| AvalohAlyn a întrebat:

Crezi că poți fi creștin și sa-L urmezi pe Iisus și fara să te duci la orice biserica?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ultima poruncă pe care a dat=o Mântuitorul Hristos îninte de înălțare e aceasta/Duceți/vă și faceți ucenici din toate națiunile, botezându=i în Numele Tatăluiși al fiului și al Sfântului Duh. Și învățați=i să păzească tot ce v=am poruncit.
Iisus a făcut ucenici și a poruncit și ucenicilor lui ca să facă ucenici la rândul lor, tocmai pentru ca lumea să se umple cu oameni caaqre îi seamănă în caracter.
Biserica lui Hristos sunt de fapt oamenii care o compun, ucenicii lui."Nu știți că voi sunteți Templul lui Dumnezeu, și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi? 1 Corinteni 3=16.
Din El ( Hristos ) tot trupul, bine închegat și strâns legat, PRIN CEEA CE DĂ FIECARE ÎNCHEIETURĂ, își primește creșterea.Adică creștinii se ajută unii pe alții să crească în maturitate, în asemănare în caracter cu Hristos.
Să nu părăsim adunarea noastră cum au unii obicei, ci să ne îndemnăm unii pe alții( Evrei 10/25)

| Celcestietot a răspuns:

Bineinteles! Ce biserica dreapta se cheama aceea care are in ea preoti hom. osexuali, iubitori mai mult de avere decat de Dumnezeu, babe barfitoare, pupatori de icoane si inchinatori la acestea s-a.m.d? In cam toate bisericile are loc adunarea satanica, adunarea celor care umbla fie constient sau nu dupa nedreptate, dupa minciuna. Religiile se pot numi dusmanul lui Dumnezeu in momentul de fata.

| milan9 a răspuns:

Poti sa am parinti dar eu sa trag mai tot timpul doar prin vecini? Doar port iubirea pentru ei in suflet, de ce mai e nevoie sa-i mai si vad? sad

| Legion7X a răspuns:

De fapt, atâta timp cât te rogi lui Dumnezeu, îți poți alege în orice loc curat o mică biserică, important este să te rogi cu mintea și sufletul, fără să aștepți vreun favor, apoi ca ulterior să cazi în păcatul blamări din pricina nesatisfacției.
Acesta este păcatul omului întodeauna, doreste ceva în schimb, iar Dumnezeu este bun.

| Nilsson a răspuns:

Nu, pentru că Iisus spune în Biblie că este prezent acolo unde sunt adunați minim 2 sau 3 în numele Lui.

| Celcestietot a răspuns (pentru Nilsson):

Da, dar nu se refera la biserica, ci la oameni. Daca noi 2 sau 3 vorbim aici pe TPU despre Iisus, va fi si El cu noi aici.

| Nilsson a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar oamenii se strâng cel mai des în biserici, comuniunea este mult mai puternică. În timpuri de prigoană oamenii se adunau în case, dar nu este cazul acum.
Legătura virtuală nu valorează aproape nimic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Nilsson):

Nu cred ca este Iisus in bisericile care nu respecta cuvantul lui Dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns:

Eu ca ateu nu am nici o problema cu intrarea in biserici, moscheei sau temple. Sunt ca orice cladire.

| Xanor a răspuns:

Ba foarte mult am meditat la asta, parintii mei afirma ca trebuie sa fii botezat numaidecat intr-o religie pe cand eu si sora mea suntem contra acestei pareri