| Raniia a întrebat:

Crezi ca planul tau de viata ar putea intra in conflict cu al lui Dumnezeu? Explica.

45 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Dumnezeu n-are treaba cu viata noastra reala.El vrea sa nu pacatuim, si atat. Dupa ce murim, atunci sa urmezi planul lui Dumnezeu in liniste, ca altfel te trimite cu trenul iadului la prima ora.

| minahrs a răspuns:

Planul meu de viata nu poate intra in conflict cu planul lui Dumnezeu, deoarece eu imi adaptez intotdeauna conduita dupa voia Sa.

| Chαяtreux a răspuns:

Nu. Chiar daca mai exista mici discrepante intre mine si Dumnezeu, stiu ca pana la urma nu religia conteaza, ci credinta ta. Planul meu de viitor este sa devin medic chirurg, si sa spunem ca probabil voi fi puna candva in situatia de a lua inima unui om intrat in moarte clinia si a i-o da unuia care are mai mare nevoie de ea. religia spune ca exista minuni (ca este posibil ca cel mort sa isi revina la viata), insa eu o sa fac ceea ce trebuie. Scopul scuza mijloacele, si cum eu as avea un scop bun o sa fiu impacata cu mine insami.

| Inferno a răspuns:

Este o contradictie cu liberul arbitru. Planul Lui Dumnezeu nu poate fi si imuabil si existent simultan, pentru ca atunci nu mai exista liberul arbitru.

| M25M a răspuns:

Teoretic, planul meu face parte din planul lui Dumnezeu. Cu toate ca eu poate am niste crime in planul meu pe care le voi savarsi asta inseamna oare ca mai face parte planul meu din planul Sau? Chestia este foarte problematica cu planul divin avand in vedere ca intra oarecum in contradictie cu liberul arbitru. Daca facem ce vrem folosind liberul arbitru s-ar putea sa pacatuim si sa il suparam pe Dzeu. Pe de alta parte daca facem ce vrem folosind liberul arbitru chiar daca pacatuim, aceasta intreaga actiune sau cumul de actiuni face(fac) parte din planul lui Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns:

Care Dumnezeu?

| RAY a răspuns:

Depinde care dintre ei cu ala din vechiul testament da ma cam incurca, pai el imi spune sa omor ateii, sa imi ucid propia sora ca e de alta religie ca a mea, daca gasesc o virgina sa o violez si sa stau cu ea, si foarte multe lucruri

cu ala din noul testament, imi spune sa imi urasc mama, sora, tatal
desigur ca nu-mi convine asta

| dracu14 a răspuns:

Planul meu de viata e ca n-am un plan de viata, n-am obiective pe termen lung, viitorul pentru mine inseamna simplu maine
daca ar exista l-ar derajna tare pe fantomel, ca eu imi traiesc viata dupa regulile mele nu ale lui si nu ma umilesc in fata niciunei zeitati...

| RAY a răspuns:

Omorati ateii:

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.
Omorati vrajitoarele!

Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n'o lasi sa traiasca."
Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom

22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s-a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila.

Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

| RAY a răspuns:

Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale

Deuteronom 13 :13-16~
13,,Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

Omorati homosexualii:

Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."

Omorati pe cei care se ocupa cu ghicitul (magie,horoscop, spiritism, etc)

Levitic 20:27~
"Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se îndeletniceste cu ghicirea, sa fie pedepsiti cu moartea; sa -i ucideti cu pietre: sîngele lor sa cada asupra lor.``

Pedeapsa cu moarte pentru cei care isi jignesc sau blesteama parintii

,, Levitic 20:9~
"Daca un om oarecare blastama pe tatal sau sau pe mama sa, sa fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatal sau sau pe mama sa: sîngele lui sa cada asupra lui".

Pedeapsa cu moarte pentru femeile care isi inseala barbatii.

Levitic 20:10~
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

Fetele preotilor care curvesc sa fie arse pe rug.

