| xxxSecretDiscretxxx a întrebat:

Crestinilor ce parere aveti despre atei, dar voi ateilor despre crestini? Funda+vot!

39 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am nici un motiv să fiu ateu și cu atât mai puțin să fiu creștin.

Adevărul este cu totul altul.

Nici ateismul și nici religiile adamice ( creștinism, islamism, mozaism, bahaism, etc. ), și nici restul religiilor mari, nu au nici o treabă cu adevărul.

| Lizzu a răspuns (pentru MMihai):

"Adevărul este cu totul altul.

Nici ateismul și nici religiile adamice ( creștinism, islamism, mozaism, bahaism, etc. ), și nici restul religiilor mari, nu au nici o treabă cu adevărul. "

Admir gandirea ta cu privire la acest lucru.

| cristi202 a răspuns:

Ateii sunt niste tipi simpatici, carora adesea le plac sa gindeasca, dar care mai au de cautat in ce priveste subiectul Dumnezeu, inainte de a se pronunta definitiv cu privire la (in)existenta Lui.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Hai sasi spun ce e ateismul
ateismul este o forma PROVIZORIE a lipsei de credinta fata de un zeu sau mai multi,sunt doua forme de ateism
nu exista dumnezeu
nu stiu daca exista dumnezeu,lipsa de credinta fata de zeii asta e diferenta fata de un agnostic lipsa credintei in zeii
definitiv nu se pronunta nici o forma de ateism,daca x da o dovada ca dumnezeu, zeus, bahram exista acel ateism dispare, ateismul este o lipsa, un minus nu un plus nu afirma nimic legat de vreo divinitate

| costis a răspuns:

In afara de Mao si Stalin, au fost baieti buni. Dar si Mao si Stalin, daca ar fi fost postasi (sau agenti de livrat pizza), erau si ei baieti buni.

| danay72 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa gandeasca ce vrea, daca Dumnezeu nu ne obliga, nici noi nu avem acest drep de a-i obliga pe altii, doar le spunem.Matei22:39

| 4b a răspuns:

Nici care nu s-a nascut degeaba.
Sanatatewinking

| RAY a răspuns:

Fiecare s-a nascut ateu apoi a fost indoctrinat de mic copil cu religia in tara in care s-a nascut, nu e vina acelui copil ca a fost indoctrinat religios,religia pana la urma asa se mentine prin indoctrinare,frica cu iadul
ce cred despre crestini ca cand le spui de zeus isi aduc argumente impotriva existentei lui, dar cand i aduci argumente contra dumnezeu te contrazice cea ce demonstreaza ca e ateu si el daca nu era indoctrinat de mic
nu-mi place ignoranta de care dovada in cea ce priveste stiinta, au mintea inchisa, cred ca stiu adevarul absolut, nu vor niciodata sa cunoasca nimic nou nu-i de mirare ca 97% din laureti nobel sunt ateii
in rest fiecare crede in ce vrea,sunt si crestini buni,sociabili, buni savanti,inteligenti,sinceri
de vina pentru rautatea din ziua de azi este democratia impusa,intelesa gresit
eu n-am nimic cu un om care crede in dumnezeu atata timp cat nu ma amenita cu iaduri,pedepse,ma ataca violent fizic, verbal
crestini adevarati nu exista da nu exista suna ciudat dar nimeni nu face ce o spus isus absolut nimeni asa ca care crestini, de cine vb? nu exista asa ceva, doar persoane care se declara ca sunt
m-as bucura daca religia ar face o lume mai buna dar nu o face o face mai rea mai violenta, oamenii care se urasc crestini pentru ca au convingeri diferite
e Romania un exemplu de crestini?

| milan9 a răspuns:

Tu de fapt ce cauţi? Sămânţă de scandal, cumva? happy

| M25M a răspuns:

Nu am nimic impotriva lor(a crestinilor) sunt niste oameni cu convingerile proprii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

Esti prea pasnic pentru un satanist. Ce ti-e si cu ateii astia posedati... no talking

| M25M a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing

| Lizzu a răspuns:

Fiecare e liber

Nimic rau nu se va intampla ateilor pentru ca nu cred.
Ar trebui sa ne punem mai multe intrebari despre tot ce vedem zi de zi provenind din toate sursele....sa fim mai deschisi la minte si cu campul vizual mai larg.
Sa nu mai acceptam tot ce ni se ofera si sa-l luam ca atare.Dar nimeni nu se gandeste la asta,din pacate. Suntem robotizati,da,suntem si o voi sustine pana in ultima zi. Asta e parerea mea pura si reala.

E bine sa crezi in ceva,poate acel ceva iti da forta sa continui in situatii grele. Dar nu e bine sa fii "orb" iar in jur sa nu mai vezi si sa nu mai asculti pareri. Nimeni in aceasta lume nu detine adevarul absolut.
Crestinii nu-l detin. Ateii nici ei.
Aici e vorba doar de opinii si credinte.

