| PsyhoChild a întrebat:

Crestinii sunt monoteisti atunci de ce se roaga la mai multi Sfinti si nu doar la Dumnezeu. Dupa religie Dumnezeu se imarte in 3 persoanebig grinuhul Sfant, Tatal si Fiul.
Nu ar trebui sa se roage doar la Dumnezeu si nu de exemplu la parintele Arsenie Boca sau la Sfanta Parascheva?
Noi suntem fii Domnului dar de ce trebuie sa ma rog la alt sfant si nu la el? Pana la urma orice Sfant este frate cu mine fiindca omenirea a plecat de la Adam si Eva.Toti cei 7 miliarde de oameni de pe planeta putem spune ca sau tras din Adam si Eva, iar Sfintii nu sunt o exceptie.Toti suntem frati daca ar trebui sa ne luam dupa religie crestin ortodoxa.Eu vreau sa ma rog numai la unul Dumnezeu nu la mai multi Sfinti care sunt frati cu mine.Este ca si cum l-ai ruga pe fratele mai mare sa iti dea sanatate.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Eu deși mi se par inspiratoare și motivante și îmi place să citesc despre alți oameni care au avut o viață aproape de Dumnezeu, nu mă rog nici unui sfînt, cred că Dumnezeu mă iubește mai mult, mă înțelege, îmi vrea binele mai mult decât oricare om și în rugăciune apelez doar la EL.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sfintii sunt in functie de categorie, unii MORTI transformati in oale, ulcele, viermi si alte miscatoare din pamant, uni pictati sau plamaditi din piatra, iar altii au cate un oscior inca neros de vreun patruped sau chiar biped. La care din cei enumerati te referi, ca degeaba te referi, SUNT TOTI MORTI si cum spune Eclesiastru, HABAR NU AU DE NIMIC.
Dumnezeu spune ca NUMAI LUI sa I TE INCHINI (in trinitate).
Dumnezeu mai spune ceva CA NU EXISTA MIJLOCITORI intre EL si omenire. In rest numai de bine.

| RAY a răspuns:

Crestinii? mai blocat, nu exista crestini si doar cu numele, multi habar nu au de biblia lor, o tara plina de biserici si pacatosi

| milan9 a răspuns:

Pe sfinti nu facem altceva decat sa-i luam IMPREUNA RUGATORI catre Dumnezeu... thinking

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)
- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VÎII, 3-4)
- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).
- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului."

| milan9 a răspuns:

In ziua sfantului, el nu este amintit in rugaciuni decat printr-o propozitie. In rest totul este despre Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns:

Pai hai sa incepem cu inceputul, ce e rugaciunea? E considerata o forma de comunicare. Ce e un sfant? Conform religie o persoana ajunsa aproape de perfectiune? De ce se roaga sfiintilor? Unt considerate persoane intermediare intre lumea divina si lumea profana. Pe scurt, sfiinti nu sunt considerati zei, ca sa vorbim de politeism.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu nu se imparte".
El este Sfanta Trinitate!
Tu esti un NIMENEA, ca si mine, nu te roaga nimeni sa crezi sau sa nu crezi!
Dar nesimtirea este o alta poveste, aici te poti adresa unui cult, exista de toate pentru toti! inclusiv extremisti, daca aia iti 'linistesc sufletul drogat cu hormoni sau mai stiu eu ce?!

| oprescudorin11 a răspuns:

De fapt, l sfintii sunt Modele de viata! Asa cum Dumnezeu este O Sfanta TRINITATE!
DAR UN singur Dumnezeu!
and te rogi la un sfant, in fapt vrei sa-ti afirmi calitatile sporit capatate, care corespund acelui sfant!
Cu moastele este la fel.
Sa te ierte Bunul Dumnezeu!, caci poate chiar vrei sa stii!

| xerxes1 a răspuns:

Omenirea n-a plecat de la Adam si Eva.
Cain a fost alungat si si-a gasit f repede o nevasta.

| AC4S4 a răspuns:

Daca se roaga toti la sfinti nu inseamna ca este si corect.

| Mclaren12 a răspuns:

Sunt pe naiba laughing
Ei de fapt când se roagă la icoane nu se roagă la Yehova pentru că nu există icoane cu Yehova. Se roagă la o grămadă de icoane cu o grămadă sfinți (probabil toți imaginari) sau persoane transformate în sfinți și le mai pupă și moaștele de multe ori și ei se pretind a fi monoteiști.

"Toti cei 7 miliarde de oameni de pe planeta putem spune ca sau tras din Adam si Eva"
Dacă ești îndoctrinat așa poți spune. Adam și Eva nici măcar nu aparțin creștinismului. Și în mitul creației grecești (care este mai vechi) apare omul creat din pământ. Pomul înțelepciunii exista deja în multe popoare păgâne antice care au precedat creștinismul cu mii de ani. Biblia nu descrie apariția omenirii, ci apariția rasei evreiești, și aia printr-o poveste compusă pe de-o parte din mituri furate de la păgâni și corupte și pe de altă parte din invențiile celui sau celor care au scris cartea genezei. Conform bibliei, Adam și Eva ar fi fost primii evrei, nicidecum primii oameni. Dacă ar fi așa cum ziceți voi înseamnă că Abel și Cain au făcut incest cu Eva ca să perpetueze în continuare specia umană.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

