| GRs a întrebat:

Crestinii care spun ca Dumnezeu este cel care vindeca cu adevarat o boala, rana etc. Puteti demonstra ca prin credinta si rugaciune puteti sa faceti o parte amputata a corpului sa creasca la loc, indiferent cat de mica este(si un sfert de deget de exemplu)? Stiinta si medicicina au reusit sa faca asta.

http://www.youtube.com/watch?v=O_OI4TtzlDw
http://www.youtube.com/watch?v=XtcKerIgmwg

27 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E bine ca a reusit dar Dumnezeu ne vrea in rai cu o infirmitate decat in iad cu trupul perfect

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ieri te-ai luat de mine (nu stiu pe ce fond) ca raspund anapoda la intrebari.
Sincer nu stiu daca asa este insa as prefera sa raspund anapoda decat sa dau astfel de raspunsuri odioase, lipsite de empatie si reci.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M25M):

Nu ne prigonim da?

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cand este invers sa inteleg ca nu iti convine nu?
In fine, nu sunt genul care sa se certe pe site-ul asta sau in general, doar ti-am intors cu aceeasi moneda raspunsul de ieri.

| SaveTheNature a răspuns:

Isus spunea: "Daca ai credinta cat o boaba de mustar vei muta muntii"

| RAY a răspuns:

Noroc cu stiinta ca cu religia tot in pestera am fi

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tu ai credinta poti muta munti din loc?

| Felys a răspuns (pentru SaveTheNature):

A mutat cineva vreun munte pana acum? credinciosi se dau o gramada

| Terente20 a răspuns (pentru Felys):

Probabil nu credem in ce trebuie pentru ca cunoastem prea putine. nici nu avem ce face in privinta asta pentru ca adevarul este ascuns oamenilor de rand.
de aia nici nu are rost sa-ti bati capul cu citate de genul asta.

| SaveTheNature a răspuns (pentru RAY):

Nu. Nu exista om sa creada cu adevarat.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Felys):

Nu. Nu a mutat nimeni munti din loc. Aia ar fi credinta absoluta. In schimb s-au vindecat de boli incurabile.

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca vezi vreun munte miscandu-se, fugi! E alunecare de teren!

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci nu poti demonstra ca cu credinta salvezi pe cineva?

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cum ar fi ce boli incurabile?

| SaveTheNature a răspuns (pentru RAY):

Unele forme de cancer metastazate.carora medicii nu le dadeau sanse de remediere.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Amputati nu sau vindecat?

| SaveTheNature a răspuns (pentru RAY):

Sufleteste oricine se poate vindeca. Exista oameni cu picioarele amputate foarte fericiti si plini de speranta. In timp ce unii oameni intregi si avuti, si sanatosi trupestye se simt inlantuiti, bolnavi si fara speranta, zdrobiti sufleteste.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci nu sau vindecat, in concluzie se poate face ceva prin credinta?

| stefan2104 a răspuns:

Daca stiinta e asa tare face ca un deget sa creasca, ceea ce e fascinant, de ce nu pot trata cancerul in faze avansate? Sunt foarte multi oameni ce marturisesc ca au fost vindecati de cancer datorita credintei si nadejdii ce au avut in Dumnezeu. Dar gandeste-te tu asa: omul nu-i perfect. cine tine mana medicului sa nu greseasca? Dumnezeu. Cine lumineaza mintea oamenilor de stiinta sa descopere lucruri miraculoase? Dumnezeu. Si stii de ce se intampla acestea? Dumnezeu vrea ca intreaga lume sa se mantuiasca. Prin faptele bune a medicilor, in ciuda altor rele de zi cu zi, au sanse la mantuire. Si pentru ce patesc necazurile acelea cei in suferinte? Pentru ca prin acestea sa isi amintesca de micimea lor, sa si-L aminteasca pe Dumnezeu si sa ceara indurare. Greseala omului care este: dupa ce primeste indurare, uita ca l-a ajutat Dumnezeu. Si incepe iar relele pe care le-a facut, in loc sa isi indrepte sufletul la pocainta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru SaveTheNature):

Faptul ca amputatii nu se vindeca si nici nu exista vreun caz in care sa fie un amputat vindecat, e dovada clara ca doamne doamne nu vindeca pe nimeni. Cancerul poate fi tratat, extrem de greu, dar e posibil, dar un membru amputat nu mai creste, nici cu toate rugaciunile.E clara treaba daca vrei sa gandesti putin.

| danay72 a răspuns:

Azi,conform Bibliei Dumnezeu nu mai face astfel de miracole.Matei7:21-23,dar in viitorul apropiat va pune capat tuturor suferintelor.Psalmi37:9-11,Apocalipsa21:3,4

| dorelmarc a răspuns:

Tu.crezi.ca.ai.vazut.un.videoclip.eu.cred.ca.citesc.in.biblie.care.e.diferenta?

| RAY a răspuns (pentru stefan2104):

Da poate face ca un deget sa creasca daca ai fi trecut prin clasa a cincea ai fi aflat de genetica care permite asa ceva, stiinta vindeca si unele tipuri de cancer, deci dumnezeu vindeca prin stiinta ce tare, de ce le da el daca tot le vindeca e un fel de joc pe viata si pe moarte?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Citeste viata Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si vei vedea cum ei si la 80 de ani au nadajduit ca vor primii un copil si- l-au primit. La Dumnezeu totul este cu putinta, chiar si ce ai spus tu, dar pentru ca sa primesti asa ceva si viata ta trebuie sa fie una cu totul si cu totul lepadata de lume.Adica trebuie sa fi mort pentru lume si sa fac intr totul voia Domnului.

| stefan2104 a răspuns (pentru RAY):

Adica tu vrei sa zici ca ar trebui ca sa lase totul cum e si sa nu se mai implineasca acele cuvinte din Biblie cand zice ca,, nu doresc moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu"? Prin acestea poate intoarce la credinta oamenii. Priveste lucrurile din alta perspectiva,,, nu privi ca ochii inchisi" incearca sa vezi lucrurile mai departe de realitate.

| 23Suiram a răspuns (pentru RAY):

Tatal meu este medic chirurg. Mi-a spus ca face meseria asta pentru ca el crede ca asa vrea Dumnezeu. Daca el nu avea credinta, unii oameni nu ar mai trai acum.