| anonim_4396 a întrebat:

Crestin Ortodox - crestin

Religia Satanei- satanist

Crestinii descrieti Raiul asa cum il simtiti

si

Satanistii descrieti Iadul asa cum il simtiti

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu stii ce inseamna crestin? Cum poti sa spui religia satanei cand insusi cuvantul iti spune ca apartin lui Hristos. Satanisti da, sunt ai satanei. Raiul este pace si bucurie. Imparatia lui Dumnezeu locuieste in inimile credinciosilor autentici.

| Nitunitu a răspuns (pentru EmaS):

Exista biblia satanei si la ei este crucea in jos ca simbol al religiei.

Ma refer la adevaratii satanisti.

Asa cum exista si crestini adevarati exista si satanisti adevarati, este un adevar nu pot si nu poti nega.

| drutzix a răspuns (pentru Nitunitu):

Crucea intoarsa e simbolul e simbolul lui Sf Petru. Dar mno ce stie un ateu ca mine despre religie.
Daca Zeus nu exista si nu crezi in el nu ai pierdut nimic, insa daca Zeus exista si nu crezi in el ai pierdut totul. De ce nu crezi in maretul zeus?

| KodrutZ a răspuns:

Nu ti-a zis nimeni in ultima vreme ca esti un idiot ignorant? Habar nu ai ce e ala satanism si te bagi ca musca in lapte.
P.S. Poti sa iei rahatul ala de pariu al lui Pascal si sa ti-l bagi fix in c&r!

| Nitunitu a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce e ala satanism?

| KodrutZ a răspuns (pentru Nitunitu):

Neo-umanism, nimic mai mult. Satanismul predominant pune omul in centrul intregii povesti si neaga existenta prostiilor supernaturale. Povestile cu sacrificii de pisici, incantatii si alte alea sint pentru retarzii care vizioneaza latrina 3 mai ceva ca trinitasu'.

| Nitunitu a răspuns (pentru KodrutZ):

Din punctul tau de vedere exista draci, demoni, Lucifer?

da sau nu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Nitunitu):

Nope, exista poate dimensiuni paralele sau entitati energetice care vor fi explicate la un moment dat, dar sub nici o forma stupizeniile din biblie.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia este plina de minciuni.Raiul si Iadul sunt inventii.
Satana nu exista.

| Nitunitu a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

"Daca Iisus nu exista si nu crezi in el nu ai pierdut nimic, insa daca Iisus Hristos exista si nu crezi in el ai pierdut totul..."

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Nitunitu):

Este o tampenie chestia cu crezutul in Iisus.Il doare undeva daca crezi sau nu in el.
Conteaza in schimb daca respecti niste legi de bun simt universale.
Iisus a incercat saracul sa ne transmita un mesaj pe care biserica il tine ascuns si astazi.

| Inferno a răspuns (pentru Nitunitu):

Http://www.tpu.ro/......-mai-mare/

Tu insa ai folosit o varianta mai retardata decat a folosit Pascal. La tine afirmatia e lipsita de orice logica.
Cica daca nu ai crezut in Iisus ai pierdut totul. WTF? De unde pana unde prostia asta?

| Nitunitu a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Stiinta este o minciuna, nu exista oxigen. Respiri cand citesti asta?

Nu cred ca ai calatorit vreodata in africa. Cum imi demonstrezi tu fizic ca exista africa? Fara povesti de la vecini, fara google maps si fara harta terrei. Fizic cum imi poti demonstra ca exista africa?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Nitunitu):

Africa se scrie cu majuscula.
Ai incurcat putin raspunsurile intre diferiti useri se pare.
Nu te mai baga in discutii care te depasesc.
Crestinilor indoctrinati nu incerc sa le demonstrez nimic niciodata.Nu are sens.
Evolutia are timpii ei.

| Misfits a răspuns (pentru Nitunitu):

Pentru Iisus asta s-au pierdut si se pierd vieti
"Daca pentru religia ta merita sa ucizi, incepe cu tine"

| VelaJohnny a răspuns:

Is crestin, raiul si iadul in crestinism provine din credintele babilionienilor, ei credeau ca la moarte poti ajunge intr-un loc si vei fi chinuit de demoni (da credeau in ingeri si demoni, erau o natiune foarte religioasa, bineinteles in idolatrie). Insa din punct de vedere biblic prietene, lucrurile nu sunt asa. Am tot lasat comentarii pe TPU si mult s-au luat de mine si probabil o sa o faca iar laughing Eclesiastul 9:5, 6 si 10 spune ce ne asteapta dupa moarte „5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare. 10 Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."
Termenul „șeol" in majoritatea traducerilor Bibliilor este tradus prin iad, dar e gresit. Si daca ar fi un loc unde e cald cald, esti inconstient, nu suferi. Bun, rau, tot acelasi sfarsit il are fiecare. Oamenii spun ca in iad te chinuie demonii pentru pacate. Deci ei te fac sa gresesti si tot ei te chinuie. Dumnezeu e un Dumnezeu drept si iubitor. Gandeste-te, tu ca parinte, afli ca al tau copil s-a facut rau dintr-o data, si afli apoi ca un barbat l-a impins sa faca lucrurile acelea rele. Ce faci? Il pui pe acel barbat sa iti bata copilul ca pedeapsa, pe cel care l-a pus sa fure sau sa faca alte lucruri? Daca ar face Dumnezeu asta cu demonii, ar fi ceva gen „Eh...astia nu mi se inchina, tine-i tu, chinuiei cumplit si fa-i sa sufere, mie nu-mi pasa."

Apoi, cica in rai este fericit si o duci bine. Hai serios, ai rude in iad, prieteni, membrii ai familiei, frati, surori, tu ai putea fi fericit si sa te bucuri cand ceilalti oameni is chinuiti. Ai fi indiferent la suferinta lor, ai avea tupeu sa zambesti „Ce-mi pasa mie!". Ar putea fi acolo un parinte de-al tau. Si in plus, o regula data de Moise a lui Dumnezeu spunea „ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" prin urmare plata nu era mai mare ca paguba. Traiest 30 de ani, si 10 in depravari, crime, imoralitati si asa mai departe, si ajungi sa mori prematur. Pentru cei 10 ani frate, e okay sa suferi o vesnicie? E drept?

O sa dai exemplu faza cu Lazar si bogatul din Luca 16:19-31. Trebuie inteles literar ce a spus Isus acolo, sau e de fapt o ilustrare? In The Jerusalem Bible se spune că aceasta este o „parabolă prezentată sub forma unei relatări, fără nicio referire la vreo persoană reală". Si sa iti explic de ce.
Daca e sa fie totul literar, atunci cei ce se bucura de aprobare divina ar sta toti in sanul lui Avraam, ceea ce nu e firesc, nici nu ar incapea, Avraam a fost si el un simplu om care si el s-a bucurat de favoare divina ca multi altii.
Apoi, ca apa din varful unui deget nu s-ar evapora in acel infern si ca o singura picatura va usura suferintele celor de acolo.

În antichitate, babilonienii şi asirienii credeau că „iadul... este un loc plin de orori, stăpânit de zei şi demoni foarte puternici şi cruzi" (The Religion of Babylonia and Assyria, de Morris Jastrow jr., Boston, 1898, p. 581). Iadul de foc al creştinătăţii îşi are originea în religia vechilor egipteni (The Book of the Dead [Cartea morţilor], New Hyde Park, New York, 1960, cu o prefaţă de E. A. Wallis Budge, p. 144, 149, 151, 153, 161). Budismul, care datează din secolul al VI-lea î.e.n., a introdus la un moment dat învăţătura despre iadul înfocat şi despre iadul rece (The Encyclopedia Americana, 1977, vol. XIV, p. 68). Unele reprezentări ale iadului, care se găsesc în bisericile catolice din Italia, sunt considerate de origine etruscă. — La civiltà etrusca, de Werner Keller (Milano, 1979), p. 389.

La fel Psalmul 146:3, 4 „3 Nu vă puneţi încrederea în nobili, nici în fiul omului pământean, în care nu este salvare. Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile."

Sper ca te-am lamurit happy

| Nitunitu a răspuns (pentru VelaJohnny):

Uite acum imi apar credinta.

Spui ca nu exista Iisus Hristos si nici Raiul si nici Iadul.

Inventii ok?

