| EmaS a întrebat:

Crezi ca exista viata dupa moarte? Te-ai intrebat vreodata unde iti vei petrece vesnicia?

Răspuns Câştigător
| Raquella a răspuns:

Cred ca exista viata dupa moarte.Eu am un loc pregatit in cer.

34 răspunsuri:
| EmaS explică:

Kronstadt
Tocmai ca imi pasa, de aia am gurita mare.,, Mergeti in toata lumea si propovaduiti Evanghelia.Cine va crede si se va boteza va fi mantuit, iar cine nu va crede va fi osandit.,,

| EmaS explică:

Bluebios
Trebuie sa citesti contexul din care este luat versetul.

1Un fiu înţelept ascultă învăţătura tatălui său, dar batjocoritorul n-ascultă mustrarea. –
1Sam 2.25;
2Prin rodul gurii ai parte de bine, dar cei stricaţi au parte de silnicie. –
Prov 12.14;
3Cine-şi păzeşte gura, îşi păzeşte sufletul; cine-şi deschide buzele mari aleargă spre pieirea lui. –
Ps 39.1; Prov 21.23; Iac 3.2;
4Leneşul doreşte mult, şi totuşi, n-are nimic, dar cei harnici se satură. –
Prov 10.4;
5Cel neprihănit urăşte cuvintele mincinoase, dar cel rău se face urât şi se acoperă de ruşine. –
6Neprihănirea păzeşte pe cel nevinovat, dar răutatea aduce pierzarea păcătosului. –

| EmaS explică:

Kronstadt
Iar m-ai inteles gresit.Omul cand se intoarce la Dumnezeu, natura lui s-a schimbat.Este un om nascut din nou, din Dumnezeu.Traiesc cu scopul ca sa ajung acolo, sus. Unde Domnul Isus s-a dus ca sa ne pregateasca un loc.

| EmaS explică:

Vizitiul
Ma tem ca in iad nu o sa fie asa cum iti imaginezi tu.

| EmaS explică:

KazimirSiSotia
Tit cine iti da dreptul sa vorbesti asa? Ce fel de om poti sa fi? Unde-i dragostea crestina? Vad ca de melodii satanice nu te legi, dar cele care dau slava lui Dumnezeu, nu iti plac? Ce duh te calauzeste?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sub pamant cu coropisnitele.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

Cu tine Ema in jacuzzi cu borboloci unde vom face numai ghidusii si @fumaretul va aduna materia prima sa bată putineiul să facă unt.

| Laura a răspuns:

Cel mai probabil la 2 m sub pământ. Tu?

| Danutza27 a răspuns:

Totusi, daca neputinciosi suntem ca sa masuram cat de mare este dragostea Domnului Iisus pentru noi, sa ne ostenim cu osardie mare sa masuram cat de mari sunt suferintele Lui pentru noi. Acestea au fost atat de mari si atat de cumplite, ca le-a simtit chiar si pamantul, si s-a cutremurat; soarele le-a simtit si s-a intunecat; pietrele s-au despicat; catapeteasma templului s-a sfasiat in doua de sus pana jos; mormintele s-au deschis; mortii au iesit din morminte; sutasul de sub Cruce L-a marturisit pe Fiul lui Dumnezeu; talharul de pe cruce s-a pocait. Fie atunci ca inimile noastre sa nu fie mai oarbe decat pamantul, mai invartosate decat pietrele, mai lipsit de simtire decat mormintele si mai moarte decat mortii. Ci sa ne pocaim ca talharul de pe cruce si sa-L slavim pe Fiul lui Dumnezeu, precum sutasul lui Pilat, de sub Cruce; si fiecare, dimpreuna cu sfintii nostri frati si surori, sa fim izbaviti de la moarte prin suferintele lui Hristos, curatiti prin Preacuratul Sau sange, sa fim imbratisati de mainile Sale sfinte, intinse, si sa ne invrednicim de Imparatia Lui fara de moarte

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Deasta eu cred in reincarnare!

| MoonLight a răspuns:

Cred ca undeva departe de scoala.

| Vizitiul a răspuns:

Simt ca o s-o petrec in iad, la stanga tartorului. Ce folos sa-mi duc vesnicia in rai? Adica, eu vreau sa beau, sa fumez si sa demonstrez ca pot regula o chinezoaica fara sa stiu neaparat limba chineza. Daca as merge in rai, m-as simti frustrat fara toate astea. Avand in vedere ca aterizez in iad, o sa fiu plin de satisfactie.

