| Meme10Memu a întrebat:

Crestinul stie ca Adam si Eva munceau putin si traiau fericiti si din plin viata. Asadar pentru ce sa se mai zbata crestinul sa munceasca mult pentru ca macar sa supravietuiasca necum sa mai si traiasca decent?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestini sunt crestini cu numele atat

| Celcestietot a răspuns:

O idee greșită asupra creștinilor și asupra Bibliei.

| Holiday a răspuns:

Daca e s-o luam asa, pana si idolul lor, Isus, a fost un taietor de frunza la caini.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Da. Hristos n-a prea muncit. Cica lua pestii si painea din aer.

| Irinel15123532 a răspuns:

De unde ideea asta? Ce verset biblic sugereaza asta?

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Crestinul tanjeste dupa viata traita de Adam si Eva.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Un om care muncește consideră munca o șansă de a-și pune în valoare calitățile.

| Meme10Memu explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Un crestin care munceste mult poate fi numit, potrivit normelor crestine, fraier in comparatie cu Adam sau lacom de castig in urma muncii multe.

| AndaAlexandra a răspuns:

E simplu. Banii.
Omul de astazi aleargă după bani, după lucruri materiale, din dorința de a avea cat mai mult. Nu se mulțumește cu orice salariu ci îl vrea pe cel mai mare. De aici și nefericirea, monotonia, ura și lipsa de viață, de a trai. Nu mai caută fericirea în lucrurile din jurul lui și uita sa își îndeplinească visele.
Nu știu dacă scrie undeva in biblie ce ai afirmat, dar asta e părerea mea.

| Meme10Memu explică (pentru AndaAlexandra):

Crestinul spune "n-oi fi mai fraier decat Adam, de ce sa mai muncesc mult?"

| Raullalu a răspuns:

Traiul vietii e influentat aproape 100%de conducerea globala.
Exista posibilitatea fara eforturi ca fiecare persoana sa aiba mai mult decat ce e necesar.
Dar nu se doreste asta.
Adam era un om rebel de lumea asta, nu avea obligatii absurde impuse de oameni