| anonim_4396 a întrebat:

Crestinii se contrazic intre ei atunci cand vine vorba de propria lor religie. Asa ca o curiozitate, de ce nu purtati dezbateri intre voi?

16 răspunsuri:
| DeliaDaniela a răspuns:

Dar ne contrazicem. De exemplu, de cateva luni ma tot contrazic cu EmaS prin comentarii, cu privire la existenta sau inexistenta iadului. eu zic ca nu, ea zice ca da. happy si discutiile tot continua... bineinteles, fara a ajunge la un acord comun. Dar ideea e ca si crestinii ne contrazicem intre noi

| MâţulMov a răspuns:

Raspunsul meu sincer e pentru ca s-ar plictisi.Adica toti sunt crestini stii, si s-ar plictisi daca n-ar fi si vreun satanist pe acolo, sau cel putin unu care sa zica ca Dumnezeu nu exista.

| LikeARollingStone a răspuns:

Fir-ai al dracu' de simpatic. happy

| RAY a răspuns:

Da gaia chiar ma pregateam sa pun o intrebare exact ca a ta mi-ai luat-o inainte,ai perfecta dreptate dar sti ce crestinismul nici nu ar trebui sa se numeasca acelasi dogma,au fiecare religie alte dogma total diferite fata de alta
catolici au purgatoriu,cruce, fecioara maria,sfinti etc si ortodocsi nu au purgatoriu, pocaiti in scimb nu au sfinti, cruce, sarbatori de sfinti, recomand sa citesti cartile astea
Ceasornicarul-orb"Richard-Dawkins-

http://ro.scribd.com/doc/121337759/16/"Ceasornicarul-orb"

Richard-Dawkins-Dumnezeu-o-Amagire

http://www.scribd.com/doc/104755527/Richard-Dawkins-Dumnezeu-o-Amagire

Miturile-esentiale

http://www.scribd.com/doc/8672691/Miturile-esentiale
Mitul credintei http://www.scribd.com/doc/16332067/Mitul-credinei-Radu-Lucian-Alexandru
Manifestul-Miscarii-TransReligioase-Radu-Lucian-Alexandru
http://www.scribd.com/......-Alexandru
Noua-Ordine-Religioasa-Radu-Lucian-Alexandru
http://www.scribd.com/......-Alexandru

Palmer-Michael-Freud-si-Jung-despre-religie
http://www.scribd.com/......re-religie
Mitologia-si-Biblia

http://www.scribd.com/doc/36289401/Mitologia-si-Biblia

Philippe-Walter-Mitologie-crestina-Sarbatori-ritualuri-si-mituri-din-Evul-mediu

http://www.scribd.com/......Evul-mediu

Model-Persuasiune-Si-Manipulare-La-Sectele-Religioase

http://www.scribd.com/......Religioase

| milan9 a răspuns:

E clar ca există mai multe direcţii de interpretare, dar câte "DIRECŢII CORECTE" pot exista, din moment ce Hristos a mărturisit că Biserica este UNA SINGURĂ, alături de care va rămâne până la sfârşitul veacurilor:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
Sau:
- "Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi BISERICA MEA şi porţile iadului nu o vor birui."( Matei 16, 18. )
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."( Matei 28, 20. )

- II Petru 1, 20 "Aceasta ştiind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuieşte după socotinţa fiecăruia;"

- II Petru 1, 21 "Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinţi ai lui Dumnezeu au grăit, purtaţi fiind de Duhul Sfânt."

Nu Dumnezeu le-a creat pe toate acestea! El Şi-a transmis mesajul printr-o singură direcţie, lipsită de contradicţii şi confuzii...

| sublime89 a răspuns:

Dezbaterile intre oameni limitati sunt inutile.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu au loc de noi happy, categoria asta e pentru troll pana la urma ^^

| BlackSulphur a răspuns:

Normal ca nu este vina lor... Nu, crestinii sunt doar niste oite sfinte, ce stim noi, spalatii-pe-minte-de-diavol.

Răspuns utilizator avertizat
| sabrina103 a răspuns:

La dezbaterile alea un ateu nici nu are ce cauta. E ca si cum doi biologi sau doi istorici vorbesc detaliat un subiect si nu ne inteleg pe problema. Ca sa nu apara unii care nici nu inteleg subiectul, e preferabil ca ei nici sa nu stie unde are loc dezbaterea.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru sabrina103):

Daca tu crezi, sau macar speri, ca un ateu, nu cunoaste nimic despre anumite religii, te inseli amarnic

| sabrina103 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Ma refeream la detalii. Ca nici eu nu as dezbate un detaliu de interpretare din Islam.

| Neberius13 a răspuns (pentru sabrina103):

De fapt din câti oameni cunosc eu ateii sunt cei mai buni cunoscători a religiilor

| sabrina103 a răspuns (pentru Neberius13):

Asta e valabil in cercul tau de cunoscuti, pentru mine e invers.

| relian a răspuns (pentru sabrina103):

Este universal valabil nu in anumite cercuri cum spui.Religiosii in general nu citesc, nu se documenteaza, ei spun doar ce aud la popa.Deci normal ca ti se pare ca ateii nu cunosc pentru ca ei nu asculta povestile barbosilor, ei citesc religiile carti, biblia etc.Si religia pe aia se bazeaza pe biblie pe alte carti religioase nu pe ce spun astazi pochii, barbosii, ce vor ei doar tu sa stii.Si te asigur ca un ateu te face praf la orice religie vrei tu.Adica a citit mult mai mult decit ai citit tu.Un religios nu prea este curios de cunoastere, nici macar de religia lui.Nu ma rfer la tine ci vorbesc in general.Deci in general ateii dau clasa religiosilor chiar in domeniul acestora din urma. Sper ca nu te superi.

| sabrina103 a răspuns (pentru relian):

Eu cunosc destui oamenii care cred in Dumnezeu care citesc. Nu ai cum sa intelegi, nu pentru ca esti ateu, ci pentru ca nu esti un crestin practicant. Astea sunt preconceptii cum ca crestinii nu citesc. In Biblie scrie sa cercetam toate lucrurile sa vedem daca sunt bune. Asa ca cei care nu cerceteaza nu traiesc comform Bibliei.