Levetic 21:9~
"9Daca fata unui preot se necinsteste curvind, necinsteste pe tatal ei: sa fie arsa în foc."

Preotii altor religii sunt cel mai mare dusman al lui Dumnezeu, sa fie omorati fara mila :

Zaharia 13:3~
2În ziua aceea-zice Domnul ostirilor-voi stîrpi din tara numele idolilor, ca nimeni sa nu-si mai aduca aminte de ei; voi scoate de asemenea din tara pe proorocii mincinosi si duhul necurat.
3Si daca va mai prooroci cineva, atunci, tatal sau si mama sa, însisi parintii lui, îi vor zice:...Tu nu vei trai, caci ai spus minciuni în Numele Domnului...; si tatal sau si mama sa, cei cari l-au nascut, îl vor strapunge, cînd va prooroci.
Deuteronom 13:1-5~
1Daca se va ridica în mijlocul tau un prooroc sau un visator de vise care-ti va vesti un semn sau o minune,
2si se va împlini semnul sau minunea aceea de care ti -a vorbit el zicînd:,, Haidem dupa alti dumnezei``, -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti, -,, si sa le slujim``!
3sa n'asculti cuvintele acelui prooroc sau visator de vise, caci Domnul, Dumnezeul vostru, va pune la încercare ca sa stie daca iubiti pe Domnul, Dumnezeul vostru, din toata inima voastra si din tot sufletul vostru.
4Voi sa mergeti dupa Domnul, Dumnezeul vostru, si de El sa va temeti; poruncile Lui sa le paziti; de glasul Lui sa ascultati; Lui sa -I slujiti, si de El sa va alipiti.
5Proorocul sau visatorul acela de vise sa fie pedepsit cu moartea, caci a vorbit de rasvratire împotriva Domnului, Dumnezeului vostru, care v'a scos din tara Egiptului si v'a izbavit din casa robiei, si a voit sa te abata dela calea în care ti -a poruncit Domnul, Dumnezeul tau, sa umbli. Sa scoti astfel raul din mijlocul tau.
deuteronom 18:20-22~
20Dar proorocul care va avea îndrasneala sa spuna în Numele Meu un cuvînt pe care nu -i voi porunci sa -l spuna, sau care va vorbi în numele altor dumnezei, proorocul acela sa fie pedepsit cu moartea.``
21Poate ca vei zice în inima ta:,, Cum vom cunoaste cuvîntul pe care nu -l va spune Domnul?``
22Cînd ceeace va spune proorocul acela în Numele Domnului nu va avea loc si nu se va întîmpla, va fi un cuvînt pe care nu l -a spus Domnul. Proorocul acela l -a spus din îndrasneala: sa n'ai teama de el.

Omorati pe cei care sunt de alte religii

Deuteronomy 13:7-12 ~
7dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta-
8sa nu te învoiesti si sa nu -l asculti; sa n'arunci spre el o privire de mila, sa nu -l cruti, si sa nu -l ascunzi.
9Ci sa -l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa -l omoare, si apoi mîna întregului popor;
10sa -l ucizi cu pietre, si sa moara, pentru ca a cautat sa te abata dela Domnul, Dumnezeul tau, care te -a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
11Sa se faca asa, pentru ca tot Israelul sa auda si sa se teama, si sa nu se mai savîrseasca o fapta asa de nelegiuita în mijlocul tau.
Deuteronom 17:2-5~
2Se va gasi poate în mijlocul tau, într'una din cetatile pe cari ti le da Domnul, Dumnezeul tau, un barbat sau o femeie care sa faca ce este rau înaintea Domnului, Dumnezeului tau, si care sa calce legamîntul Lui;
3care sa mearga dupa alti dumnezei ca sa le slujeasca si sa se închine înaintea lor, dupa soare, luna sau toata ostirea cerurilor, asa cum eu n'am poruncit.
4De îndata ce vei lua cunostinta si vei afla lucrul acesta, sa faci cercetari amanuntite. Daca lucrul este adevarat, daca faptul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost savîrsita în Israel,
5atunci sa aduci la portile cetatii tale pe barbatul sau femeia care va fi vinovat de aceasta fapta rea, si sa ucizi cu pietre sau sa pedepsesti cu moartea pe barbatul acela sau pe femeia aceea.

