| AvalohAlyn a întrebat:

Crezi in viata de dincolo sau pentru tine totul se opreste la moarte si atat? Cei care au fost in moarte clinica spun ca au vazut lumea de sus,ce faceau doctorii langa ei,au vazut un tunel luminos,o lumina,,s-au intalnit cu rudele moarte,L-au vazut pe Dumnezeu sau au simtit o pace si o stare de bine,de liniste si de bine,sa fie oare doar o halucinatie sau chiar oare exista ""ceva"" dupa? Crezi in relatarile oamenilor aflati un pragul mortii(moarte clinica, NDE)? Pentru mine e clar, experientele celor NDE sunt o dovada vie a vietii de apoi.Voi ce credeti cu privire doar la acest subiect?

21 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Sa ne intelegem. Cei care au fost in comă,nu au murit. Au visat cum visam si noi,deși nu ne amintim. Nu e nimic diferit de visul normal,visul in stare vegetativa. Faptul că simt că s ar desprinde de trup este rezultatul anestezicelor care ii paralizeaza in operatie si au senzația că plutesc, întocmai pentru că nu sunt corpul. Cei care au văzut lumina, au văzut fix ce vede oricare alt om cand moare sau cand trăiește. Lumina. Odată cu inconstienta, cum este si intr o criză epileptica sau leșin, nu mai simti nimic. Nu e lumina sau întuneric. E inconstienta. Acea stare pe care o aveai si la 1 an de nu ti amintești nimic, doar ca e ca si cand nu te ai născut, o inexistenta totală. Dacă energia se "recicleaza" si ciclul o ia de la capăt în alt loc al universului si in alt timp, asta nu stiu, nu stie nimeni sigur.

| SG1995 a răspuns:

Empiric sunt toate sansele sa nu existe, dar cred in Divinitate, deci nu exclud.

| mentholinks a răspuns:

E irelevant ce credem noi. Conteaza tu ce crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa existe viata dupa moarte, si un mare fizician a spus odata"Nimic nu moare, totul se transforma". Cred in reincarnare, dar in niciun caz la un paradis cu ingeri, cum imi povestea bunica cand eram mic.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nimic nu se pierde, nimic nu se câștiga, totul se transformește.
A.L. Lavoisier - chimist.
Am zis chimist? Ei bine, observația asta este valabilă cand te referi la cantitatea de substanța, dar nu este valabilă in cazul spiritului sau spiritualității, deoarece aici partea importantă este "informația" (sau ordinea in care este așezată substanța). Ai un CD cu muzică, poți îl bagi in:
- CD-playerul de acasă, asculți muzică, si îl scoți si îl bagi in CD-player-ul din mașina, îl asculti si acolo.
- il bagi in mașina de tocat carne, nu asculti nimic dar după ce îl scoți si îl scoți pe tot, e tot al tău.
Informația este cea importantă altfel nu are niciun rost sa invii dacă îți pierzi memoria. Exact aici nu se aplică legea conservării energiei sau materiei, aici se aplica legea conservelor.

| rexiomaria a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt este " Nimic nu se pierde, totul se transforma ", sau " Nimic nu se câștigă, nimic nu se pierde.Totul se transformă.".
Iar cand mori te 'transformi' intr-un cadavru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rexiomaria):

Da,toti stim asta, dar cu constiinta nimeni nu stie ce se intampla.

Răspuns utilizator avertizat
| rexiomaria a răspuns (pentru Ionut1492):

Tu nu devii cadavru cand mori?
Wow ce increzut esti. rolling on the floor

| rexiomaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Aparent nu TOTI stim asta, ca altfel ai fi scris corect citatul.
Si cu constinta stim ce se intampla, tu nu sti.

Răspuns utilizator avertizat
| rexiomaria a răspuns (pentru Ionut1492):

"Corpul meu fizic, nu eu."
Oh, deci "tu" nu esti corpul tau. Bine. Logic.

