| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Crezi că ești născut pentru a fi un om religios?
Religia o poate înghiți oricine,indiferent de temperamentul său?
Așa cum unora nu le place matematica,chiar dacă o învață,pentru note mari,în același fel unei persoane îi displace gândul că ar putea adopta o dogmă religioasă.

Hmm... dacă anumite persoane nu sunt într-un balans armonios reprezentat de IQ-EQ,asta înseamnă că este vina lor că IQ-ul este mult mai ridicat decât EQ-ul? Ce mai reprezintă atunci așa zisa zicală "Așa a vrut Domnul"? A vrut Domnul comformiști, dar și noncomformiști?

32 răspunsuri:
| 1man1 a răspuns:

Am fost creati cu necesitati spirituale, la fel cum am fost creati cu necesitatea de a manca. Ce mancam, cand si cum e o alta chestiune. Marele pacat e ca multe persoane percep spiritualitatea prin prisma altora fara sa isi foloseasca logica (Biblia este o carte logica), iar altii isi neaga aceste inclinatii spre spiritualitate dezamagiti fiind de coruptia, imoralitatea si exploatarea unor conducatori religiosi.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru 1man1):

Biblia este o carte logică?!
Spune-mi mai multe despre asta, te rog.

| victor333 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

N are cum...el inca crede in amici gen mos craciun ori zana maseluta pe care DA nu poti demonstra ca u exista dar poti incerca sa te maturizezi si sa gandesti rational...asta fiind foarte greu pentru unii pentru ca ei au dificultati in a si accepta propria existenta propriile emotii esecurile frica etc

| 1man1 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

In primul rand continutul ei e logic desi nu e o carte de logica in adevaratul sens al cuvantului. Mie imi place sa compar Biblia cu un mare PUZZLE ( de notiuni fundamentale) care ne arata o imagine clara per ansamblu. La randul lor si notiunile fundamentale pe care le contine ea sunt compuse din o multime de informatii care se potrivesc perfect pentru a a avea un inteles clar. Daca intervenim sa distorsionam intelesul unor informatii din Biblie, nu mai reusim sa avem o imagine clara a lucrurilor. Daca o dogma nu se integreaza perfect in "peisajul" Bibliei avem o problema.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru 1man1):

Un răspuns acceptabil.

| 1man1 a răspuns (pentru victor333):

Stimabile nu stii ce cred eu asa cum nici eu nu stiu ce crezi tu. Te informez ca nu cred nici in zana maseluta si nici in mos craciun. Nu eu trebuie sa demonstrez ca Dumnezeu exista, caci El o face in fiecare zi din viata noastra. Firul de iarba pe care calci, aerul pe care tocmai l-ai tras in piept, faptul ca organele corpului iti functioneaza fara ca tu sa iti propui asta, faptul ca e primavara din nou... Da e important sa ne maturizam cu totii, dar trebuie sa ne si dovedim maturitatea. Poti sa ai o alta opinie decat a mea, care poate fi buna sau rea, dar se pretinde respect, maniere si... MATURITATE in a o face cunoscuta altora. Eu imi accepta si imi inteleg propria existenta. Tu ti-o accepti? A avea esecuri, emotii, frica e omenesc. Faci cumva nota discordanta?
Salutare si o zi buna!

| 1man1 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Unde anume nu gasesti logica in Biblie?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru 1man1):

Nu este vorba neapărat de logică, la urma urmei. Poate fi vorba de modul în care interpretezi tu Biblia.Sau greșesc? Există o singură interpretare pentru Biblie, una logică, ca sa spunem așa?
O altă întrebare... ești panteist?

| 1man1 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Biblia se interpreteaza singura. Nu sunt panteist. Dumnezeu este Creatorul naturii nu insasi natura.

| victor333 a răspuns (pentru 1man1):

Pot sa te intreb de ce nu crezi in Mos Craciun? astept un raspuns sincer...cand erai mic am convingerea ca credeai in el

| dragos9234 a răspuns:

Credincios/ateu te nasti nu devii.

"Religia o poate înghiți oricine, indiferent de temperamentul său?"
Tind sa cred ca nu.

| 1man1 a răspuns (pentru victor333):

Nu am crezut niciodata! Parintii mei mi-au spus-o franc de la inceput.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu vrea ca oricine sa-l cunoasca, acest lucru depinde doar de noi daca vrem sa facem voia sa. Fapte15:14.Dar legat de,, Asa vrea Domnul'', Biblia arata clar ce ne cere Dumnezeu dar intr-un mod logic ne si explica de ce sa facem un anumit lucru.

| victor333 a răspuns (pentru 1man1):

-))) ok si te ai gandit sa recuperezi acum sau ce? hai sa fim seriosi unu la ma esti un imbecil trebuie s o stii si e bine sa ti o zica cineva arunca si u o privire sa vezi cat rau face religia in lume(cauta cristopher hitchens) 2.cand spui ca nu trebuie sa demonstrezi ceva pentru a crede da e ok dar sa nu te superi daca lumea te crede nebun...a zis bine cineva dz e mos craciun pentru adulti!

