| Meme10Meme a întrebat:

Crestinilor,cititi bine urmatoarele citatte pe care va rog sa le cautati in biblie!
Evanghelia dupa Matei.
Capitolul 17
Versetele 10, 11,12,13.

Evanghelia dupa Matei
Capitolul 16
Versetele 13 si 14

Evanghleia dupa Ioan
Capitolul 9
Versetele 1, 2,3.
Nu face referinta la reincarnare?
@dany1988, tu ce zici?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
34 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Lucrurile nu trebuiesc judecate după credințele iudeilor. Pentru că în vechime existau două partide de teologi în Israel: farisei și saduchei. Unii credeau în înviere, alții nu; unii credeau în existența îngerilor, alții nu.
Cu toate că aveau aceeași Biblie, și atunci ca și astăzi cercetătorii ei sunt împărțiți.
Biblia este una singură și nu se contrazice. În ea nu se găsește cuvântul "reîncarnare". Nici învierea nu este reîncarnare. Învierea este pur și simplu înviere, fie că este vorba despre învierea unui trup supus morții, fie că este vorba despre un trup nesupus putrezirii.

Știm că Ilie Tisbitul a fost luat la cer, în viață. El nu s-a reîncarnat în Ioan botezătorul, ca apoi să i se taie capul.
Ioan botezătorul este o prefigurare a lui Ilie. Orice om care vorbește vorbește oamenilor despre Dumnezeu poate fi Ilie.

Chiar dacă aceasta nu este posibilă, reîncarnarea este de la cel rău. Numai Dumnezeu poate da viața. Doar El este Învierea și Viața.
Iar dacă amestecăm lucrurile lui Dumnezeu cu ale celui rău nu facem altceva decât să aducem o hulă împotriva Duhului Sfânt al lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

"Chiar dacă aceasta nu este posibilă, reîncarnarea este de la cel rău."
De ce nu e posibila?
De ce e de la cel rau?
Nu mai degraba iadul crestinilor e de la cel rau?
A, stai, nu e rau fiindca scrie in biblie (desi nu e inteles prea bine de crestini) si mai ales ca facem parte dintr-un cult care respinge orice alta varianta.
Afla ca Jesus s-a reincarnat:https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Ingerii care au pacatuit au cerut voie lui Dumnezeu sa aiba trup, si tot asa dupa ei alti ingeri(ex.Samson, Ioan si cati ar mai fi).
Ioan 9:2.
Cate dovezi vrem pentru reincarnare?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Reincarnarea este de la cel rău ca o substituire a vieții veșnice care o oferă Dumnezeu.
Dacă reincarnarea ar fi posibilă, atunci eu pot să fac orice rău posibil pe lumea aceasta, pentru că după aceea mă pot reîncarna.
Și dacă există reîncarnare, atunci nu mai poate exista înviere și viață veșnică.
Deci reîncarnarea și învierea sunt lucruri total opuse, chiar dacă învierea la viață veșnică va fi în obținerea unui trup nemuritor.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Ca o curiozitate, cat v-ati documentat in ce priveste doctrina reincarnarii si cat cea a invierii?
Eu zic ca balanta ar inclina spre putin sau chiar deloc la cea a reincarnarii, asta pentru ca ziceti: "Dacă reincarnarea ar fi posibilă, atunci eu pot să fac orice rău posibil pe lumea aceasta, pentru că după aceea mă pot reîncarna."
Rau faci si cu si fara reincarnare, dar si inviere, deci mergeti pe o premiza destul de proasta.
Iar conform doctrinei reincarnarii, daca nu ai ajuns la karma, sau ca sa sune mai frumos pentru dta, la nasterea din nou, la o a doua revenire, a treia revenire te vei duce spre rau si mai.

"Și dacă există reîncarnare, atunci nu mai poate exista înviere și viață veșnică."
Complet fals.
Reincarnarea e numai pentru cei care nu s-au purificat, nu si pentru cei care au atins karma.

| Meme10Meme explică (pentru anonimg):

Chiar asa? Ai citit versetele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Mai pune o intrebare care sa-ti sustina crezul in reincarnare, iar aceasta sa sune în felul urmator:
"Cum se impaca versetul cu "mila lui Dumnezeu e vesnica" din Psalmul 135 si 136 cu iadul vesnic?"