| Vizitiul a răspuns:

Ema, cine sau ce ma opreste sa ma tem ca-n rai nu e chiar asa cum crezi matale? Adice, eu, ca om, am dreptul si la temeri.

| DreamAutopsy a răspuns:

La 2 metri sub pământ.

| bluebios a răspuns:

Intr-un hotel din Rai de 5 stele, cu room-service, jucand tenis cu Iisus Hristos in timpul liber.

| bluebios a răspuns:

Si ia uite cum chiar crestinii pun in evidenta contradictiile din Biblie. Cititi raspunsul lui Kronstadt si replica Emei:

Kronstadt a răspuns:
Cred ca ai prea mult timp liber.
In Biblie scrie asa: "Proverbe 13:3. “Cine-si pazeste gura, isi pazeste sufletul; cine-si deschide buzele mari alearga spre pieirea lui."
Vezi ca ai gurita cam mare. Mai bine taci si roaga-te in liniste, si lasa-i pe cei ce au alte convingeri sa mearga pe calea ce o considera ei a fi cea dreapta.

Ema explică:
Kronstadt
Tocmai ca imi pasa, de aia am gurita mare.,, Mergeti in toata lumea si propovaduiti Evanghelia.Cine va crede si se va boteza va fi mantuit, iar cine nu va crede va fi osandit.,,

| ShyKido a răspuns (pentru bluebios):

Hahaha. laughing Se contrazice biblia singura.
Bine acum. depinde si ce iese pe gura aia. straight face

| OmletteDuFromage a răspuns:

Crezi ca esti singura cu care da link-uri? uite unu cu dedicatie pentru tine http://www.youtube.com/watch?v=Q3SWjtcmzoc lasa-neeee, lasa-neeee, ca ne-ai plictisiiiiit...

| carminaburana43 a răspuns:

Dupa parerea mea aceasta intrebare si raspunsul la aceasta intrebare ar fi decisiva pentru orice om in a fi sau nu ateist. Daca nu ar exista nimic dincolo credinta ar pierde orice valoare.

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Inca nu sunt destul de trecut prin viata ca sa-mi dau seama.

| AoiTori a răspuns:

Am citit pe internet ca oamenii se pot naste pana cand vine apocalipsa.

| anemona18ida a răspuns:

Nu cred ca exista.cel putin dpdv religios nu exista viata dupa moarte, c nemurire dupa moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai prea mult timp liber.
In Biblie scrie asa: "Proverbe 13:3. “Cine-si pazeste gura, isi pazeste sufletul; cine-si deschide buzele mari alearga spre pieirea lui."
Vezi ca ai gurita cam mare. Mai bine taci si roaga-te in liniste, si lasa-i pe cei ce au alte convingeri sa mearga pe calea ce o considera ei a fi cea dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Ema, link-ul postat de tine arata clar (prin versurile melodiei) ca omul este de origine extraterestra. Se pare ca esti de acord, nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema de ce trimiti linkuri de rahat de la niste penticostali? credeam ca esti ortodoxa nu dintr`o secta re rahat... uite aici mel: http://www.youtube.com/watch?v=kxKRoCifcBY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Ema. in primul rand multumesc pentru stupid. Unu la mana, nu suport sub niciun fel sectele dar n`am nimic cu ortodocsii, catolicii sau budistii si nu mai stiu ce... dar cand aud de aberatii gen penticostali, adventisti, martori a lui iehova mi se face pielea de gaina si in acelasi timp sunt scarbit. Ce e acolo nu este despre dumnezeu este vorba despre extraterestrii. Doi la mana. toti au dreptul sa vorbeasca cum vor ca doar e o tara libera cu drept la exprimare. Trei la mana. dragostea crestina nu exista din mom ce sunt ignostic. Imi dovedesti ca exista dumnezeu si o sa am toata dragoste pentru el. Si sunt calauzit de propria persoana, de propriile decizii si cateodata de prieteni/familie. Nu am nevoie de niciun duh. Iti recomand sa consumi droguri psihedelice si ai sa observi ce minciuni se afla in jurul nostru (prin gandire abstracta) in special religia.

| BlueBolty10 a răspuns:

Pai.nu prea stiu, m-am intrebat de multe ori asta dar chiar nu stiu raspunsul