De ce se duce o lupta impotriva crestinismului in lume?

De ce satana isi ridica biserici si templu?

De ce exista fapte bune si fapte rele?

De ce ai libera alegere ce sa faci cand ai de luat o decizie? Bine sau rau...

De ce se face pact cu diavolul la hollywood ca sa aiba faima si avere?

Un Dumnezeu iubitor, ok te inteleg.

Dar daca tu nu ai nici o relatie cu Iisus, iti e ca un strain, nu ii respecti poruncile care sunt facute pentru a te mantui si pentru a tine in perfecta balanta casa noastra pamanteasca adica Terra, de ce ai merita sa fi salvat?

Dumnezeu nu vrea milogeala "da-mi Doamne si mie mancare ca nu am",

Dumnezeu spune "cere si ti se va da".

Satana spune fa pact cu mine si iti dau tot ce vrei...

Unde este lipsa asta care o vezi tu pentru ca daca nu exista dupa tine nici rai nici iad de ce unii sunt crestini si altii satanisti?

Sa spunem teoretic ca eu si cu tine suntem fata in fata si avem intre noi un bazin olimpic. In bazin la jumatate sunt 10 rate, daca ajung la mine am grija de ele tot restul vietii lor si de puii lor, iar daca ajung la tine le faci supa instant. La mine vad sentimente bune si ma vad ca aproape plang cand vad ca merg spre cazanul tau incercand sa le salvez, dar tine numai de ele ce decizie iau si tu cu apa fiarta le atragi si cu firimituri de paine. La tine vin pentru bogatie de moment si cazan dupa, la mine vin pentru mancare mereu si o viata linistita.

Intelegi aluzia? Nu e blasfemie, e doar ca sa intelegi ceva.

| Inferno a răspuns (pentru Nitunitu):

„De ce se duce o lupta impotriva crestinismului in lume?"
Preimsa intrebarii este falsa.

„De ce satana isi ridica biserici si templu?"
Ambele premise ale intrebarii sunt nedemonstrate. Atat faptul ca el ar exista cat si faptul ca si-ar ridica biserici sau temple.

"De ce exista fapte bune si fapte rele?"
Premisa intrebarii este iar falsa.

„De ce ai libera alegere ce sa faci cand ai de luat o decizie? "
Premisa intrebarii este nedemonstrata, nu se stie daca exista liberul arbitru.
De fapt exista studii ce contesta existenta sa.

"De ce se face pact cu diavolul la hollywood ca sa aiba faima si avere?"
Premisa e falsa.

"Uite acum imi apar credinta."
Ok, iti aperi credinta cu o serie de intrebari ce pleaca de la premise false si nedemonstrate. Foarte tare.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Nitunitu):

Prietene, inventezi chestii si ma acuzi ca le-am spus eu. Am spus ca nu exista Isus doar pentru ca am afirmat ca nu exista iad si rai dupa moarte, rasplata vine la inviere, viata vesnica pentru cei buni. Si ce treaba au toate intrebarile tale, nu le inteleg rostul. Ti-am zis, is crestin omule, studiez Biblia, fac cercetari pe marginea subiectelor cercetand informatii istorice si arheologice. Consider o prostie manipulatoare si corupatoare sa crezi fara sa cercetezi, si eu am cercetat lucrurile, nu mi-ai dat un verset ceva ca sa ma lamuresti ca ai dreptate, dupa moarte suntem constienti si ardem fara sa ne mistuim sau radem de fericire in continuu in rai. Adu-mi dovezi ca ma insel, si am impresia ca nu mi-ai citit raspunsul in intregime, ceea ce vorbesc eu e spirjinit de cercetari arheologice, istoria confirma, si nu numai ea, ci si Biblia.

| Nitunitu a răspuns (pentru Inferno):

„De ce se duce o lupta impotriva crestinismului in lume?"

https://www.youtube.com/watch?v=Datzf8S7oQQ

Crucea lui baphomet pe bisericile din Romania.

Si asta pentru ca multe biserici l-au parasit pe Dumnezeu.

De ce satana isi ridica biserici si templu?"

