| Octavian199 a întrebat:

Crestinii si musulmanii nici macar nu au propiul lor zeu, se inchina la zeul evreu. Adevarat sau fals?

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In afara de faptul ca zilnic "bati campii" cu "intrebari jignitoare ce spui, ai ceva digerabil "in mansarda" sau nu? Eu spun ca e doar imaginatia noastra. Adevarat sau fals? rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Iudaismul este religia originala, crestinismul este un fals si islamul, nu o spun eu si vechiul testament, daca le citesti afli ca dumnezeu nu are nici un fiu, dumnezeu are un legamant doar cu poporul evreu atat, mesia ala trebuia sa fie un om simplu

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Esti pierdut de tot, există si vechiul testament.
Adică noul legământ.
Prin care oricine crede si se botează in numele Domnului isus Hristos este mântuit de păcate.
Poporul Evreu a fost poporul ales de Dumnezeu si a fost ales pentru că in vremea aceea era singul popor care încă credeau in Dumnezeu printre celelalte popoare care si.au făcut Dumnezeii lor.
Dacă Biblia ar fi fost o carte cu minciuni Evreii ar scrie o carte prin care sa arate materia poporului Evreu si puterea lui Dumnezeu.
Ăsta era conceptul popoarelor atunci.
Dar in vechiul testament poporul Evreu a fost pedepsit di mustrat de multe ori.
Vechiul testament arată mai mult greșelile poporului.
Si conceptul lor atunci, a tuturor popoarelor era de azi arăta măreția.
Deci biblia nu e o carte simplă cu povesti de copii.
Acum depinde cum te focusezi când citesti Biblia.
Daca cauti doar ce rău si nu accepti întreg contextul normal ca vei găsi doar ce iti convine.
Tu citesti biblia pentru sceptici cu explicatiile scepticilor.
Eu când am citit despre evolutionisn nu ma.m focusat doar pe greșeli, dar rămân mari goluri in teoriile ateiste care iti dau de gândit.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Mai copile eu ti am spus altceva, exista iudaism, islam, crestinism fiecare cu ideologi diferite, numai te lega de stiinta ca te folosesti de ia chiar acum

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Pai eu nu stii cum gandesti tu.
Eu nu am ceva cu stiinta in sine.
Doar cu cei care încearcă să denigreze crestinismul si îl neagă pe Dumnezeu.
Da pai si eu am mai spus ca sunt multe religii crestine cu Dogme diferite.
Dar in Biblie se vorbește ca va veni vremea când multi prooroci mincinosi se vor arata in numele Domnului, si multi vor veni cu învățături false.
Dumnezeu vrea ca noi sa fim intelepti.
Aceasta prorocire e una care sa întâmplat.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Desi in biblie scrie sa iti faci minzerie aproapele

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Unde scrie asta? Ce zeu era inainte sa apara iudaismul?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Frate eu nu spun ca sunt sfânt.
Dar biblia spune ca cine nu crede e ca pleava care o suflă vântul.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Erau zei in popoarele învecinate.
Dar ei si au păstrat credinta in Dumnezeu.
Daca nu conosti subiectul nu are rost sa iti raspund.
Oricum vad ca nu intelegi si esti paralel cu subiectul.
Ti.am mai spus judecă ceea ce cunosti, nu adu afirmatii negative unui subiect necunoscut tie.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Gresit.Li s-a impus crestinismul.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Hai ca scriu si eu o biblie, o luati inseama?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Tu nu ai fi in stare sa scrii un verset.
Nu vezi ce încuiat esti?
Nici măcar nu stii despre ce vorbim.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Nu stiu.Ma inveti tu? Voi nici nu stiti ce e adevarat. Daca era 'Dracula' biblia crestinilor, voi credeati ca exista 'Dracula'. Bine ca esti tu 'destept' rolling on the floor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Nici nu are rost sa îmi bat capul cu tine.
Am vorbit cu multi dar ei aveau oarecum motive sa nu creadă fiindcă sunt păcăliți de teorii.
Dar la tine e problema ca nu gândești?

