| Steregoi a întrebat:

Credinta in existenta Lui Dumnezeu se aseamana cu o "buruiana" buna precum urzica sau cu iarba pe care cand cineva ateu crede ca a invins-o aceasta "buruiana" sau iarba reapare. Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| crud a răspuns:

Eu nu am auzit vreodata ca Dumnezeu sa fie asemanat cu o buruiana. Nici de atei, nici de satanisti, nici de musulmani nici de nimeni. Mi se pare o tampenie!
In definitiv intre atei si credinciosi este pur si simplu diferenta de opinie, diferenta de viziune, diferenta pur si simplu intre a crede si a nu crede in divinitate. Asta nu inseamna ca ateii duc o lupta de ateizare a crestinilor si nici credinciosii nu duc o lupta de convertire a ateilor. Si nici ca unii ori altii rasar ca buruienile.

| Steregoi explică (pentru crud):

Daca ți-aș spune ca dragostea e ca o "buruiana" m-ai crede? Buruiana e moale, e aparent vulnerabila, poate fi rupta sau tăiată cu ușurință, poate fi plivita ușor, poate fi combatuta cu erbicide dezvoltate prin diferite procedee tehnologice in detrimentul sănătății oamenilor care suferă din cauza legumelor contaminate cu erbicide. Si cu toate astea buruiana, iarba reapare. Dragoste rațională. De multe ori se profita de dragoste si dragostea e privita ca o slăbiciune si nu ca si o calitate. De multe ori dragostea e asociata greșit cu cineva care se lasa păcălit. De multe ori dragostea e asociata greșit cu slăbiciunea iar credinta in Dumnezeu e asociata greșit cu prostia.