| Neverrrrrr a întrebat:

Crestinii zic ca orice are nevoie de un creator ceea ce inseamna ca si universul are nevoie de un creator, atunci am si eu doua intrebari:
1. Daca universul reprezinta lumea in totalitatea ei, nu e logic ca el sa fi fost primul? e exact cum eu as vrea sa creez un foc in ocean.Cum poti crea ceva in nimic?
2.Trecand peste prima intrebare,daca totul are un in inceput si un sfarsit,cine l-a creat pe dumnezeu? atat timp cat spui ca ceva are nevoie de un creator,inseamna ca si creatorul creatorului are un creator, si aceste cuvinte pot continua la infinit.De ce ar face dumnezeu exceptie de la aceasta regula? daca se presupune ca el a existat din intotdeauna atunci se poate presupune ca si universul a existat dintotdeauna.Un crestin are 3 ipoteze:
1.S-a creat pe el insasi.
2.Nu a fost creat.
3.A fost creat de o fiinta superioara.
1.E imposibil sa fi propriul tau creator, 2.Atat timp cat spuneti ca orice are un creator, nu e posibil aceasta afirmatie.3.Fiinta superioara are la randul ei nevoie de un creator.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man isi pierzi timpul sincer,nu ai ce discuta cu un crestin pentru ca el gandeste diferit,un ateu vede lumea prin dovezi,stiinta,un om care crede in zeii vede lumea prin credinta,ma refer la chesti religioase,nu ai ce sa discuti cu un religios pentru ca el detine adevarul absolut iar el are o minte complet inchisa,singura lui vointa este sa te determine sa devi ca el atat,tu ca ateu pornesti cu o minte deschisa el cu o minte inchisa,el din start nu accepta idei noi sau ceva nou pentru ca deja stie totul, numai vb ca multi habar nu au de biblie, de mici au fost crescuti sa vada lumea prin credinte care nu cer dovezi, cine promoveaza gandirea sceptica? nimeni, nici la scoala nu se promoveaza asta din pacate, de mic suntem invatati sa avem credinte si sa credem in tot, rezultatul de 27 de ani votam acelasi hoti

| Neverrrrrr explică (pentru RAY):

Și nici nu e vina lor, e vina societatii, de mic esti invatat ce sa gandesti m, nu cum sa gandesti.Si nici nu e corect sa se predea religia in scoală.

| RAY a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Asa e

Răspuns utilizator avertizat
| Neverrrrrr explică (pentru rebornfromfire):

Care sunt acelea? sunt si eu curios sa invat.

Răspuns utilizator avertizat
| Neverrrrrr explică (pentru rebornfromfire):

Constiinta este tot rezultatul activitatilor creierului, activitati produse în lobul temporal medial daca mai tin minte.Cum se face ca un barbat care a avut un accident la cap și-a revenit avand cu totul alt caracter? Existenta omului nu indica existenta unei creaturi superioare.Ma sterg la fund cu ce scrie in biblie, atomul daca este format dintr-un nucleu si electroni nu inseamna ca lumineaza.Cand aud electric majoritatea oamenilor se gandesc la lumina, dracu stie de ce.Atat timo cat crezi in ideea de suflet crezi si independenta constiintei fata de trup, deci nu are vreo logica faza cu atomii.

Răspuns utilizator avertizat
| Neverrrrrr explică (pentru rebornfromfire):

Exemplul cu accidentul are relevanta, daca sufletul ar exista, corpul nu ar trebui sa il influenteze, adica, daca creierul meu(corpul meu) sufera un accident, nu ar trebui sa imi schimb gandirea sau sa pierd din amintiri.Pentru ca asa se crede,ca la moartea trupului ramane sufletul,deci in timpul vietii,acesta nu ar trebui sa poata fi influentat de trup.
Sa crezi ca dupa ce mori ramane partea spirituala a ta(sufletul), este exact cum ai vrea sa auzi sunetul unei harpe in absenta harpei.
Si daca ar lumina atomii ce? parca aici era vorba de spiritualitate nu de trup, nu are treaba.
Imi place sa omit informatiile gresite si irationale, este o calitate a mea, nici nu ma intereseaza experientele tale personale, totul este produs de creier.

| T0T a răspuns:

Momentul ăla când realizezi că oricum habar nu ai cum stă treaba, fie că ești ateu sau creștin. Eu nu văd rostul discuțiilor ăstora.

| Neverrrrrr explică (pentru T0T):

Eu nu vad rostul raspunsului tau, esti in plus analfaboss'.

| T0T a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Nu îl vezi că nu ești în stare.

| Neverrrrrr explică (pentru T0T):

Deschizi pc-ul cu ganduri de genul:,, Hmmm ce sa mai fac azi, hai sa intru pe TPU sa le spun ca intrebarile lor nu au rost'', block.

| NGheorghe a răspuns:

Hai sa luam a 3-a varianta: A fost creat de o ființa superioară.
Și cine a creat acea ființa superioară? Îți dau trei variante happy :
1.S-a creat pe ea insasi.
2.Nu a fost creată.
3.A fost creată de o fiinta la fel ca ea.
Ce importantă are cine L-a creat? Simplu! In biblie pe prima pagina scrie ca omul a fost creat ca sa fie stăpân peste plante si animale si sa folosească toate resursele pământului! Si ce fac oamenii, de mii de ani încoace?
Păi, își dau in cap unul celuilalt!
Si nu ai nevoie de istorie... ca războaie ai si in ziua de azi. Or fi razboaiele vreun sport practicat de "oamenii de știință" si încă tu nu știi?

| Neverrrrrr explică (pentru NGheorghe):

