| Vernusio a întrebat:

Crezi ca exista Raiul si Iadul? Sau mai bine reincarnarea? Sau exista doar nimicul de dupa?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei omul când moare nu mai stie nimic. Ezechiel 18:4, Eclesiastul 9:5, 6,10, Geneza3:19.Dar va fi o înviere pe pământ după distrugerea sistemului rau de lucruri, in
paradis. Ioan5:28,29,Isaia25:8,Isaia65:20-25.

| ania a răspuns:

Da, cred ce spune Biblia, că există rai și iad. Sunt convinsă că ne există reâncarnare, va fi înviere, după revenirea Mântuitorului Hrisos.

| RAY a răspuns:

Ce importanta are ce credem noi tu deja stii ca exista

| DeyCj a răspuns:

Ceva există după, ce exact, nimeni nu ştie.Toţi doar presupun.Un lucru e clar.Ai auzit de rendez-vois? ştii ce este?
Părerea mea este că asta se datorează reîncarnării, şi de asemena cred că după moarte spiritul devine liber, dacă a evoluat suficient sau ştiie că nu se mai află în corp.

| Skippy223 a răspuns (pentru DeyCj):

Bănuiesc ca te referi la déjà-vu. Déjà-vu înseamnă "deja văzut" și este de fapt o eroare a creierului care încurcă pe moment prezentul cu trecutul.
Dar poate ar fi o "eroare" dovedind reîncărcarea, cine știe. Problema este când afirmi ceva cu atâta încredere, când de fapt nu ai nici o baza.

| Skippy223 a răspuns (pentru Skippy223):

Reincarnarea*, nu reîncărcarea. Dar pana la urma e același concept haha.

| SG1995 a răspuns:

Rai,iad si reincarnare.

| Mclaren12 a răspuns:

Raiul și iadul sunt dimensiuni inventate de creștinism. Conceptele au fost furate de la păgâni dar evreii le-au stâlcit și corupt. "Iadul" vine de la chakra bazală care este roșie, sau mai degrabă de la "focul" șarpelui Kundalini de sub ea. "Raiul" vine de la chakra coroanei care se află în creștetul capului. Și ca să afli dacă te-ai reîncarnat sau nu există transă și regresie.
Ce zice creștinismul despre rai și iad este doar ca să exploateze frica. Creștinii trebuie să se teamă de Yehova și să se supună dogmei creștine de frica chinului veșnic pe care l-au inventat evreii cu biblia lor.

| MrJoker30 a răspuns:

Cred ca dupa moarte constiinta ta trece in alte dimensiuni... cum ar fi raiul si iadul.

| Mașka98 a răspuns:

Eclesiastul 9:5, 6 spune clar: '' Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.''