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Eu nu cred in reincarnare caci nu cred in biblie. Nu inteleg ce vrei sa-mi explici. Am aratat versetele care dovedesc reincarnarea biblica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Am vazut doar ca doua s-au dovedit ca fiind prost intelese si interpretate de tine, ori in cazul asta m-am gandit ca ai ramas in pana cu argumente si am vrut sa te ajut cu altele noi.
Dar dacă cearta este ceea ce vrei sau iti propui, atunci...

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Lasa,n-are rost sa ma mai cert cu tine

| anonimg a răspuns:

Reincarnarea n-are nicio legătură cu Biblia, și deci nici cu Dumnezeu. Că oamenii amestecă păgânismul cu creștinismul este cu totul altceva, și este deci un lucru diavolesc.
Dumnezeu cere poporului Său să iasă din babilon (Apocalipsa.18:4) și sa nu se "atingă" de lucrurile necurate (Isaia.52:11); adică de învățăturile care duc la confuzie, la lucrurile subtile ale celui rău care ne conduc la un drum departe de Dumnezeu.

Babilon înseamnă și amestecătură, confuzie.
https://dexonline.ro/definitie/babilon

| Meme10Meme explică (pentru anonimg):

Deci biblia este al Diavolului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Deci cum ramane cu faptul ca ingerii vor a se reincarna?
Sau ca Isus s-a reincarnat?
Deci acestea sunt de la Diavolul sa inteleg...
Uite ce cred eu, eu cred ca va e frica, si mai cred ca frica e de la diavolul, iar conform Bibliei daca esti fricos nu vei ajunge unde ti-ai propus, adica in rai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

După spusele lui anonimg, s-ar presupune ca da, deoarece isi neaga propria biblie.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia este de la Dumnezeu și ea nu are nicio legătură cu reîncarnarea. Una este învierea, alta este reîncarnarea.
Întruparea -în ce privește învierea- nu trebuie confundată cu filozofia culturii indiene, reîncarnarea.

reincarna] Concepție mistică potrivit căreia sufletul, după moarte, trece în alt corp (de om sau de animal).
REINCARNÁRE, reincarnări, s. f. Acțiunea de a (se) reincarna și rezultatul ei; concepție mistică potrivit căreia sufletul, după moarte, trece în alte ființe. V. metempsihoză. Variantă: reîncarnare s. f.
Sursa: https://dexonline.ro/definitie/reincarnare
Pe când învierea se face în aceeași ființă; dar și în același trup când vorbim de învierea unor oameni care au avut iarăși parte de moartea aceasta. Sau au avut parte de un un trup nesupus morții când vorbim despre cei luați la cer (Moise, Domnul Hristos, etc).
Nu neg nicidecum Biblia. Chiar și Domnul Hristos a fost acuzat că El calcă Legea (pe care El a dat-o).
Filozofia reîncarnării nu dorește și nu urmărește altceva decât distrugerea credinței în înviere. Poate că acest lucru nu ni se pare important; dar el este extrem de important.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Deci am avut dreptate cand am spus ca nu v-ati interesat deloc in ce priveste reincarnarea, si asta mai dovedeste inca o data ca v-a fost frica sa o cunoasteti in detaliu.
Dex-ul nu explica reincarnarea in detaliu, dex-ul este pentru fricosi ca dta.

Ma repet a doua oara:
Reincarnarea este un inlocuitor al iadului interpretat prost de crestini.
Reincarnarea vine la pachet cu invierea.(vezi si Bahagat Gita)
Reincarnarea nu este pentru cei curajosi, reincarnarea este pentru cei fricosi.
Cat despre fricosi, necredinciosi...partea lor este...

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Biblia si Dumnezeu e de la diavol. La asta vor ajunge rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinul nu poate sa aduca niciun contra-argument in defavoarea lui Ioan 9:2, care face referire la reincarnare, pe cand la celelalte... se mai poate.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa le deomnteze. Reiese clar ca apostolii il considerau pe Ioan reincarnarea lui Ilie. Sa nu uitam de faptul ca profetia zicea de faptul ca Ilie o sa-l intampine pe Mesia. Ei bine, Botezatorul l-o intampinat. Deci, reincarnare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da, dar trebuie sa iei in calcul si ca Ioan a zis despre el ca nu e Ilie.
Si in plus, Ioan trebuia sa vina "în duhul şi puterea lui Ilie", ceea ce mai inseamna ca Ioan se asemana cu Ilie, nu ca era el.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Oricum ar fi, evreul de rand credea in reincarnare. Biblia zice clar ca reincarnarea este reala. Ma rog, biblia nu e reala, e fictiune