Insusi cuvantul "credinte" exprima intrinsec irelevanta si relativitatea termenului si actiunii pe care o determina.
Credinta, adica actiunea de a crede in orice pe Pamantul asta,avem voie sa credem in D-zeu,in Diavol,in spirite,in oameni,in animalul de companie,in principii,fapte,vorbe etc. In absolut orice.
Nimeni,fratilor, nu ne judeca pentru nimic in lume, mai ales o Entitate care se presupune ca ne-a creat din IUBIRE si ne poarta de grija. Tocmai de asta suntem aici sa ne alegem un drum propriu pe care sa-l urmam.

Putem pune intre noi toleranta si dragostea, dar alegem, fiind prea orbi si infricosati la infinit, sa punem in mijlocul nostru doar sentimente negative care ne separa si ne despart ca semeni.

Dar iar ma voi lungi si voi plictisi. Mai bine ma abtin. As vrea sa se schimbe unele pareri chiar daca stiu ca e imposibil.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Ateismul este lipsa credintei nu o credinta
ateismul nu revendica vreun adevar absolut si doar unu provizoriu
ateismul e doar o forma provizorie de lipsire de credinta rationala fata de zeii
acum logic din nimic apar zeii care creaza universuri unde e logica, ratiunea, daca exista vreun dumnezeu ne-a dat ratiune ca apoi sa ne arunce in iadul vesnic pentru ea?
un ateu este un liber cugetator deschis la orice lucru care poate fi dovedit stiintific, un om care se indoieste de orice lucru
un om cu o gandire rationala
care in loc sa se roage face ceva, asta e adevarul

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Isi poti exprima parerile atata timp cat au un fundament rational
totul are o logica absolut totul, e asa frumos cand gasesti logica, te convingi de cea ce crezi, simnti ca creierul isi functioneaza e minunat

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Nu dau dreptate nici credinciosilor si nici ateilor. Sunt absolut neutra. Nu judec si nu voi judeca pe cineva pentru ca apartine altei religii sau pentru ca este ateu ori credincios.
Adevarul este undeva la mijloc, adevarul suprem.

| Exilee a răspuns:

O parere foarte buna. Chiar ii iubesc ( ca pe niste frati buni) si le doresc tot binele si sper ca intr-o zi sa apuce si ei Calea Mantuirii.

| iurii75 a răspuns:

Interesant, ce lucru deosebit vei afla prin întrebarea asta...

| LegionarulRoman a răspuns:

Despre atei? Oameni care nu sunt constienti ca sunt doar niste trupuri care astazi sunt...maine nu mai sunt!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Fiecare e liber să creadă în ceva anume, sunt şi ei oameni ca toţi oamenii.
Te pup!

| andreiush25 a răspuns:

Let the war begin!

| Calininio a răspuns:

Crestinii sunt de cele mai multe ori simpatici, dar uneori sunt extrem de enervanti. Depinde cat de indoctrinati sunt.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Eu consider ateii ca fiind niste "oi" ratacite ale lui Iisus care iau toate dovezile precum exista Dumnezeu ca niste axiome! E trist...

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnnaMaria27):

M-ai amuzat foarte tare cu raspunsul taulaughing).

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Te pot intreba si de ce? E strict parerea mea, te doare cumva adevarul?

| andreiush25 a răspuns (pentru AnnaMaria27):

Oi ratacite? DA! Ma bucur ca sunt o oaie destul de inteligenta si am putut sa ma desprind de turma voastra de indoctrinati ...Si nicidecum nu sunt oaia lui iisus.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnnaMaria27):

rolling on the floor.Esti atat de indoctrinata incat nu poti percepe faptul ca mai exista oameni si cu alte convingeri decat alte tale si ca e posibil sa te inseli.In al 2-lea raspuns iar dai o dovada ca esti indoctrinata pana peste cap.E strict parerea ta si e adevarul pur? Chiar daca am zis ca e amuzant, acum mi se pare mai mult trist.

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Imi pare rau sa te anunt ca aceste comentarii ale tale sunt total irelevante pentru mine!
Nu sunt absolut deloc indocrinata si nu spun aberatii! E trist ca deja ai inceput sa porti disensiuni cu mine si ca nu ai altceva de facut decat sa denigrezi si sa negi existenta unui creator.
Si nu te mai baga singur in seama, deoarece incepi sa imi creezi o parere precum ai nevoie de atentie! sad

| M25M a răspuns (pentru AnnaMaria27):

Ce-ar fi daca noi (Ateii) cat si voi (Crestinii) am fi "oile" ratacite ale jainismului sau ale hinduismului (sau ce religie vrei tu in afara de crestinism)? Intelegi unde bat?
Daca crestinismul nu este religia cea adevarata(presupunand ca ar fi una) si este alta atunci nu esti si tu o oaie ratacita impreuna cu noi?

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnnaMaria27):

Clar.

