| Andrei123Andrei a întrebat:

Crestinismul se bazeaza pe o conceptie monista sau dualista? Eu nu stiu exact ce sa zic pentru ca pare a se potrivi in ambele cazuri...

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Scuze, am mai spus asta, dar pentru ca postarea si intrebarea cu pricina este aceeasi, reiau idea...
"Trebuie sa recunoastem cu totii ca cei prezentati in acele filmulete chiar NU au ce cauta in misiunea preoteasca...
Si nu inteleg de ce nu sunt dati afara de la prima abatere astfel de oameni nepotriviti - cei mai mari dusmani ai Bisericii Ortodoxe.

Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei..."

| suffarstar a răspuns:

Dualista.Nu,nu e acelasi lucru, sunt doua lucruri diametral opuse.

| Andrei123Andrei explică (pentru suffarstar):

Da, dar se vorbeste ca totul a plecat de la o singura substanta care este cauza pentru tot ce exista (minism). Din cauza asta sunt eu nelamurit.

| suffarstar a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Crestinismul nu spune ca totul a pornit de la o singura substanta. Oricum, chimic, substanta este alcatuita din cel putin 2 elemente. Oricum, o substanta nu poate fi o cauza decat daca intra in reactie cu ceva. Crestinismul spune ca Dumnezeu este cauza. Ma rog, crestinismul merge pana in panzele albe, nu toti cred in dualitate, cum ar fi Martorii lui Iehova.

| Andrei123Andrei explică (pentru suffarstar):

Substanta nu neaparat ca ceva material. Monismul idealist sustine ca totul este spirit si toate au plecat de la acest spirit.

| KhludCiprian a răspuns:

Orice pozitie ei, vei exclude niste crestini ca necrestini. Teoretic lucrurile au fost stabilite cu votul de la Calchedon din 451. Cred ca nu conteaza, dar daca alegi crestinismul ca majoritate, inseamna ca pozitiile BO Siriene, Coptice si Etiopiene sunt eretice

| 085776 a răspuns:

Arunca o privire asupra acestui site si te convingi www.crestinismulexpus.blogspot.ro