Satana mai mult fura biserici punand crucea lui pe cele care se afla deja

https://www.youtube.com/watch?v=0r7mb4kj88w

Templul satanic din detroit

De ce exista fapte bune si fapte rele?"

https://www.youtube.com/watch?v=GJeWFoKZ63U

fapte bune date mai departe

despre fapte rele nu mai iti spun, talharii omoruri violuri banuiesc ca se vad destule pana si la tv, nu?

De ce ai libera alegere ce sa faci cand ai de luat o decizie? "

Daca vezi o batranica care vrea sa treaca strada poti sa :

A o arunci in fata masinii

B Sa o ajuti sa treaca strada.

Exista liber arbitru in decizia ta? Si aici intervine si fapta buna si fapta rea

"De ce se face pact cu diavolul la hollywood ca sa aiba faima si avere?"

https://www.youtube.com/watch?v=lKquBixWL24

00:56 So I sold my soul to the devil... Parca asa spune nu?

fie ca intelegi fie ca nu, "chiar si in minoritate de unul adevarul e tot adevar..."

| Nitunitu a răspuns (pentru VelaJohnny):

Http://elldor.info/......arte-foto/

Mai mult de atat...

| Nitunitu a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Consider o prostie manipulatoare si corupatoare sa crezi fara sa cercetezi,"

Cam asta face CERN-ul acum, si nu o sa dea de Iisus Hristos, o sa dea de poarta iadului...

Si ghici ce... Open gates and Pika-Boo!

| Nitunitu a răspuns (pentru VelaJohnny):

De ce crezi ca este zeita shivala CERN? (zeita distrugerii)

aduna puzle cu puzle si fa o imagine in ansamblu si vezi ce iti da.

| Inferno a răspuns (pentru Nitunitu):

„Crucea lui baphomet pe bisericile din Romania.

Si asta pentru ca multe biserici l-au parasit pe Dumnezeu."
Crucea lui Salem este un simbol crestin.
Vezi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cross_of_Salem

Exista mai multe variante pentru crucea crestina, cum ar fi crucea patriarhal sau cea ruseasca:
https://en.wikipedia.org/wiki/Patriarchal_cross
https://en.wikipedia.org/wiki/Orthodox_cross
Nimic ciudat, pur si simplu aveti o simbolistica mai complicata decat credeai tu.

„Satana mai mult fura biserici punand crucea lui pe cele care se afla deja

https://www.youtube.com/watch?v=0r7mb4kj88w

Templul satanic din Detroit"

Asa, si?
Satanistii isi fac si ei temple. Asta nu inseamna ca Satan le construieste.

https://www.youtube.com/watch?v=GJeWFoKZ63U

fapte bune date mai departe

despre fapte rele nu mai iti spun, talharii omoruri violuri banuiesc ca se vad destule pana si la tv, nu?"
E fapta buna pentru tipul ala, care a cazut cu placa. Atat.
Talharia e fapta rea pentru tipul care a fost talharit. Ca pentru talhar e cel mai bun lucru din lume.

Deci nu exista fapte bune sau rele. Exista fapte care dintr-o perspectiva sunt bune, iar din alta rele.

„Daca vezi o batranica care vrea sa treaca strada poti sa :

A o arunci in fata masinii

B Sa o ajuti sa treaca strada. "

Da, numai ca nu stii daca poti alege intre cele doua variante Nu stii daca tu, partea constienta din tine, esti cel ce a ales.
Spre exemplu, intr-un experiment stiintific ce dorea sa testeze existenta liberului arbitru, subiectii aveau dreptul sa apese un buton rosu atunci când doreau ei.
Rezultatul a fost ca exact cu cateva milisecunde inainte sa existe dorinta de a apasa butonul, anumite portiuni din creier, responsabil cu initierea miscarii, se activau.
https://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Libet
https://www.youtube.com/watch?v=OjCt-L0Ph5o

| anonim_4396 explică (pentru Nitunitu):

CERN o sa dea de poarta iadului? rolling on the floor

Sper ca esti troll.

Asa ca o curiozitate, cam ce stii tu despre CERN? Cu cuvintele tale, nu-mi da link-uri de pe net.

| Nitunitu a răspuns (pentru Inferno):

Nu intelegi. Sat an indeamna la distrugere, la suprematia lui.

Este un inger decazut din mandrie pentru ca a vrut el sa fie mai presus de Dumnezeu.

