| Crisis a întrebat:

Crestinii zic ca Dumnezeu e atotputernic.
Poate schimba el trecutul? Nu cred. Atunci mai e atotputernic?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El poate, dar nu vrea.Pentru ca El nu poate sa minta.Ce-i scris, este scris.

| Crisis explică (pentru EmaS):

El poate, dar nu vrea. De unde stii? thinking Ca sa susti chestia asta cred c-ar fi trebuit ca Dumnezeu sa schimbe macar o data trecutul.

| EmaS a răspuns (pentru Crisis):

El nu il schimba, deoarece este scris ca tot ceea ce facem fiecare este scris in cartile de aducere aminte.El este drept si sfant.El nu minte.Si apoi mai este scris ca vom suporta consecintele alegerilor noastre.

| ciresik80 a răspuns (pentru Crisis):

Trecutul va fi schimbat dupa Armaghedon, el va fi uitat.

| EmaS a răspuns:

Nu te vei putea intoarce niciodata in trecut sa il "repari" dar poti "repara" viitorul straduindu-te sa nu mai repeti greselile trecutului! Dumnezeu sa ne ajute sa avem o viata transparenta si o mireasma placuta sa raspandim in jurul nostru!

| Angel0 a răspuns:

Stii ce este timpul? Nu cred.Ca daca stiai nu intrebai.

| KlaraWeiss a răspuns:

Cum sa-ti spun eu tie, Dumnezeu, ca cel ce a creat timpul, e deasupra timpului, numai noi, oamenii, suntem supusi lui. Pentru Dumnezeu nu exista trecut, prezent, viitor, asa cum e pentru noi. http://doctorat.ubbcluj.ro/......an_ro.pdf; "Părintele Stăniloae spune: "cea mai cuprinzătoare însuşire a lui Dumnezeu este absolutitatea. Ea înseamnă independenţa Lui de orice. El nu depinde de nimic şi toate depind de El. El e cu totul de Sine. El are în Sine existenţa; mai bine zis plinătatea inepuizabilă şi nemicşorabilă a existenţei. El nu are nevoie de nimic din afară de Sine şi nu aşteaptă de la nimeni nimic. El nu se află prin fiinţă şi din nevoie cu nimic şi cu nimeni în relaţie".

| Rapunzell a răspuns:

Nu are nici un motiv sa o faca. Si daca ar face-o, noi tot nu am stii happy De aici rezulta faptul ca poate a facut-o si noi nu stimwinking

Partea cea mai draguta va fi la Judecata. Atunci vom vedea cu adevarat ce inseamna atotputernicia lui Dumnezeu. Si tot atunci nu vom mai putea face nimic.

| wales a răspuns:

Problema nu este de putință, ci de voință! Ce ar fi ca Dumnezeu să schimbe trecutul după cum dorește fiecare? Ție nu îți sună deja a haos?
Dumnezeu a arătat omului cele două variante:

" Iau azi cerul și pământul martori împotriva voastră că ți-am pus înainte viața și moartea, binecuvântarea și blestemul. Alege viața, ca să trăiești, tu și sămânța ta, " Deut.30:19.

De ce e nevoie să schimbi trecutul, când poți să-ți schimbi viitorul? Alege viața, ca să trăiești!

| Klepto a răspuns:

Unde este un crestin sa vina sa-ti spuna ca dumnezeu a influentat trecutul tau la un moment dat.Tu n-ai realizat asta ca esti doar om si nu poti intelege unele lucruri prea complexe, dar el a fost acolo si ti-a alterat trecutul, poate te-a si salvat, dar tu n-ai fost constient de asta, poate ca el ti-a schimbat trecutul, ca sa fi acum in viata.
Plus ca nu este o concordanta in ceea ce ai spus tu, daca ar schimba trecutul, tu ai merge pe acel drum schimbat direct si nu ai sti ca a fost schimbat deloc, nu ai sti amandoua versiunile, ci doar pe cea care ai trait-o.

| harciog a răspuns:

Tu poti schimba ceva inexistent pentrutine? Dumnezeu doar este, atit.El nu va fi si nici nu a fost.Este.

Răspuns utilizator avertizat
| Crisis explică:

Raspuns corect: mai multe!

| mirela07 a răspuns:

Dumnezeu poate face orice pentru ca El ne asculta rugaciunile si ne indruma sper drumul cel bun.Eu cred ca Dumnezeu chiar e atotputernic daca a reusit sa creeze toate lucrurile vazute si nevazute.Cel putin asta e parere meawinking

| αnny a răspuns:

Trecutul reprezinta faptele oamenilor. Daca faci ceva rau si dupa aceea regreti nu e vina lui Dumnezeu, ci vina ta!

| CandyGirl_5618 a răspuns:

Eu sunt de parere ca, creiarasul nostru nu poate descoperii si intelege nimic despre Dumnezeu.Pana nu o sa ni se de-a un raspund ramane doar imaginatia omeneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuie sa mai fie si utila actiunea asta.e ca chestia cu piatra mare pe care nici Dumnezeu nu poate sa o ridice.problema e ca aveti o proasta informatie despre Dumnezeu.si o ignoranta conforma varstei la care apar intrebarile astea.nu.Dumnezeu nu este atotputernic.tu esti teligent si atoate stiutor.tu i-ai spus cum sa intinda cerurile.tu ai pus hotar marilor, tu ii spui cartitei pe unde sa mearga, ba ai inventat si masina timpului care merge pe baza de canabis.toate merg dupa indicatiile si stiinta ta.ce m-am linistit.miluieste-ne crisis mare teligent si potent si oriundeexistent.marire tie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca poate, dar de ce ar faceo?
Trebuie sa iti asumi responsibilitatea pentru pacatele/greselile pe care le faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lolozilla cum vrei sa-ti spun? ca ma doare undeva de necredinta ta? sau ca nici acolo nu ma doare? sau ca ma doare la cinci in metri in fata de poarta sarutului sau manerul burtii? cum preferi?

| Mrask a răspuns:

Dumnezeu nu mai are de ce sa schimbe trecutul deoarece toate cate s-au intamplat pana acum s-au intamplat pentru ca asa a vrut El.Dovada sunt profetiile din biblie. Dumnezeu a stiut tot planul Sau pentru rascumpararea omenirii inca dupa ce Adam si Eva au cazut in pacat.