| ludwig a întrebat:

Credinta inseamna a nu vrea sa stii ce este adevarat?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate.Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad."Si credinta este o puternica incredintare o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."Credinta nu tine numai de intelect.Trebuie sa o avem in inima.Credinta nu este ceva ce poate fi rationat cu detasare, ci ceva in care ne este implicata toata fiinta:inima, mintea si sufletul.Toma necredinciosul a spus:"Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."Este bine sa fim credinciosi, sa ne bazam pe Cuvantul lui Dumnezeu in orice circumstanta.

| OOOLEOOO a răspuns:

Credinta inseamna a trai...a stii inseamna a intelege de ce traiesti, fara sa mai traiesti.

| danay72 a răspuns:

Credinta adevarata nu este credulitate, adica tendinta de a crede ceva fara dovezi intemeiate sau doar pentru ca asa vrea cineva.Credinta adevarata pretinde cunostinta fundamentala, sau de baza, o buna cunoastere a faptelor si o apreciere sincera a acestora. Evrei11:1

| raymusic5432 a răspuns (pentru danay72):

Credinta ta inseamna a crede in nimic, ai vreo dovada ca exista cea ce frezi tu?

| danay72 a răspuns (pentru raymusic5432):

Da,dovezi stintifice, istorice, arheologice si biblice.

| raymusic5432 a răspuns (pentru danay72):

Zi-mi doar una

| danay72 a răspuns (pentru raymusic5432):

Isaia un profet al Bibliei a spus cu 200 de ani inainte, ca Babilonul va fi distrus si nu va mai fi locuit niciodata.Isaia13:19,20.Desi a fost un imperiu mondial, in 5 octombrie 539i.e.n a fost distrus si chiar daca o perioada de timp a mai existat, in prezent este un morman de daramaturi.Dovezi stintifice :cand oamenii credeau ca pamantul e plat in Isaia se arata clar ca pamantul e un cerc.Isaia40:22

| raymusic5432 a răspuns (pentru danay72):

El şade deasupra cercului pământului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o maramă subţire şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.

ce vezi tu ca spune asa ceva, el sta in mijlocul pamantului asta spune

| unbaiatanonim a răspuns:

Cam asa ceva.

| raymusic5432 a răspuns:

Corect

| Anonymous10 a răspuns:

Nu,eu cred ca credinta inseamna sa crezi chiar si imposibilul, dar nici sa intreci masura[existenta unicornilor roz de exemplu]. Credinta inseamna sa crezi ce-ti zice inima

| luciferisus a răspuns:

Da!