Omorati pe cei care aduc ofense lui Dumnezeu.

Levitic 24:10-16~
10Fiul unei femei israelite si al unui barbat egiptean, venind în mijlocul copiilor lui Israel, s-a certat în tabara cu un barbat israelit.
11Fiul femeii israelite a hulit si a blestemat Numele lui Dumnezeu. L-au adus la Moise. Mama-sa se numea Selomit, fata lui Dibri, din semintia lui Dan.
12L-au aruncat în temnita, pîna va spune Moise ce va porunci Domnul.
13Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
14,, Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.

Moarte pentru blasfemie!

Levitic 24:14-16~
14,,Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.

Cei care nu respecta doctrinele bibliei sunt demni de moarte.

Roman 1:24 32 ~
24De aceea, Dumnezeu i -a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca îsi necinstesc singuri trupurile;
25caci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s'au închinat fapturii în locul Facatorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.
26Din pricina aceasta, Dumnezeu i -a lasat în voia unor patimi scîrboase; caci femeile lor au schimbat întrebuintarea fireasca a lor într'una care este împotriva firii;
27tot astfel si barbatii, au parasit întrebuintarea fireasca a femeii, s'au aprins în poftele lor unii pentru altii, au savîrsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scîrboase, si au primit în ei însisi plata cuvenita pentru ratacirea lor.
28Fiindca n'au cautat sa pastreze pe Dumnezeu în cunostinta lor, Dumnezeu i -a lasat în voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neîngaduite.
29Astfel au ajuns plini de ori ce fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lacomie, de rautate; plini de pizma, de ucidere, de cearta, de înselaciune, de porniri rautacioase; sînt soptitori,
30bîrfitori, urîtori de Dumnezeu, obraznici, trufasi, laudarosi, nascocitori de rele, neascultatori de parinti,
31fara pricepere, calcatori de cuvînt, fara dragoste fireasca, neînduplecati, fara mila.
32Si, macar ca stiu hotarîrea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri, sînt vrednici de moarte, totus, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac.

Persoanle care vor sa afle date despre recensamantul populatiei sa fie omorate.

Numeri 1:48-51~
48Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
49,, Sa nu faci numaratoarea semintiei lui Levi, si sa nu -i numeri capetele în mijlocul celorlalti copii ai lui Israel.
50Da în grija Levitilor cortul întîlnirii, toate uneltele lui si tot ce tine de el. Ei vor duce cortul si toate uneltele lui, vor face slujba în el, si vor tabarî în jurul cortului.
51Cînd va porni cortul, Levitii sa -l desfaca; si cînd se va opri cortul, Levitii sa -l întinda; iar strainul care se va apropia de el, sa fie pedepsit cu moartea.

Cei care lucreaza in ziua sabatului sa fie omorati.

Exod 31: 12-15~
12Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
13,, Vorbeste copiilor lui Israel, si spune-le:, Sa nu care cumva sa nu tineti sabatele Mele, caci acesta va fi între Mine si voi, si urmasii vostri, un semn dupa care se va cunoaste ca Eu sînt Domnul, care va sfintesc.
14Sa tineti Sabatul, caci el va fi pentru voi ceva sfînt. Cine îl va calca, va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta, va fi nimicit din mijlocul poporului sau.
15Sa lucrezi sase zile; dar a saptea este Sabatul, ziua de odihna, închinata Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului, va fi pedepsit cu moartea.

| RAY a răspuns:

"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.

| RAY a răspuns:

"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

| Raniia explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Dumnezeu trimite oameni, nu sa stea int-o tribuna, ci cu insarcinari de viata:''Du-te la locul tau.Foloseste-ti capacitatile si arata bunatatea Mea''.

| Miza a răspuns:

Nu. Dumnezeu ştie tot ce noi vom face happy

| Raniia explică (pentru M25M):

Daca tu ai crime in planul tau aceasta este vointa ta, singurul domeniu in care Dumnezeu care este suveran cu autoritate suprema, nu-si exercita suveranitatea.Nu pentru ca nu poate sa o exercite, ci pentru ca dreptatea ii interzice.Aceasta capacitate a omului de a accepta sau nu modelarea caracterului sau este hotaratoare.

| Raniia explică (pentru Thunderstruck):

Cauta-l daca esti curios!

| Raniia explică (pentru dracu14):

Si daca la noapte iti spune ''nebunaticule iti iau viata''?

| M25M a răspuns (pentru Raniia):

Erau un exemplu, crimele, ma refeream la pacate. Daca fac pacate este vointa mea, daca nu pacatuiesc intru in aria planului divin?

| Raniia explică (pentru RAY):

Ray iti dau un verset '''despartiti de Mine nu puteti face nimic''
Mediteaza la versetul acesta si lasa ca termenul''nimic'' sa te intrige.

| ManStrong a răspuns (pentru Chαяtreux):

Toata cinstea.
Dupa ce e constatata moartea si e sigur ca nu exista sanse de reintoarcere atunci n ai decit sa ti faci datoria.A da o sansa de viata cuiva este o mare fapta buna.Sigur nu vei lua seama la cei ce se impotrivesc la transfuziile de singe.Biblia cere sa faci tot ce poti sa salvezi viata.

| Chαяtreux a răspuns (pentru ManStrong):

Exact!

| RAY a răspuns (pentru Raniia):

Cu care sa ma intercrez cu ala din nt sau vt? sami urasc rudele sau sa le ucid ce sa fac?

| Raniia explică (pentru M25M):

Pacatele si neiertarea lor blocheaza binecuvantarea:nu poti fi plin de bucurie, nu poti intra in mostenire, nu poti intra in destin.Pentru ca viata ta sa conteze trebuie sa faci pasii spre destin si sa spui ''vin sa fac voia Ta Dumnezeule''

| RAY a răspuns (pentru Raniia):

Si daca la noapte iti spune ''nebunaticule iti iau viata''?

ca sa inteleg ca dumnezeu e un fel de tiran care daca nu faci cei convine te ucide

| dracu14 a răspuns (pentru Raniia):

Nu-mi pasa

| EmaS a răspuns:

Incerc sa imi traiesc viata in conformitate cu planul si voia lui Dumnezeu, si totusi de multe ori realizez ca am gresit si ca planurile mele nu sunt planurile lui Dumnezeu pentru viata mea.,, Dar "cât de departe sunt cerurile de la pământ tot atât de departe sunt căile mele de căile voastre şi cugetele mele de cugetele voastre".

| Raniia explică (pentru Chαяtreux):

Dumnezeu nu este impotriva medicinei; n-am prea inteles raspunsul tau, am descifrat ca vrei sa ajungi chirurg.Iti doresc din tot sufletul visul tau sa devina realitate dar sa nu uiti:medicul trateaza si Dumnezeu vindeca.

| Raniia explică (pentru ManStrong):

Cuvantul este sanatate pentru trupul nostru si viata pentru noi.
Dumnezeu ne spune-ia aminte fiule la cuvintele mele.

| ManStrong a răspuns (pentru Raniia):

Da corect.Dar am gresit eu cu ceva?

| Raniia explică (pentru RAY):

Nu,nu este un tiran, Dumnezeu este Dragoste, dar poti sa-ti tot faci tu planuri in inima ta, ce faci maine, ca nu corespund cu planurile Lui.Tot ce este sub soare este desartaciune si goana dupa vant. Fara El esti nimic.