| Steregoi a întrebat:

Crestinul nu se lauda ca stie ceva si nu are ce sa i se ceara precum dovezi. Crestinul nu are nevoie sa caute, sa pipaie si nu bajbaie pentru ca el vede. Crestinul nu trebuie sa prezinte dovezi ca Dumnezeu exista pentru ca el nu are nevoie de dovezi pentru ca el vede si stie. Vede efectele actiunilor lui Dumnezeu.

Ateul se lauda ca el cauta la fel ca omul de stiinta si daca nu pipaie nimic palpabil zice ca nu exista pentru ca nu vede la fel ca un orb.

Ateii si oamenii de stiinta care mereu cauta si ofera tot felul de dovezi stiintifice sunt in postura de a oferi dovezi ca nu exista Dumnezeu si nu crestinii, nu-i asa?

4 răspunsuri:
| PumpkinDoll a răspuns:

Nu trebuie sa oferi dovezi pentru a demonstra ca nu exista ceva,daca ar fi existat s-ar fi putut demonstra intr-un fel sau altul si odata ce nu poti sa faci asta e clar ca nu exista, nici aerul nu se vede, nu poti sa-l atingi dar se poate demonstra ca exista.Pot si eu sa cer dovezi ca ceilalti zei nu exista si dupa cum vei stii care e religia corecta? Sau pot sa spun ca am vazut aseara un unicorn care zbura pe cer si sunt sigur ca n-o sa ma creada nimeni sau ca o sa ajung la psihiatrierolling on the floorStiinta poate nu stie totul, dar stie sa demonstreze ca ceea ce stie e adevarat, in schimb biserica a ars pe rug ca sa-si pastreze bazaconiile.Fii rational frate

| Steregoi explică (pentru PumpkinDoll):

Lasa arderea pe rug din evul mediu pentru ca astfel te bazezi pe emoții si pe eroarea umana când spui asta si in plus arderile pe rug in crestinatate nu se mai practica de sute de ani in urma timp in care omul a fost liber sa gandeasca si sa descopere fara sa fie amenintat cu arderea pe rug. Hai s-o luam cu celelalte. Nu s-au găsit fosile de unicorn. Toți zeii falși sunt dezbinați: unu era al apei, altul era al vantului, altul ca l-a făcut mă-sa si tac-su, toți au avut un început, toți au chipuri de oameni sau de păsări si animale. Toată materia are aceleași legi fizice si e logic sa existe un singur Dumnezeu adevărat sau un singur creator. Unii zei ai apelor care cica din apa a apărut totul când de fapt apa e instabila si se comporta ca un diluant. Si golul spațial e variabil in sensul ca acum e gol si in secunda următoare poate deveni plin cu materie prin deplasarea materiei. Din ceva variabil nu poate apare legi fizice exacte. E clar ca trebuie sa existe ceva spiritual si invariabil si etern fara început precum Dumnezeu. Daca ar avea un inceput nu ar fi putut sa fie perfect pentru ca mereu ar fi avut nevoie sa fie creat sau *nascut de cineva mai superior care sa-l initieze in intelepciune. Observam ca natura nu se educa singura si nu evolueaza ci este așa cum este cu legile ei fizice invariabile. Legea a doua a termodinamicii este fixa desi efectele sunt variabile adica spre cresterea entropiei sau a starii de dezordine. Natura e intr-o continua transformare desi se ghideaza dupa aceleasi legi fizice fixe si precise. Legi fixe si precise nu puteau sa apara decat dintr-un reper sau din ceva fix si precis si invariabil si etern si fara inceput precum Dumnezeu. Unii spun ca Dumnezeul adevărat trebuie sa fie doar iubitor insa faptul ca murim arata ca Dumnezeul adevărat este si drept si nu doar iubitor. Pentru a înțelege si a patrunde astfel de lucruri e nevoie de inteligenta din partea unui om. Iată de ce stiinta omului e nebunie înaintea lui Dumnezeu. Daca omul de știință s-ar fi bazat doar pe ceea ce vede nu ar mai fi descoperit quarcul si celelalte particule elementare si nu ar fi putut sa teoretizeze. Particulele elementare sunt de fapt un model închipuit de omul de știință care se potrivește cel mai bine cu realitatea.
Orice sistem electronic daca nu ar avea un ceas precis nu ar fi functional. Daca materia nu ar avea o referință fixa precum Dumnezeu, totul ar fi un haos si nu ar funcționa nimic. Chiar si un calculator cuantic daca nu s-ar baza pe modele matematice precise nu ar putea funcționa si rezultatele pe care le scoate nu ar putea fi intelese. Imagineza-ti ce ar fi fost daca nu s-ar fi stabilit referințe fixe ca 0/1 logic ca stări fixe in electronica digitala; nu ar fi funcționat nimic si nu s-ar fi înțeles nimic si totul ar fi fost total variabil si haotic. Daca nu ar fi legi morale stabile societatea umana nu ar functiona. Daca nu ar fi legi rutiere stabile nu ai putea circula cu masina. Daca nu ar fi legi bio-chimice nu ai putea gandi sau ai fi nefunctional. Deci totul depinde de o referinta de ceva fix si invariabil si acela e Dumnezeu. Daca ceva ar fi variabil sau schimbator nu ar dura vesnic si ar avea un inceput. Asa ca lasa rationamentele slabe si batjocurile si rasul si glumele si miturile si teoriile alea si basmele si filozofiile lumesti ca nu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru PumpkinDoll):

Zeii falsi mai erau identificati cu pamantul cu soarele cu cerul sau universul cu apa cu aerul adica cu materia. Din mai mult de o entitate nu poate apare unitate sau armonie intre legile fizice. In majoritatea descrierilor zeilor antici a existat dezbinare si conflicte. Astfel din mai mult de o entitate ( un singur Dumnezeu ) nu poate apare armonie pentru ca oricand poate apare o fisura sau un conflict. Mai inainte am facut apel la ierarhie pentru a motiva si explica existenta unui singur Dumnezeu creator pentru legile fizice si pentru materie care se transforma si se ghideaza dupa aceste legi fizice. In varful ierarhiei ca si cauzalitate exista un singur Dumnezeu etern si neschimbator si statornic si stabil in toate caile sale.