| anonim_4396 a întrebat:

Credinţa este ceva personal?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Bineinteles. Credinta in sine reprezinta un credo al tau pe care il ai la un moment dat in viata. Ea pleaca din suflet, ceea ce inseamna ca este unica. Are la baza disponibilitatea sufleteasca a fiecaruia si convingerea proprie. Are stari de mai mica sau mai mare traire. Care tot din tine pleaca si tie iti apartin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La crestini da.la atei necredinta tine de gasca si de imaginea in fata celorlalti.de frica sa nu para prosti tocmai asta demonstreaza.e hilar si comic.pacat de neuronul care nu poate cuprinde in micimea lui ceva maret si glorios cum e Domnul si planul lui pentru omenire.

NOname
| NOname a răspuns:

Da, este ceva personal. Sau cel puțin așa ar trebui să fie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai sa-ti spun o chestie. Dumnezeu a ales pe cele mici ale lumii sa le rusineze pe cele mari.neuronul ala mic are in el pana si notiunea de vesnicie deci POATE cuprinde enorm de mult.asa el rusineaza cu mult mintea cea multa a filozofilor si a marilor ganditori care nu au control asupra neuronului acela ci doar asupra dozei lor de prostie.pacat de teligenta si de teligenti.

| Narfundo a răspuns:

Ai ceva de ascuns?

| Anecherry a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti atat de crestin de ce nu te-ai limitat la a raspunde strict la intrebare? ai impresia ca daca arunci cu jigniri in stranga si in dreapta te face pe tine un crestin mai bun? sau in cazul raspunsului tau, cu mai multi neuroni. unde iti este iubirea si compasiunea, rabdarea, toleranta? iti suna cunoscut sau nu prea?
necredinta ateilor nu tine si nu a tinut niciodata de gasca sau de imagine. tine de anumite convingeri, sau lipsa unor convingeri. faptul ca aleg lucrurile rationale si prefer sa nu cred in ceea ce nu este practic dovedit, e cu totul alegerea mea, nu ma las influentata de ceilalti. am foarte multi amici religiosi si foarte putini atei, dar asta nu m-a impiedicat niciodata sa nu-i tratez pe toti la fel, sau sa nu ii respect ca si oameni. apropo de respect, stii ca e tot o forma de inteligenta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anecherry? de ce te simti tu cu musca pe caciula? eeu nu sunt un crestin atat de bun, pe cat as vrea inca incerc.al doile, aci pe TPU, ateismul tine de gasca si de imasginera in fata celorlalti 100%. uite de pilda este unul neacceptat saracu si de casnd striga in gura mare ca e ateeeuuu. ceilalti ca cateva conturi fiecare,vorbesc ei cu ei insisi,se contrazic, se sustin, se funduiesc, si acuza blasfemiind, dar sant teligenti.ce spuneai? despre respect? e o forma de inteligenta? EU sant convins de asta.tu esti sigur?

| Anecherry a răspuns (pentru anonim_4396):

Da si eu sunt sigura. in ceea ce priveste TPU, nu stiam ca se formeaza gasti pe aici. nici tu n-ai specificat si "m-am simtit cu musca pe caciula" crezand ca te referi la toti ateii. pff, complicat, dar in fine. numai bine. bye

| mihaitaLGP a răspuns (pentru NOname):

Constientizez ca nu.
Este o experienta dobandita prin mai multe mijloace, un adevar format in timp.
Traim mereu un "personaj", mai mult sau mai putin.
Un "personaj" care mai tarziu este personalizat.
Nu poti spune ca nimeni nu te instiga.
Chiar si eu insting in aceste momente.