"Cand o sa sa mai cresti poate o sa intelegi."
Lol, de parca ai sti ce varsta am. rolling on the floor

A da, inca increzut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rexiomaria):

Atunci spune-mi si mie sa nu mor prost.

| rexiomaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine dupa ce creierul nu mai primeste suficient oxigent pentru o perioada de timp, v-a murii.
Dupa ce v-a murii, nu v-a mai functina, si nu va primi semnale sa faca... "lucruri".
Daca creierul e mort, si constiinta moare, e pur si simplu logic...
Daca nu mai primesti semnale electrice, daca nu circula informatii, creierul e mort, deci nu mai are cum sa faca alegeri, sa faca orice...

Probabil tot o sa mori prost, dar poate putin mai deschis la minte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rexiomaria):

Foarte inteligent raspunsul tau, m-ai dat pe spate cu fizica ta de maturat pe jos, nimeni nu stie ce se intampla dupa moarte, daca am stii nu ne-am mai intreba...nu vii tu si te dai Dumnezeu pe aici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E fata laughing si nu inteleg ce tot se contrazice pe aici, se crede ca stie multe dar habar nu are...

| rexiomaria a răspuns (pentru anonim_4396):

"Foarte inteligent raspunsul tau, m-ai dat pe spate cu fizica ta de maturat pe jos,"
Mersi, si am scris asa ca am zis ca intelegi mai usor... m-am inselat.

" nimeni nu stie ce se intampla dupa moarte,"
Tu nu ai intrebat ce se intampla dupa moarte, ai intrebat ce se intampla cu constinta dupa ce mori.

" daca am stii nu ne-am mai intreba...nu vii tu si te dai Dumnezeu pe aici..."
Umm, nu toti stiu asta... pentru ca nu te nasti stiind asta...
Cand o sa ai biologie si o sa inveti despre creier s-ar putea sa intelegi mai bine pentru ca, monentan, nu sti multe si nu pare ca vrei sa stii 'multe'.

"E fata "
De parca ai sti. rolling on the floor

"si nu inteleg ce tot se contrazice pe aici, se crede ca stie multe dar habar nu are"
Tu esti cel care habarnare, si spus ca nu sti ce e dupa moarte, multi oameni inteligenti stiu ca dupa moarte nu e nimic si dupa ce creierul moare, constinta moare.

| rexiomaria a răspuns:

Nu sunt doar halucinatii, sunt halucinatii si senzatii eronate.
Acei oamenii nu mai primesc suficient oxigen la creier in acel moment, nu gandesc normal, si pur si simplu viseaza uneori.

Aia sunt "dovada"? Nu e nici o dovada, daca un om spune ca a vazut un monstru de cereale cand se sufoca, tu il crezi? Dar daca mai multi spun asta, in situatii similare?

| GaryOfLivia a răspuns:

Ce simteau pacientii cand simteau o "stare de bine" este o stare indusa de creier care da drumul la mai multe substante chimice si te face sa te simti bine.
Lumina de la capatul tunelului este din lipsa oxigenului in creier.
Ca s-au intalnit cu rudele moarte pot fi doar halucinatii cauzate de combinatia de lipsa de oxigen si dorinta de a-i vedea pe cei dragi din nou.
Chestiile astea sunt explicate partial, inca nu stim multe lucruri despre corpul uman si despre moarte deci daca vrei sa crezi ca mai e ceva dupa moarte e treaba ta

| Ltyiiol a răspuns:

Până și fizica ne învață că tot ce ne înconjoară, până și omul, este format din materie, iar una dintre proprietățile materiei este că NU DISPARE și nici NU SE CREAZĂ, să zic mai mult?

| ionutionut333 a răspuns:

Dumnezeu este mai real ca tine si ca mine, viata pe acest pamant este ca test, tu trebuie sa crezi in el si sa faci voia lui si cand vei muri vei ajunge la el si el iti va da fericirea vesnica happy