| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Crezi în Dumnezeu și/sau altceva?
De ce nu?
De ce da?

33 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Deja s-a fumat intrebarea asta. Puteai sa citesti cele deja existente. Ca sa raspund totusi... cred intr-un echilibru universal. Nu pot inghiti teoriile teiste in care avem de-a face cu o divinitate care POATE face orice insa sta ca un pervers si admira mizeria in care ne zbatem, iar apologetii vin imediat si arunca in ecuatie "liberul arbitru". Poti sa ma bati, sa ma tai felii, sa imi dai foc, sa imi scoti ochii, dar NU POT sa accept o asa teorie. NU POT. Cum am mai raspuns si in alta parte, e de vazut ultimul episod din seria The Preacher. Fix acolo e un dumnezeu care se pupa perfect cu modul in care e descris in biblie.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru GabiDumitrescu):

Hnu mă aștept să-mi răspundă lumea la întrebare thinking

| Speranta12 a răspuns:

Votul meu este secret. Este drept constituțional! Da, da!

| BlackLight1987 a răspuns:

Cred in Dumnezeu pentru ca:
1.prezenta Lui in viata mea este o constanta de care am nevoie
2.il simt in apropierea mea si in relatiile pe care le am cu alți oameni
3.pentru ca am nevoie de o ideologie, și de niște principii morale care se identifică cu crestinismul
4.pentru ca viata ar părea prea tristă, prea lipsită de sens fără Dumnezeu
5.pentru ca aceasta credinta ma ajuta sa depășesc problemele și îmi da putere
6.pentru ca am nevoie de un scop clar, binedefinit pe care nu îl pot atinge, dar către care tind
7.pt ca uneori, o rugăciune rupe toate barierele dintre lumea materială și cea spirituala
Intenționat am ales cifra 7 pentru simbolisticawinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Bine ca nu ai ales numarul 666 pentru simbolistica... si daca e sa o luam rational, esti pe aratura. Poate ai nevoie de un psiholog.
1. Singura constanta in viata e iminenta mortii.
2. Da, si eu simt apropierea zinei Maseluta si de aia am grija de dantura.
3. Exista seturi de principii morale non-religioase mult mai de bun-simt.
4. Mai uita-te la iUmor... si in alta ordine de idei, tocmai asta e farmecul: viata nu are nici un sens, insa fiecare ii gaseste unul. Sau nu, ca pentru majoritatea e mai usor sa adopte povestea unei religii si sa aleaga ca scop "ceva" ce se intampla dupa moarte.
5. E trist si infiorator de-a dreptul. Nu as vrea sa fiu intr-un avion in care pilotul incepe sa se roage cand are probleme tehnice...
6. Punctul 4. Tinzi catre "mintuire" care e un concept intangibil si foarte putin probabil.
7. Autosugestia FTW!

| Speranta12 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Atata tot am de comentat, si anume ca numele tau este oarecum in contradictoriu cu credinta in Dumnezeu si cu lumina Domnului, care numai Black Light nu este happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Il simt, mi-a demonstrat, mi-e imposibil sa nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E plăcut sa știi ca lucrurile nu depind numai de tine.

| Celcestietot a răspuns:

Cred în Dumnezeu, deoarece sunt dovezi cum că El există și datorită trăirilor personale.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A fost o intrebare subiectivă, iar eu am raspuns tot subiectiv. Asta este viziunea mea...Nu vreau sa intru într-o serie de polemici fără sens.

| Bizon95 a răspuns:

Da, cred in D-zeu
NU cred in religie... NOT SAME SHlT
pentru ca am constatat ca soarta exista si nu e complet aleator

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Speranta12):

