparativ cu lumea subdezvoltată. De exemplu, Japonia are unul dintre cele mai înalte standarde de viață din lume, dar doar 4 la sută din populația sa afirmă că este religioasă. În mod tradițional, Japonia a fost o țară budistă, iar religia a jucat un rol important în viața de zi cu zi a japonezilor până după al doilea război mondial. O tendință similară a apărut în Europa de Vest, pe care mulți oameni de știință socială o caracterizează acum drept „creștine".

Statele Unite, cu un nivel ridicat de trai și o religiozitate ridicată, reprezintă o excepție clară. Cu toate acestea, după cum subliniază Mercier și colegii săi, Japonia și Europa Occidentală au asistență medicală universală și o plasă extinsă de securitate socială, spre deosebire de S.U.A. Japonezii și europenii știu că guvernele lor vor veni în ajutorul lor în ceasul lor de nevoie. Dar atitudinile laissez-faire ale societății americane fac ca viitorul oamenilor să fie mai puțin sigur și credința într-un Dumnezeu binevoitor mai atrăgătoare.

Deși mulți oameni din societățile industrializate au abandonat religia organizată tradițională, mulți dintre ei încă mărturisesc un fel de credință spirituală, cum ar fi o forță de viață sau un spirit divin care pătrunde natura și umanitatea. Pe măsură ce societățile devin înalte și egalitare, poate oamenii percep mai puțin nevoie de un Dumnezeu binevoitor să vegheze asupra noastră. Religia organizată poate să nu mai fie necesară în astfel de societăți, dar este încă natura umană să percepem agenția în complexitatea și imprevizibilitatea lumii, chiar și atunci când nu există.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Indoctrinarea religioasa inca de cand esti mic determina credinta care o vei avea la maturitate, simplu, daca nu am fii indoctrinati religios nu am crede in dumnezeu

| EmanuelaBianca200x a răspuns (pentru EmanuelaBianca200x):

Oh ditamai citatul
Bn ca am apucat sa vad ceva fac screen ca mi e somn acum.

| EmanuelaBianca200x a răspuns (pentru RAY):

De ce oamenii cred în Dumnezeu? Pentru majoritatea oamenilor din lume, răspunsul pare evident: pentru că este de la sine înțeles că Dumnezeu există. Din punctul de vedere al credinciosului, întrebarea cu adevărat nedumerită este cum oricine nu putea să creadă.

Și, totuși, așa cum subliniază Universitatea din California, la Irvine, psihologul Brett Mercier și colegii săi într-un articol recent, a existat o dată în preistoria speciei noastre când nimeni nu credea într-un zeu de orice fel. Strămoșii noștri evolutivi au fost toți atei, dar undeva de-a lungul drumului au găsit religie. Deci ne-am întors la întrebarea noastră inițială: De ce cred oamenii în Dumnezeu?

Așa cum este practica obișnuită în știința evolutivă, Mercier și colegii săi disting între cauzele finale și cele apropiate. O cauză finală explică modul în care un comportament a evoluat în primul rând, în timp ce o cauză apropiată prezintă condițiile în care acel comportament evoluat va fi efectuat. Luați în considerare, de exemplu, păsările care zboară spre sud pentru iarnă. Cauza finală a migrației păsărilor este creșterea supraviețuirii și a reproducerii experimentate de cei care s-au mutat sezonier în climatele mai calde, unde hrana era abundentă. În schimb, cauza apropiată este scăderea orelor de vară, servind drept declanșator a timpului de a merge spre sud.

Credința religioasă de un fel este o caracteristică aproape universală a umanității, așa că există probabil o cauză evolutivă finală care o explică. În același timp, nu toți oamenii sunt religioși și, în plus, formele de credință dintre gama religioasă sunt larg utilizate, așa că trebuie să înțelegem cauzele apropiate ale acestei variații. În articolul lor, Mercier și colegii ei conturează mai multe cauze finale și apropiate ale credinței religioase.

Oameni complet moderni au ajuns pe scena acum aproximativ un sfert de milion de ani și până de curând, toți trăiau stiluri de viață vânător-culegător. În aceste societăți primitive, bărbații vânau, pescuiau sau scobeau de carne, în timp ce femeile adunau fructe, rădăcini și legume. Au trăit în grupuri mici de aproximativ 100 până la 150 de oameni, deoarece aceasta era cea mai mare populație pe care terenul din jur o putea susține.