Cred ca pentru tine ar trebui ca Iisus Hristos sa il ucida pe satan ca sa nu mai existe parte negativa in mintea omului sa vezi ce inseamna sa iti doresti sa pacatuiesti si sa nu ai idee ce este asta. Sa vrei sa faci un rau si sa nu poti, asa cum multi incearca sa zboare la propriu si nu pot.

Daca facem o calatorie in timp inapoi cu 400 de a ini si eu iti spun:

Peste 400 de ani o sa avem internet si o sa vorbim pe TPU, ma crezi?

Da, ma crezi nebun...

| VelaJohnny a răspuns (pentru Nitunitu):

Deci tot ce crezi tu e fara sa cercetezi, esti credul sa inteleg? Si nu am treaba cu zeitati budiste, daca esti incapatant si nu asculti ce spune Biblia, desi te numesti crestin, imi pare rau pentru tine. Cand vi cu versete biblice in argument te cred, dar cu lucruri de genu, nu am ce sa zic. Si ce, popa ala a fost posedat de a zambit? Daca el era deja in iad sau rai, cum a mai zambit el? E o explicatie mult mai logica si stiintifica decat asta, ca a zambit ca a ajuns in rai..pff

| Nitunitu a răspuns (pentru VelaJohnny):

Semne divine se numesc.

Demonstreaza-mi asta.

De ce unii oameni mor la 10 ani alti la 30 altii la 70 altii la 116 si altii la 5?

Toti sa spunem ca au murit de acelasi cancer.

Poti sa explici quantum-stintifico-bisericesc?

Nu imi bat joc de religie, sub nici o forma

| VelaJohnny a răspuns (pentru Nitunitu):

Din cauza imperfectiunii mostenite de la Adam, de asta mor, stiinta confirma si ea ca prin gene se transmite asta (nu stiu sa explic pe larg treaba asta, oricum daca parintii au in gena lor un defect sau o calitate, si copii vor fi purtatorii ei, nu ma refer ca daca ambii parinti nu am picioare si copilul nu le va avea, pentru ca nu e in gena lor asta, e o boala, mai aproape de o explicatie stiintifica ar fi faza urmatoare, daca ambii parinti au oase lungi si subtiri, va fi imposibil ca urmasul sa fie scund si gras)
In gena tuturor se afla chestia asta, celulele la un moment dat in viata inceteaza sa se regenereze cum trebuie, si de asta imbatranim. Apoi, sistemul imunitar nu este 100% defensiv, uneori apar erori la dezvoltarea fatului, cum ar fi lipsa unui membru sau mai multe, albinism (sau albilism). Cat despre stiinta bisericeasca...m-am lamurit. Ea sustine ca universul si pamantul a luat fiinta acum 7000 de ani aproximativ si in 6 zile a cate 24 de ore a fost creat totul. Biblia insa nu sustine asta, zilele de creare semnifica niste perioade de timp, intrucat la incheierea prezentarii perioadei de creatie Biblia spune in Geneza 2:4 „4 Aceasta este istoria cerurilor şi a pământului, când au fost create, în ZIUA în care Domnul Dumnezeu a făcut pământul şi cerul." Deci intr-o zi au trecut 7 zile a cate 24 de ore? Sau daca inlocuiesti termenul zi cu perioada? Nu e logic sa crezi ca zilele despre care e vorba au 24 de ore, pentru ca in multe pasaje, termenul zi se refera uneori la un singur an, altele la 1000 de ani, si in ebraica se poate intelege si perioada de timp, nu doar zi. Deci lasa „quantum-stintifico-bisericesc" ca n-are sens.

| Nitunitu a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vezi intrebarea mea unde esti invitat

| Inferno a răspuns (pentru Nitunitu):

Intr-adevar nu intelesesem ca imi pierd timpul cu tine. Acum am reusit sa imi dau seama.

| Nitunitu a răspuns (pentru Inferno):

Nu exista

https://en.wikipedia.org/wiki/Cross_of_Salem

Aia e crucea lui baphomet

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei pana va dati voi cu parerea pe aici, eu imi pun o tuica, si o muzica frumoasa.succes la dezbateri, da nu va faceti sperante prea mari.