| anonim_4396 a întrebat:

„ Credinta – zice el - trebuie sa fie in tine,
nu in plastic, lemn sau piatra.
Promovand simbolurile lor, ei strang avere
si, de mii de ani, se folosesc de imaginea lui,
pentru a obtine putere.
Captivi intr-un joc cu reguli false, ii manipuleaza usor
ca nu pot intalni Divinitatea decat cu ajutorul lor.„

Sunteti de acord cu acest vers care poate demonstra ca nu sunt necesare obiecte pentru a crede in ceea ce nu poti vedea dar simti?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,iar Dumnezeu vrea sa ne închinăm lui, fără obiecte, asa cum se arată în Biblie in Exod20:4,5

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca te referi la icoane nu. Nu sunt de acord pentru ca icoana ne intareste credinta. Cum? Well, let me tell you something, pal. Eu am o relatie la distanta cu iubita mea. Crede-ma ca in fiecare zi ma uit la poze cu ea deoarece o iubesc nespus si as innebuni daca n-as vedea-o. Din acelasi motiv icoanele exista. Nu slujesti lemul ci persoana reprezentata in icoana asa cum eu nu iubesc pixelii care compun imaginea iubitei mele ci pe ea, cea care este reprezentata acolo.