De fapt multe mituri au in vedere un cuplu primodial.
Una la mana mitul lui Adam si Eva nu isi are originea in mitologia greceasca occidentala, ci in cea sumero-babiloleana.
Doi la mana mitul nu descrie aparitia evreiilor, ci aparitia omeniri, aparitia evreiilor ca popor e descris de mitul lui Abhraam, mai exact originea evreiilor conform Bibliei, ar legata de nepotul acestuia, de Iacov zis si Israel.
Trei la mana conform mitului, Abel nu s-a reprodus nu a apucat, conform unor legende evreiesti Abel si Cain au pus ochii ambi pe aceeasi sora, iar Cain la ucis pe Abel din gelozie, deci edongamia ar fi fraternala nu maternala cum ai propus matale.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

"Una la mana mitul lui Adam si Eva nu isi are originea in mitologia greceasca"
Nu am pretins asta. Am zis ca "si" in mitul creatiei grecesti apare omul creat din pamant, nu ca religia greaca a venit prima data cu mitul asta. Oricum, ideea principala este ca Adam si Eva reprezinta caractere pagane. Cu ce drept ii preia crestinismul care nu este pagan?

"Doi la mana mitul nu descrie aparitia evreiilor, ci aparitia omeniri"
Si mai exact cum a devenit Iacov evreu? Ce trebuie sa intelegi este ca evreii sunt in primul rand o rasa, si in al doilea rand un popor. De fapt sunt "popor" probabil din 1948 de cand a fost stabilit Israelul in Palestina. Este o diferenta intre rasa si popor. De exemplu, irlandezii si englezii apartin de popoare diferite dar corespund aceleiasi rase. Acum se poate pune intrebarea: "Primul evreu cum a aparut?" Asta nu stiu, dar daca nu stiu nu inseamna ca trebuie sa cred toate basmele iudeo-crestine. Crestinismul se trage din iudaism, care este religia evreilor, iar biblia descrie istoria (fictiva ce-i drept) a evreilor. Conform strict bibliei, Adam si Eva din mitul creatiei iudeo-crestine erau evrei si ei au fost precursorii poporului evreu. Apropo, vezi ca pot sa-ti insirui arborele genealogic al lui Iacov despre care zici tu ca era evreu si ajung pana la Adam si Eva. Daca biblia ar avea dreptate, atunci toti trebuia sa fim evrei. Altminteri, ce naiba cautau Adam si Eva care erau pagani la zeul evreilor?

"deci edongamia ar fi fraternala nu maternala cum ai propus matale."
Nu stiu vere, poate si dreptate cu asta. Eu am zis din ce mai tin minte din biblie si din ce mai zicea unu-altul prin diverse locuri. N-am aprofundat asta si nici nu prea as avea niciun interes sa aprofundez miturile evreilor.

| iurii75 a răspuns (pentru Mclaren12):

"Conform bibliei, Adam și Eva ar fi fost primii evrei, nicidecum primii oameni. Dacă ar fi așa cum ziceți voi înseamnă că Abel și Cain au făcut incest cu Eva ca să perpetueze în continuare specia umană." - Prostii!

| Mclaren12 a răspuns (pentru iurii75):

Dovedește

| iurii75 a răspuns (pentru Mclaren12):

E de ajuns să citești primele capitole din geneza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti liber sa te rogi cui vrei, traim intr-o tara declarat libera, dar trebuie sa stii ca modul de inchinare si de rugaciune a fost stabilit de mult!
Nu e treaba ta sau a mea, sau a sectelor americane infiltrate in Romania, ca sa schimbe si sa reformeze ceea ce s-a stabilit de pe vremea Sfintilor Apostoli. Caci atunci a fost credinta data sfintilor o data pentru totdeauna! - Iuda 1, 3
Sectele incearca sa-l reformeze pe Hristos, Care este neschimbat, adica acelasi, ieri, si azi si in veci! - Evrei 13, 8
Nu poti sa schimbi modul de inchinare si de rugaciune stabilit de Dumnezeu in Sfanta Lui Biserica! Dar poti face ceva: anume sa te catehizezi si sa-ti cunosti credinta ortodoxa! Daca o ai...
Dar daca esti eretic, asa zisa rugaciune pe care o faci numai lui Dumnezeu, este o uraciune!

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine, contrar agresivitatii unui membru adventist de mai sus (@danut), referitor la "inchinare"..., sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie, nu ca lui Dumnezeu)!

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Din pacate, la orice argumentatie teologica absolut onesta si coerenta, asa cum este a ta, adventistii raman orbi si surzi.
Ar trebui sa stie adventistii, cinstitorii FALSEI profetese E.G. White, ca NU se bazeaza pe Biblie, altfel unii dintre ei n-ar ciocani pe la usile oamenilor ca sa le ofere maculatura ei, total nebiblica si incoerenta.

| Mașka98 a răspuns:

Pai ai perfecta dreptate. Toti 'sfintii' au fost oameni ca noi. Biblia nu spune ca trebuie sa ne rugam la ei. Ci dincontra, Exodul 20:5 spune: ''  Să nu te pleci înaintea lor şi să nu te laşi convins să le slujeşti, fiindcă eu, Iehova, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu care pretinde devoţiune exclusivă.'' Dumnezeu vrea sa ne inchinam si sa ne rugam doar Lui.