| Idris a întrebat:

Crestinilor! Care au fost ultimele cuvinte spuse de Isus pe cruce(conform credintei voastre, ca a fost rastignit). Eli lama sabachtani sau S-a savarsit?

9 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

Cred ca nu se stie sigur.
La tine ce spune?

| ExprimareLibera a răspuns (pentru 6684464):

Intr-adevar, nu se știe dacă tâmplarul mistic vorbea aramaica sau limba română.

| Idris explică (pentru 6684464):

Conform crezului meu si a religiei mele Isus nu a fost rastignit. Dar dupa crezul crestinilor care spun ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu ar trebui s-a stie sigur fara loc de contraziceri, insa dupa ce scrie in Biblie cred ca puteti concluziona si singuri. Iata:

Luca 23:46:,, Isus a strigat cu glas tare: "Tata, in mainile Tale Imi incredintez duhul!" Si, cand a zis aceste vorbe, Si-a dat duhul.,,
Ioan 19:30:,, Cand a luat Isus otetul, a zis: "S-a ispravit!" Apoi Si-a plecat capul si Si-a dat duhul.,,
Marcu 15:34-37:,,Si, in ceasul al noualea, Isus a strigat cu glas tare: "Eloi, Eloi, lama sabactani", care talmacit inseamna: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?" - Unii din cei ce stateau acolo, cand L-au auzit, ziceau: "Iata, cheama pe Ilie!" - Si unul din ei a alergat de a umplut un burete cu otet, l-a pus intr-o trestie si I-a dat s-a bea, zicand: "Lasati s-a vedem daca va veni Ilie s-a-L coboare de pe cruce!" - Dar Isus a scos un strigat tare si Si-a dat duhul.

| 6684464 a răspuns (pentru Idris):

Aha.
SI in religia ta ce a facut Isus?

| Idris explică (pentru 6684464):

Noi, musulmanii, credem că Isus (Pacea fie asupra sa!)
a fost unul dintre cei mai măreți Mesageri ai lui Dumnezeu, că el este Hristosul, că a fost născut în mod miraculos - fără intervenția unui bărbat, și că a înviat morţii și i-a vindecat pe leproși și pe cel născut orb cu Voia lui Dumnezeu. De fapt, niciun musulman nu este musulman dacă nu crede în Isus (Pacea fie asupra sa!)!

| 熊Panda熊 a răspuns:

După cum spun Evanghelistii, Iisus a strigat mai întâi "Eli, Eli, lama sabachtani?", iar apoi soldații i-au întins buretele cu oțet, iar Iisus a strigat "Savarsitu-sa"

| 熊Panda熊 a răspuns:

Niciunul dintre cei 4 Evangheliști nu spune că ultimele cuvinte ale lui Iisus ar fi fost Eli Eli lama sabachtani, ci spun că au fost " Părinte, în Mâinile Tale îmi încredințez Duhul " si "Savarsitu-sa"

| Idris explică (pentru 熊Panda熊):

Mai gandeste-te si citeste Scriptura ta daca esti intru dreptate si nu dezinforma lumea. Iata cele relatate de,, evanghelisti,,. Luca 23:46:,, Isus a strigat cu glas tare: "Tata, in mainile Tale Imi incredintez duhul!" Si, cand a zis aceste vorbe, Si-a dat duhul.,,
Ioan 19:30:,, Cand a luat Isus otetul, a zis: "S-a ispravit!" Apoi Si-a plecat capul si Si-a dat duhul.,,
Marcu 15:34-37:,,Si, in ceasul al noualea, Isus a strigat cu glas tare: "Eloi, Eloi, lama sabactani", care talmacit inseamna: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?" - Unii din cei ce stateau acolo, cand L-au auzit, ziceau: "Iata, cheama pe Ilie!" - Si unul din ei a alergat de a umplut un burete cu otet, l-a pus intr-o trestie si I-a dat s-a bea, zicand: "Lasati s-a vedem daca va veni Ilie s-a-L coboare de pe cruce!" - Dar Isus a scos un strigat tare si Si-a dat duhul.

Eu imi sustin mereu afirmatiile cu versete. Asa ca iti spun inca o data, nu mai mintii si dezinforma daca totusi ai frica de Dumnezeu.

| VladimirConstantin a răspuns:

Ma voi intoarce.