| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Crestini...
Imaginati-va raiul si iadul-scrieti cat va duce...imaginatia.

Răspuns Câştigător
| vRawr a răspuns:

Raiul si Iadul.
Fiind cat se poate de rational iti spun ca aceste doua simbolifica soclul echilibrului. De ce sa imi consum neuronii imaginandu-mi ceva ce imi este in fata ochilor in fiecare zi, televizor, internet sau mergand pur si simplu pe strada. Acestea 2 predomina in esenta noastra,iar una dintre ele ne defineste,aici intervine si orientarea noastra sufleteasca. Nu am citit biblia, nici nu am sa o fac, nu vreau sa ma "autoindoctrinez",[nu vreau sa fiu considerat un ateu sau satanist, etc. ], dar din auzite sunt acele 2 arii total paralele in care vei locui dupa acea "Judecata", iar in acest loc vor predomina si oameni foarte buni si oameni mai putini buni. Raiul fiind descris de subconstientul meu ca un loc nepatruns de om iar iadul ceea ce se vede, mecanisme de aparare. Bat la pariu ca fiecare dintre cei ce vor raspunde la aceasta intrebare vor descrie RAIUL ca CE LE PLACE, sau ce nu au in viata asta si iadul ca pe ceva aparent normal si existent in lumea exterioara.Nimeni nu poate defini, vrei un exemplu? Fii atent :
1.Rai: "un loc minunat, cu rauri cu ciocolata Nutella, miere de albine, cu pomi fructiferi de toate soiurile..."
2.Rai: "Rai:Mi-ar placea sa locuiesc intr-un castel, sa am cel putin 1000 de sclavi care lucreaza pentu mine,bani,putere,muzica,film, tehnologie, sa fiu regina lumii, sa conduc lumea..."
Fiecare vrea sa ii fie satisfacute poftele, e demn?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru vRawr):

Da,sunt destule exemple mai sus.Bun raspuns, anyway.

18 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Raiul: Un loc pustiu plin de virgini care ii sterg pantofii lui Dummnyezo in timp ce joaca poker cu Moise.
Iadul: Muzica buna, balti de vodka, rauri de vin, mari de bere, oceane de nutella, fotbal saptamanl cu echipa raiului, si satana stand pe un tron urias din prezervative Durex.

| Raniia a răspuns:

Si dupa tine, care ar fi titlul ei?

| OOOLEOOO a răspuns:

Gasesti cea mai originala si spectaculoasa descriere in ''Tiganadia''

| LoveToHate a răspuns:

Iad:Copii care mor de foame,femei violate si batute,animale maltratate si legate de stalp,oameni care le jupoaie blana,pasari fara aripi incercand sa-si gaseaca hrana,copaci fara frunze,case fara acoperis,inundatii,cutremure,razboaie,copii care plang,gravide injungeate,barbati care fac sex in public cu alti barbati,alcoolici incercand sa ucida pentu bani,copii abuzati,strigate de ajutor,boli incurabile,manele,pisici spanzurate,zombie mergand pe strada,cadavre imprastiate,oameni si animale care mananca din cadavre neavand alta sursa de hrana si beau sange pe post de apa, mizerie, tipete, fara electricitate.
Rai:Mi-ar placea sa locuiesc intr-un castel, sa am cel putin 1000 de sclavi care lucreaza pentu mine,bani,putere,muzica,film,tehnologie,sa fiu regina lumii,sa conduc lumea,rochii de matase,pantofi,diamante,smaralde,bijuterii,multe bijuterii,dragoste adevarata, animale fericite, bibloteci, mancare, oameni fericiti.

| RAY a răspuns:

Eu aleg partea din mijloc, pamantul pentru ca aici si iadul si raiul exista cu adevarat

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Raiule te doresc.

| M25M a răspuns:

Faci concurs de povestiri laughing

| BeyondTheDarkSun explică (pentru M25M):

Da.Povestea care-mi place cel mai mult, si care mi se pare verosimila, va fi premiata, cu nimic, bineinteles...adica o funda.(da' mie-mi place sa-i spun medalie).

| Alphawolf a răspuns:

Rai: Un loc unde te deplasezi si creezi cu puterea gandului, totul in functie de ce isi doreste si il reprezinta pe om, pardon, sfant.
Iad: Un loc unde durerea sufleteasca ajunge la apogeu, o dementa sau o schizofrenie de cel mai inalt grad.

| WR104 a răspuns:

Iadul=Terra
Raiul=WR104

Răspuns utilizator avertizat
| Zenit313 a răspuns:

Dar de ce numai Crestinii au voie sa scrie? Sunt multe religii! Sunt mai speciali? sad
Discriminare laughing

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Zenit313):

Da!
Dar fac si dezlegare la peste...pardon,la alte religii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rai: Un loc ''minunat'', unde crestinii isi pot satisface toate placerile, in liniste.
Iad: Locul acela ''groaznic'', unde adevarul iese la iveala.
Purgatoriu: Un loc plictisitor, unde lucrurile vor decurge ca si aici.

| kira30 a răspuns:

Iaduk este diferit pentru fiecare si are orizont, la fel si Raiul numai ca n-are orizont, nu are matgini.

| riri2 a răspuns:

De ce iadul? Acesta nu e scriptural...