Ce importanta are cine l-a creat? Imensă, face diferenta dintre un ateu si un credincios.Iar apoi te intrebi cine l-a creat pe creator.

| NGheorghe a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ai uitat sa răspunzi la celelalte întrebări sau te faci ca nu le vezi? Sau crezi ca știi ce vreau sa te întreb si nici nu mai citești întrebările mele?
Apoi ce diferența îți trebuie ție? Nu a existat niciodată un studiu, teologic sau științific, despre creatorul creatorului deoarece este complet imposibil. Evident ca ar fi mult mai preferabil ca umanitatea si cei ca tine sa se preocupe sa se înceteze cu razboaiele pentru totdeauna si apoi sa se ocupe de zei si zeități. (Nimeni nu se războiește pentru ca virgula crede foarte mult intr-o zeitate ci pentru ca are foarte multe arme.)... ca ii fain sa te crezi inteligent doar de dragul de a te crede inteligent doar ca nu prea îți iasă pasența. Preocupandu-te de imposibiluri nu te face mai deștept ci lipsit de priorități.

| Neverrrrrr explică (pentru NGheorghe):

Oricum nu cred in creator, deci cu tine am incheiat-o, nu are nici-o noima ce ai scris.

| NGheorghe a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Puțin ma interesează in ce nu crezi tu, bye bye, poate ca n-0 fi având noima dar cum se vede nici tu nu știi sa areți unde se afla textul fără noima, ba mai mult, esti interesat sa eviti la maxim subiectul doar ca sa continui sa te consideri mare deștept.

| Neverrrrrr explică (pentru NGheorghe):

Block

| Nitroblast a răspuns:

"1.S-a creat pe el insasi.

2.Nu a fost creat.

3.A fost creat de o fiinta superioara.

1.E imposibil sa fi propriul tau creator, 2.Atat timp cat spuneti ca orice are un creator, nu e posibil aceasta afirmatie.3.Fiinta superioara are la randul ei nevoie de un creator."

Raspunsurile astea ar fi fost valabile daca Dumnezeu nu era Dumnezeu. Din pacate pentru tine si pentru altii, Dumnezeu e Dumnezeu.

Daca Dumnezeu ar fi avut vreun inceput, sau daca ar fi avut vreun creator (app, de unde pana unde ipoteza 3, nu am auzit de la vreun crestin asta), atunci nu mai era Dumnezeu, nu?

| Neverrrrrr explică (pentru Nitroblast):

Eu vreau argumente solide nu ce scrie in biblie, daca orice creatie are un creator atunci nu poti afirma ca exista absolutul.Pai normal ca intr-o carte cu povesti totul e asa de frumos, dar nu si adevarat.Cum sustii afirmatiile pe care le-ai facut?(rationamente nu gogosi din carti, numai credinciosii inghit gogosi).

| Nitroblast a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ti-am dat ceva din Biblie? Reciteste de inca 3 ori ce ti-am scris, nu am pomenit nimic din Biblie.

Daca Dumnezeu ar fi ceva limitat (cu inceput si sfarsit), atunci nu ar mai fi cel mai cel, ca sa spunem asa. Poti sa te uiti la toate zeitatile din mai toate culturile, toate au un inceput (si in unele cazuri si un sfarsit). De ce? Fiindca sunt facute de oameni in asa fel incat sa poata fi cuprinse pe de-a intregul. Ori, Dumnezeu e o fiinta ce e clar superioara, nu e muritor ca noi, nu trebuie sa se supuna legilor logicii, etc., si ca om, ca si creatie, nu ai cum sa il cuprinzi. Cel putin nu prin procedee "umane", ca sa spunem asa. Un Dumnezeu care poate fi cuprins de mintea umana nu mai e Dumnezeu, fiindca nu mai este superior omului astfel.

Stii faza cu copilul care face o groapa de nisip, ca apoi sa toarne cu galetusa apa in ea sperand sa sece oceanul?

| Neverrrrrr explică (pentru Nitroblast):

Pe prima pagina a fiecarei carti,, sfinte'' a fiecarei religii spune ca acel zeu a creat lumea, si vrei sa spui ca toate celelalte zeitati sunt create de dumnezeu si el este cel superior? asta spune fiecare credincios despre religia lui, despre milioanele de zei existenti.
Nu in biblie se sugereaza ca dumnezeu este divinitatea absoluta? eu nu vreau sa imi dai astfel de explicatii, dintr-o carte de povesti ci explicatii rationale.Nu ai nici-o dovada ca nu ar trebui sa se supuna legilor logici,trebuie sa mai si gandesti ceea ce crezi,ai primit un creier,de ce ar trebui sa il opresti cand vine vorba de religie? Pentru ca si-ar da seama oamenii ca totul e bullshit? Ai trecut testul credintei:,,Poti sa te uiti la toate zeitatile din mai toate culturile,toate au in inceput''(si in unele cazuri si un sfarsit)Fiindca sunt facute de oameni''
Care mai toate? care sunt acele zeitati care au inceput si sfarsit? da-mi exemple,ai cercetat tu milioane de zeitati si ai ajuns la concluzia ca majoritatea au inceput si sfarsit? cati ani ti-a luat? Vezi ca respingi pe celelalte religii, cum face toata lumea, si sa fii sigur ca asa se intampla, pentru ca daca nu ar respinge credinta ta, nu ar mai crede in a lor.
Daca omul nu poate explica anumite chetiuni, nu inseamna ca trebuie sa inventeze creaturi supranaturale.

| Maryyys a răspuns:

Ne-am creat reciproc; el pe noi si noi pe el laughing))