Totuși, aceste grupuri au fost considerabil mai mari decât societățile de specii primate, care tind să se numere în intervalul de câteva zeci. Mai mult decât atât, oamenii sunt mult mai capabili de cooperare decât alte primate, permise de anumite mecanisme cognitive evoluate. Unul dintre aceștia este un simț al agenției. Ca utilizatori de instrumente, oamenii au dezvoltat rapid o înțelegere că pot provoca intenționat să se întâmple lucrurile. Piulița s-a crăpat pentru că am spart-o cu o stâncă. Mărul a căzut pentru că am zguduit copacul.

Oamenii aplică apoi acest sentiment al agenției pentru interpretarea interacțiunilor sociale. Adică, nu numai că credem că avem agenție, ci credem că și alții au agenție. Astfel, judecăm acțiunile celorlalți în funcție de dacă le considerăm intenționate sau nu. Putem ierta cu ușurință persoana care ne pășește accidental pe picior, dar chiar avem nevoie de o explicație și de o scuză dacă cineva ne calcă în mod intenționat.

De fapt, suntem mai degrabă hipersensibili față de agenția altor oameni, deducând intenția acolo unde nu există. De exemplu, atunci când cineva ne întrerupe traficul, presupunem, în general, că a făcut-o în mod intenționat - adică știind cât de periculos conduc, mai degrabă decât să presupunem că arătau, dar nu ne-au văzut. Suntem repezi să presupunem că oamenii acționează în mod corespunzător și reducem măsura în care comportamentele oamenilor sunt modelate de circumstanțele și limitările lor actuale.

Din cauza detectării agenției hipersensibile, avem, de asemenea, tendința de a deduce intenționalitatea în procesele naturale sau obiecte neînsuflețite. Credințele în spriturile de apă și spiritele împădurite, spectre și spooks, fantome și demoni, sunt străvechi și observate în fiecare cultură din lume. Deoarece lumea naturală este complexă și acționează în moduri misterioase, detectăm agenția în jurul nostru.

Apropo, dacă crezi că tu - o ființă inteligentă care trăiește în societatea modernă - ești lipsit de asemenea prostii superstițioase, trebuie să te întrebi: ți-ai cerut vreodată mașina să pornească într-o dimineață rece de iarnă? Sau te-ai plâns vreodată că computerul tău are o minte pentru că nu se comportă așa cum vrei? Avem tendința de a detecta în mod automat agenția în obiecte neînsuflețite ori de câte ori situația este imprevizibilă și în afara controlului nostru.

Acest tip de gândire animistă - adică credința că agenția supranaturală locuiește în lume și poate influența evenimentele - este o trăsătură umană universală. O astfel de gândire este comună la copii, iar ca adulți gândirea noastră animistă este modelată de normele culturii noastre. Credințele animiste sunt de asemenea comune în societățile de vânători-culegători, dar ceea ce nu au este religia organizată.

În urmă cu aproximativ 15.000 de ani, oamenii au început treptat să adopte agricultura. La început, oamenii au domesticit câteva animale și au avut grădini pentru a-și suplimenta vânătoarea și adunarea, dar în cele din urmă, toate societățile, cu excepția câtorva societăți din întreaga lume, s-au deplasat exclusiv spre Agricultura poate susține mult mai mulți oameni pe acre de pământ în comparație cu vânătoarea și adunarea, dar acest lucru a venit cu un cost.

Atât timp cât grupurile noastre erau mici, am avut mecanisme psihologice pentru a ne trata eficient cu membrii comunității noastre. Dacă trăiești zi de zi cu aceleași 150 de persoane, trebuie să le cunoști cu adevărat bine. Dar dacă numerele dvs. sunt în mii sau zeci de mii, majoritatea persoanelor cu care interacționați zilnic sunt străini. Astfel a fost viața în primele orașe care a apărut datorită surplusurilor alimentare pe care agricultura le-a obținut.

În acest moment, vedem evoluția culturală. Existența umană depinde de cooperare. Când trăim în grupuri mici, înșelătorii sunt pedepsiți de alți membri și învață repede că trebuie să se înțeleagă. Dar, în societățile anonime, este ușor să profitați de altele, deoarece nu există nicio modalitate pentru restul grupului de a pedepsi pe cei care profită de sistem. Soluția a fost să inventăm zei mereu atenți, care vor pedepsi înșelătorii pentru noi. Astfel, religia organizată a crescut mână în mână odată cu ascensiunea orașului-stat.

Înaintați repede o duzină de milenii și aici trăim într-o societate avansată din punct de vedere tehnologic condusă de știință care ne spune că lumea se mișcă în conformitate cu legile fizicii și nu cu capriciile spiritelor sau ale zeităților. Cu toate acestea, credința religioasă într-unul sau mai mulți zei care veghează asupra acțiunilor noastre și ne judecă în consecință este destul de comună. În același timp, credința religioasă a scăzut precipitat în ultimul secol și aici trebuie să analizăm cauzele sale apropiate.