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

(Eu cred in reincarnare)
Nu poti zice ca Biblia nu e reala caci intr-ansa mai sunt si fapte istorice, culturale dovedite, dar poti zice ca alegoriile in general sunt ireale (nu ca alegoriile n-ar fi ireale ci imaginatia omului, dar, ma rog), sau sunt peste capacitatea ta de intelegere, nu le cunosti sensurile.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da,dar per total, e fictiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

E mai multa istorie decat fictiune, fictiune doar pe alocuri, asta doar ca sa fascineze publicul.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Adica biblia e clara? Eu stiam ca esti deist dar ma rog...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Alegoriile au un caracter fictiv dar desprins din realitate. (citeste mai multe despre)
Sunt deist cu adevarat, dar eu cand citesc "Dumnezeu a facut", citesc de fapt "Substanta lui Spinoza a facut".
Eu il identific mereu pe Dumnezeu cu "singularitatea primordiala" care a aparut din nimic, de fapt, daca stau sa ma gandesc, cred ca a aparut din ceva:
(Legile fizice sunt constiinta Dumnezeului meu)

| h379m3973423 a răspuns:

Reîncarnarea se referă la trecerea sufletului din corpul nostru într-un corp asemănător sau de animal, deci din același spectru (material).
Biblia spune că Dumnezeu ne va da un corp de slavă, un cu totul alt spectru(superior) al existenței. Nu avem alt termen pentru asta decât "înviere".
Este ca și când ai spune că ENIAC și iMac Pro sunt același lucru pentru că pe ambele le numește lumea "calculatoare" laughing

| KsfNksf a răspuns:

"Și venind Iisus în părțile Cezareii lui Filip, îi întreabă pe ucenicii Săi, zicând: Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul Omului? Iar ei au răspuns: Unii Ioan Botezătorul, alții Ilie, alții Ieremia, alții unii dintre prooroci" (Matei 13-14; 16)
Ok, de aici se poate deduce că evreii credeau despre Iisus că e reîncarnat, dar ai citit versetele următoare? "Și le-a zis: Dar voi cine ziceți că sunt? Răspunzând Simon Petru, a zis: Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit ești Simone, fiul lui Iona, că nu trup și sânge ți-au descoperit ție acestea, ci Tatăl Meu, cel din Ceruri" (Matei 15-16-17; 16)
Deci Iisus a afirmat chiar El că nu este reîncarnat.
"Și ucenicii L-au întrebat, zicând: Pentru ce dar zic cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie? Iar El, răspunzând, a zis: Ilie într-adevăr va veni și va așeza la loc toate. Eu însă vă spun vouă că Ilie a și venit, dar ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el câte au voit; așa și Fiul Omului va pătimi de la ei. Atunci au înțeles ucenicii că Iisus le-a vorbit despre Ioan Botezătorul" (Matei 10-11-12-13; 17)
Aici poate exista confuzie, dar se face referire la un succesor al lui Ilie, cineva asemenea lui care să aranjeze lucrurile, iar acel cineva a fost Sf. Ioan Botezătorul.
"Și trecând Iisus, a văzut un orb din naștere. Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit: acesta sau părinții săi, de s-a născut orb? Iisus a răspuns: Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci ca să arate în el lucrările Domnului." (Luca 1-2-3; 9)
Care e trimiterea la reîncărcare aici?

| Meme10Meme explică (pentru KsfNksf):

Eu n-am zis de Iisus ca este o reincarnare. Dar,poti vedea ca evreul de rand credea in asa ceva. Asta vreau sa arat. Iar la faza cu Ioan Botezatorul,profetia zicea ca trebuia sa vina Ilie [chiar el,nu alt profet] sa-l vesteasca pe Mesia. Ei bine,Ioan Botezatorul ar fi fost Ilie. Chiar biblia o zice. Iar la faza cu orbul, cum putea ala sa greseasca inainte de nastere? Parintii lui puteau, dar el nu. Decat daca a avut o viata anterioara. Sigur, Iisus a aratat ca ambele motive sunt false. Dar tot asa, apostolii credeau intr-un fel de reincarnare