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru M25M):

Am inteles foarte bine la ce te referi!
Dar, in Romania, singurele religii acceptate sunt ortodoxia si catolicismul.
Pe moment ce faci parte din aceasta tara, toate celelalte religii precizate de tine sunt nule. Nu au nicio influenta asupra ta. Trebuie sa te resemnezi si sa-ti accepti religia!
Repet, "oi ratacite ale lui Iisus" este doar o metafora adresata ateilor pentru a evidentia faptul ca si ei sunt fiii lui Dumnezeu, chiar daca au ales alta cale, insa nu si-au gasit inca sensul in viata! Fara un Tata care sa-i pazeasca, practic, ei sunt ai nimanui!

| M25M a răspuns (pentru AnnaMaria27):

Eu nu cred ca sunt singurele sisteme de convingeri (ortodoxia si catolicismul) fiindca vezi tu mai sunt si baptisti, adventisiti si agnostici si atei. Daca au o pondere mai mare in numarul adeptilor aceasta este o alta mancare de peste.
In fine nu o mai lungesc, un sens al vietii ni-l dam noi din prisma diverselor imperative iar acestea pot avea sau nu treaba cu credinta/

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru M25M):

Baptistii, adventistii, martorii lui Iehova, penticostalii etc. sunt doar niste secte, iar majoritatea au aparut spre sfarsitul sec al XIX-lea. Acestea sunt neinsemnate deoarece propagă o conceptie trucată si uneori falsă cu privire la mântuire, Biblie etc. Nu intru in detalii! big grin
Cele de "baza" sa le spun asa, sunt dupa cum am zis ortodoxia si catolicismul.
Dar acum intelegi cum vrei raspunsul meu! happy

| C0nstantin a răspuns (pentru AnnaMaria27):

In Romania sunt acceptate toate religiile draga mea in cazul in care nu stii... Fiecare persoana cetatean roman are dreptul legal la convingerile religioase proprii. Nu cred ca statul nu accepta ca un cetatean roman cu parinti musulmani stabiliti in Romania cu cetatenie romana sa nu ii fie acceptata religia musulmana, asta pe langa reformati care si ei la randul lor sunt crestini dar nu sunt nici catolici si nici ortodocsi + multe alte religii intalnite la cetateni stabiliti la noi in tara, dar nascuti in alte tari cu alte religii.
Mai bine nu ai fi comentat, ca macar nu te faceai de ras. Fiecare cu credinta lui. Daca simte nevoia sa isi etaleze credinta sa o faca in particular sau in biserica nu in public.

| Trolli a răspuns (pentru AnnaMaria27):

" România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială."

"Statul recunoaşte şi garantează persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale dreptul la păstrarea, la dezvoltarea şi la exprimarea identităţii lor etnice, culturale, lingvistice şi religioase."

"Statul sprijină întărirea legăturilor cu românii din afara frontierelor ţării şi acţionează pentru păstrarea, dezvoltarea şi exprimarea identităţii lor etnice, culturale, lingvistice şi religioase, cu respectarea legislaţiei statului ai cărui cetăţeni sunt."

Din Constitutie!

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru Trolli):

Multumesc frumos pentru informatie! Greseala mea! happy

| Guildo a răspuns:

Dupa parerea mea crestinii sunt niste visatori, incapabil sa infrunte viata singuri si sa traiasca cu gandul ca nu cunosc adevarul despre existenta. Se cred superiori ateilor, dar adesea au un efect mult mai negativ decat acestia. Nimeni nu e perfect!

| VictorL a răspuns:

Bună. Păi fiecare om are orientarea sa religioasa fiecare crede în ce vrea indiferent de starea socială poți fi și catolic,agnostic(ateu),creștin,bactist, musulman nimeni nu are nimic cu tine și nimeni n-are ce te judeca el e ateu nu creadă în nimic eu sunt Creștin Ortodox și cred în Dumnezeu iar religia spune ca să nu judeci pe alții fiind-că îi va judeca Dumnezeu și chiar acel bactist sau acel ateu poate fi mai curat(sufletesc) ca un creștin dacă nu bea, nu fură, nu ucide, nu judecă și multe altele. Era rea situație pe vremea strămoșilor că cine nu se supunea religiei în mare parte catolice era ars pe rug ca Ioana Darc în ziua de azi așa legi nu sunt fiind-că fiecare om are dreptul la o religie. La musulmani dacă nu crezi în Alah ești aruncat de pe mune sau chiar asasinat aceasta nu aș socotio ca o religie da mărog mă abat eu de la asta dar în concluzie Crede în ce vrei tu nu e neapărat săi asculți pe cei din jur sau mama ta e creștină nu e neapărat să fii și tu creștin și nu asculta sfaturile altora (referitor la orientare religioasă) și nu-i băga în seamă pe prietenii care te critică! Cam asta...

| sollo2 a răspuns:

Fiecare crede ce vrea... Poate sa creda si in Dracu, e alegerea lui si noi ca buni crestini trebuie sa o respectam.