Cu numele e poveste veche...E din perioada liceului când aveam o altă "viziune" despre viața. Face parte din viata mea si nu vreau sa renunț la el. Imi aduce aminte de o perioada mai dificilă, in care am suferit mult dar am și invatat multe. Am nevoie de el pentru a-mi aminti de unde am plecat!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Nu e in scopul polemizarii. Poate la un moment dat nu ai ce face si ai un moment in care vrei sa iti evaluezi din nou prioritatile. Cel mai important element pentru tine esti tu. Norocul/providenta/divinitatea/zi-i cum vrei are si el niste limite. Era sa crap de doua ori in acelasi loc cu bicicleta, in ambele cazuri eu fiind nevinovat, asa ca nu mai merg cu bicicleta, orasul fiind absolut ostil biciclistilor care se respecta si nu pot concepe mersul pe trotuar ca niste copii. Ca pieton era sa o mierlesc intr-un mod identic de vreo 3 ori, acum ma asigur suplimentar tocmai pentru a evita astfel de situatii pe viitor. Nu imi fac cruce cand traversez, ci casc ochii mari.

| Speranta12 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Mda, bine zis. Si eu am incorporat o asa situatie tocmai intr-o parola de-a mea ca sa nu uit si sa ma ambitionez. Cand scriu parola, zici ca scriu o mantra laughing

| BlackLight1987 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate îmi voi reevalua prioritățile. Desi ma îndoiesc.Am experimentat mai multe moduri de viață. Asa mi-am gasit eu liniștea și fericirea, și asta imi este suficient. Dacă mai există și o promisiune despre viața viitoare (ca e adevarat sau nu, Nu conteaza), este deja...cireasa de pe tort.hee hee
PS. Eu când traversez strada deschid bine ochii, și mai fac și o crucehee hee Nu ma doare mâna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Da, vezi sa nu iti faci cruci cand conduci... am mai vazut idioti care in loc sa fie atenti la drum isi faceau cruci la volan. Atita vreme cit nu pupi popii in dos si nu te apuci sa ii convertesti pe altii/sa ii freci la duda cu abordarea ta a vietii, totul e bine. Mai enervanti decat martorii sau crestinopatii de rit ortodox fanatici pot fi doar veganii aia care se baga in seama cand ti-e lumea mai draga...

| Octavian199 a răspuns:

Pentru ca e fictiv. Daca ar fi real, s-ar vedea.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Imi fac si la volan...dar cu limba laughing Intr-adevar fanatismul religios este o problema! Fiecare om are libertatea de a crede sau a nu crede. Hristos ne-a învățat asta. Este aberant sa bati pe la ușile oamenilor, încercând sa-i convertești.

| SG1995 a răspuns:

Cred în Dumnezeu? Nu chiar, consider că Universul însuși e Dumnezeu, și nu, nu cred că Dumnezeu este o ființă conștientă cu voință și emoții, omniprezentă și omniscientă, mi se pare o credință ridicolă și copilăroasă.

| Theo94 a răspuns:

Nu, pentru ca nu exista dovezi, religiile au aparut cand oamenii nu isi puteau sa explice diferite fenomene ale naturii, atribuindule zeilor (fictivi), la fel ca alte fenomene cum ar fi moartea, bolile, etc.

| TristanTzara a răspuns:

Nu știu dacă s-o mai spus răspunsul ăsta, dar poate.
Până când apar dovezi clare într-o direcție sau alta (probabil niciodată) în rețin judecata asupra acestei întrebări.

| Thecurious a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu vor aparea niciodata dovezi clare.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea asta a postată deja de peste 10 ori, n-ai văzut deja părerile oamenilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu erai Pluto cel cu contul confiscat? Și nu erai ateu? Sau faci mișto?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun DA categoric. El ne-a creat, El guvernează tot în această lume, FĂRĂ VOIA LUI NIMIC NU SE POATE FACE! Cred asta indiferent de ce spun alții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eram ateu, nu fac misto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

No bine, oricum nu-i treaba mea ce faci. Succes în viață!

| lilith16 a răspuns:

Dumnezeu nu arată într-un fel, nu il poti vedea sau alte ***-uri, e o balanţa, cum e mama-natura

| LoveSleep a răspuns:

Cred in sfânta zi de salariu si ma rog ei de ceva timp. Pana acum nu s-a intamplat nicio minune. Dar nu se știe cand se tripleaza suma ca si cancerul in metastaza.