| Mclaren12 a întrebat:

Crestini, credeti ca Yehova a creat fiintele vii pe principiul egalitatii?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu este Roman, desi nu, nu toate fintele sunt egale, doar uni ca el

| milan9 a răspuns:

Yehova este un nume inventat. Evreii nu aveau decat 4 CONSOANE: Y- H- W- H pronuntate doar de catre marele preot al evreilor. Crearea de nume si vocalizarea aleatorie este INTERZISA prin PORUNCA A TREIA: Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert"...

La ce te referi prin "principiul egalitatii"...

| Mclaren12 explică (pentru milan9):

"Yehova este un nume inventat."
N-as zice. YHVH (Yod Heh Vau Heh) isi are originea intr-un concept pagan care era legat de cele 4 elemente si este cunoscut de pagani drept tetragramaton. Are conotatii spirituale legate de suflet, materie si energie si nicidecum nu este un zeu propriu. Da, evreii v-au inventat zeul din concepte pagane. Practic ei au furat de la pagani principiul energiei eterice care este prezenta peste tot in Univers (omniprezenta) si l-au personificat intr-un zeu caruia i-au dat numele tetragramatonului pagan, dupa ce l-au corupt, evident.
Rabinii antici care au scris kabala evreiasca (dupa ce au furat-o de la egipteni) nu credeau in Yehova, ca drept dovada, ei erau constienti de faptul ca sufletul se reîncarneaza si ca nu exista nicio judecata. Cauta cuvantul "Gilgul" pe internet si ai sa te convingi singur.

"La ce te referi prin "principiul egalitatii"
Intrebam daca voi credeti ca fiintele vii traiesc sau se ghideaza pe principiul egalitatii, adica a statutului de egalitate intre ele.

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

"4 CONSOANE: Y- H- W- H pronuntate doar de catre marele preot al evreilor. " - Multe prostii mai ies de la tine! laughing

| DeyCj a răspuns:

Yohuwa, în cel mai rău caz, aş spune, şi răspunsul d.pm.d.v. este nu.Asta face referire la o invenţie scriptică ce crează omului un sentiment de apratenenţă la cineva, prin asta, omul ajunge să creadă că a fost creat pentru a sluji pe cineva.Real acel cineva, sau acei cineva( a se vedea doxa paracreştină) nu există real, deci omul nu a fost creat, ci la fel ca celelalte vieţuitoare ale planetei a evoluat din alte specii, devenind „cel mai vicios dintre ele" şi desigur, singura specie ce-şi distruge propriul mediu înconjurător.

| xerxes1 a răspuns:

Yehova a aparut mai tarziu pe scena.Scrie chiar si in Biblie ca a mostenit poporul evreu incepand cu Iacov.O mana de oameni.
Cei care au creat hibrizii Adam au fost altii.

| NGheorghe a răspuns:

Creștini? Alo...
Ce a făcut sau ce nu a făcut, adevarul este ca oamenii se pot comporta civilizat si respectuos, sa își vadă fiecare de treaba... dar mult mai fain este atunci când ai slugi speriate si dezorientate care muncesc pentru tine si tu stai cu fundu la soare. Mult mai fain este atunci când lumea se bate si se războiește si când aceste războaie nu se mai termina (de când este istoria o știința)... avem spectacol in viața reala si nu mai plătim la teatre.
Nici popi nu te vor învață niciodată, nici pe tine, nici pe altii, cum funcționează principiul egalității deoarece ei nu vor sa fi egal cu ei la împărțirea banilor, ci vor ca tu sa le dai bani in nestire... fără număr.
"Popă cu Mercedes"... creștini= creduli. ( este diferența mare in a crede in principii aplicabile, față de a crede in povesti inutile in viața de zi cu zi)

| Mclaren12 explică (pentru NGheorghe):

Am zis creștini pentru că ei cred că Yehova i-a creat și am zis egalitate pentru că ei au senzația că religia lor promovează asta.

| NGheorghe a răspuns (pentru Mclaren12):

La fel puteai sa zici: iudaisti - deoarece si ei cred ca Yehova i-a creat; sau la fel de bine puteai sa zici: islamiști - deoarece-i idem.
Cât despre "egalitate"... nu doar ca ai sau au senzația asta dar este si adevărat, însă creștinismul nu promovează egalitatea socialisto-comunisto-democratica cum ca "noi suntem egali in drepturi" - asta fiind o abureală. In creștinism D-zeu creaza viața, nu omul si nici "teoria evoluției", iar omul este lăsat sa stăpânească peste viața animală si vegetală, dar nicidecum peste viața semenului său. Gen1:28. Treaba proasta este ca se poate spune despre bisericile creștine ca ele dețin aceste adevăruri, dar de promovat promovează cu totul altceva: minciuna.(Aici de la mic la mare, toți învață despre iad, rai, draci si îngeri. A se citi "sunt îndobitociți" in loc de "învață")

| Teffan a răspuns:

Yehova in niciun caz nu a avut in gand chestia asta.
Oricine poate citi cateva randuri din Vechiul Testament sau din Talmudul evreiesc si sa descopere cum trata "poporul lui Dumnezeu",neamurile,adica non-evreii.

Viol,crima,sclavie.

Asta nu este egalitate,in primul rand.
In al doilea rand Yehova este creatorul evreilor,nu "neamurilor".
In al treilea rand,Yehova nici nu exista.
In al patrulea rand, este si conceput ca si o pervertire a religiilor antice de prin-prejurul contextului in care Iudaismul s-a nascut.
Adica din miturile mesopotamiene, sumeriene.

(bineinteles ca m-am adresat crestinilor, nu tie)

Hmm, oare de asta nu invata scoala despre sumerieni? happy