| 1man1 a răspuns (pentru victor333):

1. nu te-am facut imbecil sau nebun
2. daca vrei un schimb de pareri hai sa fie decent
OK?

| 1man1 a răspuns (pentru dragos9234):

Religia e modul in care ne raportam la Dumnezeu. Deci poti sa alegi sa te raportezi sau nu. E o alegere nu o impunere.

| 1man1 a răspuns (pentru dragos9234):

A fi ateu sau a te inchina lui Dumnezeu sunt optiuni. Suntem raspunzatori de ele.Tu nu poti sa-mi impui un mod de gandire, poate doar sa-mi aduci argumente pro sau contra. Eu la fel. Isus l-a facut de cunoscut oamenilor pe Tatal Sau nu ia obligat pe oameni sa creada in el.

| victor333 a răspuns (pentru 1man1):

Chestia e ca u preferi sa traiesti ca un sclav care se inchina unui dictator celest si o faci pentru ca ti e frica ca cel bun si darnic sa nu te duca in iad unde o sa suferi mult si bine... daca ai deschide putin ochii si ai vedea ca 90 la suta din razboaiele de pe planeta sunt duse in numele lui Dz cred ca ai sta putin si ai reflecta ba da cine e Dz asta? da pe el asa cacanar cum e cine l a creat el de unde vine? sau e o problema de perceptie.

| milan9 a răspuns:

Așa-zisa zicală "Așa a vrut Domnul" este de fapt o insolenţă, o impertinenţă din partea omului, cel care atribuie în mod incorect lui Dumnezeu toate relele şi toate consecinţele nefaste ale propriilor fapte!

Cum "să vrea" Dumnezeu toate dramele şi suferinţele cauzate de libertatea noastră, libertate declamată de noi cu fiecare ocazie...

| victor333 a răspuns (pentru milan9):

De unde stii ca nu a vrut? dz e si bun e si rau ca din asta ne da la baubau sa ne pedepseasca in iad in timp ce el are grija in rai de toti cei care l au pupat in cur...

| Hombre a răspuns (pentru 1man1):

1-"Am fost creati cu necesitati spirituale", poate ca noi dorim asta.
2-"Unde anume nu gasesti logica in Biblie?
Isus a hranit cu 5 paini si doi pesti 5 000 mii de oameni si copii lor si a mai ramas 12 cosuri de frimituri.

| sebydoda a răspuns:

Omul din botez primesete har si iertarea pacatelor stamosesti acel har trebuie sa-l fructifici prin credinta si rugaciune gandeste-te ca noi suntem intru-n al doilea pantec abia cad murim ne nastem cu adevarat
aceeasta viata este o pregatire pentru viata vesnica iar in cer fiecare va fi judecati dupa faptele ce le-a facut pe pamat daca au facut bine merg in rai
daca au facut rau merg in iad
gandeste-te la pilda semanatorului
semanatorul adica dumnezeu aruca samanta dar de acolo depinde de tine daca va face roada sau nu

| 1man1 a răspuns (pentru victor333):

Daca eu il bat pe cineva si spun ca a fost din partea ta crezi ca ai vreun amestec. Daca SUNT DE ACORD cu tine ca razboiele in marea majoritate sunt purtate in numele lui Dumnezeu asta nu inseamna ca le aprob sau mai mult ca El le aproba. Nu il invinuiti pentru ce nu este vinovat.

| victor333 a răspuns (pentru 1man1):

Absolut e clar ca omul e cel vinovat!--iar daca bati pe cineva si zic ca din partea mea, cel care ia bataie nu stie daca am un amestec sau nu dar pun pariu ca dupa ce si a luat o vine sa ma caute...

| victor333 a răspuns (pentru sebydoda):

U ai baut ceva?-))) pe bune acum...http://www.youtube.com/watch?v=qL1A1fCRaaA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ciorane? ca tot se ivi ocazia? ma e o vorba; omul prost daca nu e si fudul, atunci nu e prost destul.nu e vorba mea ma.e o vorba romaneasca care suna cam la fel cu asta; ciorane? neamul prost, se cunoaste si cand doarme ma.ma fistecare are un rol bine definit pentru care s-a nascut.chiar si tu.rumega asta si mai vorbim.

| dragos9234 a răspuns (pentru 1man1):

Daca nu crezi arzi in iad pentru totdeauna.
Cat de liber sa alegi crezi ca esti?

| zurick a răspuns (pentru victor333):

Imi place ca tii la principile tale probabil de ateu dar tine cont si de parerea altora.Ca o sa te ajute.N-are nici o legatura cu mos craciun sau alte fantezii

| sebydoda a răspuns (pentru victor333):

Dc?