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Voi credinciosii nu ganditi.'Dai sa mearga cu 'credinta ', chiar daca nu este dovedita.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Pai teoriile ateiste nu sunt dovedite, de asta se numesc teorii.
Dar nu poti gândi peste ele.
Dumnezeu e dovedit, faptul că nu vrei tu să îl cunosti pe Dumnezeu nu înseamnă că El nu există.
Dacă ai fi citit biblia ai sti ca sunt proorociri care sau împlinit.
Si proorocirile care trebuie să se împlinească.
Asta e dovada că biblia nu minte.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Ai auzit de teoria cum ca soarele ar fi centru sistemului solar? Saracul Giordano Bruno, a sustinut-o si a fost ars pe rug.Acum este adevarata 100%

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Ai auzit ca sunt 1000 de teorii ca pământul e plat
1000 de teorii ca e sferic.
1000 de teorii ca nu se învârte
1000 de teorii ca se învârte.
In fiecare teorie despre existenţa noastră si activitatea pământului sunt erori după erori.
Nimic nu e dovedit in astea.
dacă crezi ca pământul e plat stiinta iti da teorii ca e plat.
Daca crezi că e sferic stiinta iti da teorii ca e sferic.
si tot asa.
Deci stinta in domeniul asta merge doar cu teorii eronate.
Si la adunările de savanti se vorbește ca e o prostie sa crezi 100% in evolutionism sau Big bang.
Nimic nu e dovedit.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Si cum e Terra? Plata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este fals, este eronat.
Modul în care formulezi afirmația te scoate din start înafara domeniului, nu este cazul să îți arăt în câte locuri și în câte moduri greșești, că aș începe o dispută interminabilă bazată pe incultura dtale. Probabil că asta vrei, vei găsi aici destui ca să te cerți cu ei. Dacă vrei să fii luat în serios mai studiază și măsoară-ți cuvintele când abordezi teme sensibile.

| Panamax a răspuns:

Era mai complicat sa-si inventeze unul.De fapt nu-i ducea capul.
Este mai simplu sa furi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Complet adevarat. Continua sa gasesti adevarul. Sa ai o seara frumoasa.

| SuNaM a răspuns:

Tinand cont ca toti au facut asa, zeii originali fiind cei babilonieni si egipteni, dupa toata lumea a adoptat zeii civilizatiilor cucerite si modificate dupa cultura proprie deci de ce crestinii nu ar face acelasi lucru happy

| Octavian199 explică (pentru SuNaM):

Tocmai.Fortat.Apoi au avut parintii grija de copii, ca sa nu supere stapanii.

| RaulAlmășan a răspuns:

Am mai vorbit cutine.
Înainte sa judeci încearcă sa si cunosti subiectul.
Dumnezeu nu e un zeu al Evreilor.
E Dumnezeul tuturor.
poporul Evreu a fost poporul ales de Dumnezeu, dar nu e doar Dumnezeul evreilor.
Creștinismul nu e o religie reprezintă o singură divinitate in mai multe religii din păcate.
Orice religie care are ca divinitate pe Dumnezeu e o religie creștină.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Zeus, odin, zeii egiptului, zeii romani, zeii greciei, mai vrei?

Răspuns utilizator avertizat
| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Ce spun eu si ce spui tuhappy

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Care dumnezeu omule? tu nu intelegi ca exista iudism, islam, crestinisim cu concepti diferite

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Da, dar zeul e acelasi, dar cu intrepretari deferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Observa cum a compus propozitia:
"Zeus, odin, zeii egiptului, zeii romani, zeii greciei, mai vrei?" Dovedeste ca nu stia nici macar numele a mai multor zei decat doi.
Mi-a spus un user la inceput sa nu-mi bat capul cu el ca este prost, m-am uitat la mai multe raspunsuri de-ale lui si se pare ca asa este sad, nu are rost sa te contrazici cu prostii, lasa-l sa se zbata singur. Daca ajungi sa te contrazici cu un prost...

| RaulAlmășan a răspuns (pentru anonim_4396):

Am văzut cum a scris, nici întrebarea nu e corectă.
Dar răspund cu speranța că va intelege ce trebuie.

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca eu nu te jigni, cap de pluta. Ramai in bula ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Salut!
Nu-mi amintesc sa te fi jignit.