Mercier și colegii împart cauzele apropiate ale credinței religioase în trei tipuri: cognitiv, motivațional și social. Un factor cognitiv este un stil de gândire analitic. Oamenii care tind să acționeze după rațiune mai degrabă decât intuiție sunt, de asemenea, mai puțin susceptibili să creadă în Dumnezeu. Poate că în mod asemănător, vedem și o tendință pentru persoanele cu o mai mare inteligență de a păstra credințe agnostice sau atee. Dimpotrivă, persoanele care au un nivel înalt în ceea ce se numește în mod obișnuit „inteligență emoțională" - adică capacitatea de a discerne cu ușurință emoțiile și motivele altora - tind, de asemenea, să fie mai religioase. Desigur, tocmai această abilitate de a citi mințile altora a dus la creșterea credinței religioase în primul rând, cu sute de mii de ani în urmă pe savana africană.

Există, de asemenea, motive motivaționale pentru credința religioasă. Oamenii care sunt izolați social tind să aibă mai multă credință religioasă, permițându-le poate să simtă că nu sunt cu adevărat singuri. De asemenea, persoanele care se confruntă cu moartea sunt mai susceptibile să-și exprime credința în Dumnezeu și în viața de apoi. Vechea zicală că nu există atei pe câmpul de luptă este, fără îndoială, adevărată în mare măsură. Mai mult, credința în Dumnezeu crește atunci când situațiile devin incontrolabile, ca în cazul dezastrelor naturale. A crede că Dumnezeu are un plan îi ajută pe oameni să-și recâștige un anumit sentiment de control, sau cel puțin de acceptare.

Un alt factor motivațional este îmbunătățirea de sine. Dacă trăiești într-o societate în care religia este apreciată, este în interesul tău să spui că crezi, chiar dacă o faci sau nu. Sunt sigur că în serviciile de duminică există o mulțime de dublu în buzunare, deși niciunul nu o va admite. (Am fost unul dintre cei mai mulți ani ai adolescenței mele.) Și nu este neobișnuit să aud povești ale preoților sau ale pastorilor care și-au pierdut credința, dar continuă să predice, deoarece este singurul mod în care își pot face viața.

În sfârșit, există factori sociali care influențează gradul de credință religioasă în cadrul societăților. De regulă generală, credința religioasă este considerabil mai mică în țările dezvoltate, comparativ cu lumea subdezvoltată. De exemplu, Japonia are unul dintre cele mai înalte standarde de viață din lume, dar doar 4 la sută din populația sa afirmă că este religioasă. În mod tradițional, Japonia a fost o țară budistă, iar religia a jucat un rol important în viața de zi cu zi a japonezilor până după al doilea război mondial. O tendință similară a apărut în Europa de Vest, pe care mulți oameni de știință socială o caracterizează acum drept „creștine".

Statele Unite, cu un nivel ridicat de trai și o religiozitate ridicată, reprezintă o excepție clară. Cu toate acestea, după cum subliniază Mercier și colegii săi, Japonia și Europa Occidentală au asistență medicală universală și o plasă extinsă de securitate socială, spre deosebire de S.U.A. Japonezii și europenii știu că guvernele lor vor veni în ajutorul lor în ceasul lor de nevoie. Dar atitudinile laissez-faire ale societății americane fac ca viitorul oamenilor să fie mai puțin sigur și credința într-un Dumnezeu binevoitor mai atrăgătoare.

Deși mulți oameni din societățile industrializate au abandonat religia organizată tradițională, mulți dintre ei încă mărturisesc un fel de credință spirituală, cum ar fi o forță de viață sau un spirit divin care pătrunde natura și umanitatea. Pe măsură ce societățile devin înalte și egalitare, poate oamenii percep mai puțin nevoie de un Dumnezeu binevoitor să vegheze asupra noastră. Religia organizată poate să nu mai fie necesară în astfel de societăți, dar este încă natura umană să percepem agenția în complexitatea și imprevizibilitatea lumii, chiar și atunci când nu există.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Credință este o problema de conștiința!
Dex online definește conștiința ca : - sentiment, intuiție pe care fiinta umana o are despre propria existenta;
- conștiința = cuget, gândire, spirit, suflet;
Dicționare enciclopedice:
- conștiința valorează cat o mie de martori; (Quintilian)
- constiinta sta la baza justiției.( Cicero)
Libertatea de conștiința = dreptul recunoscut cetățenilor de a avea orice concepție religioasa, filozofica, etc.
Daniel J.Siegel in cartea sa :" Mintea - o călătorie spre centrul ființei umane" afirma ca: " Pentru unii fizicieni problema este clara: conștiința pare sa fie o parte intrinseca a Universului" (a se vedea Staap, 2011; Kafatos si Siegel, 2015)
Intrinsec conform Dex online =
- care constituie partea lăuntrică, proprie si esențială a unui lucru, care exista prin sine însuși ( indiferent de relațiile sale cu alt lucru.
Sau, care exista prin sine însuși;
Sau, valoare pe care o are un lucru in mod absolut, prin el insusi.
Daca o parte a fizicienilor au ajuns la concluzia ca conștiința este o parte intrinseca a Universului, creștinii o considera parte intrinseca a lui Dumnezeu.
Mai degrabă Dumnezeu exista prin sine însuși decât Universul. E mai credibil!

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Constiinta e o miscare de electroni care are loc si in aer. Am putea spune si ca aerul gandeste. Astea daca reducem la fizica cuantica. happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aerul nu e tras la răspundere de dezastrele care le provoacă mișcarea de electroni din el.In schimb, omul este tras la răspundere daca provoacă dezastre.
Deci chiar daca nu se cunoaște inca totul despre conștiința, Biblia a raspuns de mii de ani la aceste întrebări:
Conform dictionarelor relaționale, conștiința = cuget, gândire, spirit sau duh, suflet.
Doar oamenii din categoria : " se inclina după cum bate vântul" pot fi catalogați ca făcând parte din categoria celor a căror conștiința este redusa ...la fizica cuantica.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iată ce mai spun cercetatorii, ziși si oameni de știință: " conștiința e resimțită ca si cum ' altceva decât noi însine' ar deține controlul".
Sau: " conștiința e factorul catalizator pentru alegere si schimbare".
Sau: " felul cum trăim si ne comportam ii poate inspira si pe alti oameni, pe care poate nici nu i-am cunoscut vreodată". Daniel J.Siegel "Mintea - o călătorie spre centrul ființei umane"

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Constiinta se formeaza pe baza ADN si a raspunsurilor din partea sistemului nervos central SNC in fata conditiilor de mediu intern si extern. Constiinta e o retea de memorie in formare/degradare alcatuita din neuroni si aflata in lobii frontali din creier.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Aerul e tras la raspundere de duhoarea emanata dintr-un cadavru uman ucis intr-un uragan de aerul vijelios.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci daca tu crezi, tu vrei sa spui ca tu zici ca e adevarat, dar realitatea inferioara realitatii divine contrazice asta, iar intrebarea ta este: cum de ma accepta realitatea cu o contrazicere pentru ceea ce se intelege ca fiind Dumnezeu, fiindca realitatea nu poate sa Il conceapa pe Dumnezeu, insa tu mentionezi ca faci parte din realitate si te miri, deoarece tu totusi crezi.
Dumnezeu spune (acum spun perspectiva religioasa): "Voi nu sunteti ai acestei lumi..."
Totusi acum adevarul stiintific este ca realitatea asa cum concepi tu ideea de Dumnezeu asa o concepe si realitatea, daca credinta ta este un fel de imaginatie, dar atat de puternica incat se transforma deja in credinta, asa e si pentru realitate; adica daca Dumnezeu exista, realitatea sigur recunoaste asta.

| Meme10Memu explică (pentru AnonimSuprem1):

Nu scrie in biblie ca toata creatia geme inclusiv aerul?

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cred ca vrei sa spui ca toata creatia spune slava lui Dumnezeu.

| Nilsson a răspuns:

Tu ce mâncai înainte, când erai religios?

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Nu. Cand spui credinta spui de fapt o deschidere spre neconceput, diferit de realitata vizibila. Iar daca tu spui ca e de neconceput spui ca este o idee complicata, dar tu te bazezi pe faptul ca te referi la conceperea unui neconceput; si ai dreptate, ca din realitatea conceptibila, cea care se vede, suna aiurea sa spui ca tinde spre o realitatea neconceptibila.
Tu imi amintesti de cineva care avea tot genul asta de intrebari inteligente, cu care aveam o placere mare de a vorbi. Tot genul asta de intrebari oarecum "ciudate" avea.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Deci tu iti simulezi deja in minte ideea de "tinere sub control" a faptului ca inca esti nedecis ca ceva neconceptibil exista sau nu, ca in mod obisnuit e neconceptibil [de neconceput].