| anonim_4396 a întrebat:

-criza-de-copii-intr-o-comuna-galateana-doua-scoli-nu-is i-vor-mai-deschide-portile-de-luni.Baiiii alde; nu vrem catedrale, vrem scoale si spitale? vreti sa va dau si spitalele inchise si motivele?

Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Sunt și alte metode în afară de bătaie spre educarea unui copil, nu doar pti bătaie.
Legat de construcții ar trebui întâi să se construiască pensii, salarii, reduceri de prețuri. Și așa lumea e asuprită, are rost crearea unei Biserici, dacă rămână goală?
În plus o să fie doar într-un oraș nu peste tot, iar populația îmbătrânește ajungem tot mai puțini ar trebui sprijinită familia, oameni, iubirea.
Nu vezi ce e în jur tot mai puțini doresc familie, căsătorie, copii ști cauzele? Te-ai uitat la câte avorturi și câte produse de protecție se folosesc.
Eu cred că asta e mai importantă ca toate.

24 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Lipsa de credință duce la lipsa de speranță.În lumea de azi, trebuie să fii suficient de fraier încât să crezi că copiii sunt un dar al Creatorului, care se bucură de viața lor și a ta și că destnul lor e în mâna Lui puternică care conduce întraga existență, ca să ai dorința de a avea copii.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru ania):

Maica Teresa sa stii ca nu e bine sa insulti, tu ar trebui sa stii mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Cati copii ai crescut? pentru cati te-ai rugat Domnului? cati ti-a dat? ce ai facut cu ei?

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cresc 6.Trei născuți de mine, trei nu.Mă rog pentru ei și pentru alții.Mă strădui să arăt dragostea lui Dumnezeu prin viața mea.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Ai grija ca este scris, cine uraste nuiaua, nu-si iubeste copilul.

| Divy a răspuns (pentru ania):

Sunt adoptați sau provin de la soțul tău?
Apreciez efortul tău Ania, sper să reușești în ce îți propui. Îți doresc o viață fericită și să fi iubită de toți cei 6 copiiwinking

| Divy a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt și alte metode în afară de bătaie spre educarea unui copil, nu doar pti bătaie.
Legat de construcții ar trebui întâi să se construiască pensii, salarii, reduceri de prețuri. Și așa lumea e asuprită, are rost crearea unei Biserici, dacă rămână goală?
În plus o să fie doar într-un oraș nu peste tot, iar populația îmbătrânește ajungem tot mai puțini ar trebui sprijinită familia, oameni, iubirea.
Nu vezi ce e în jur tot mai puțini doresc familie, căsătorie, copii ști cauzele? Te-ai uitat la câte avorturi și câte produse de protecție se folosesc.
Eu cred că asta e mai importantă ca toate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Scrii codificat? Translate NU traduce asa ceva!
Acum pune mana si tradu pentru a primi un raspuns pe masura!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Invata limba romana.si apoi intra la discutii, nu te baga in sama daca ai lectiile nefacute si esti habarnauta in privinta limbii materne.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca esti tu destept!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Angycut? stii cati prosti nu inteleg ceia ci scriu fiindca vorghesc ca in carte? mi-a stat mintea in loc, nevenindui sa creada asa ceva.pai daca limba romana curata ce o vorbesc voi o credeti codificata,sa ma ierte cel de sus, nu stiu cat de romaneste suna mesengeriana voastra de rahat, ori amestecul de romano, spanioloitaliana, cu hibrizi francolatinoenglish.mai duceti-va-n pustii locuri ba tata cu prostia voastra, si nu va mai imburicati pe aici dand dovada de prostie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Propaganda ieftina si jalnica. Fa ma si tu propaganda de calitate nu aberatii de genul acesta.

Ok, sa zicem ca undeva nu "ieste" (ca sa intelegi si tu) destui copii pentru niste scoli. Asa si? Iei si tu un exemplu dintr-o locatie irelevanta si o dai drept suprem exemplu pentru argumentul tau? Jalnic.

Daca dadeai exemple de genul "iote ba, 70% din tara nu mai are puradei de trimis la scoala", atunci da, aveai dreptate. Dar sa zici ca "undeva intr-o locatie irelevanta, niste unii nu mai are puradei de trimis la scoala deci hai sa facem catedrale ca deh, dupa cum vedeti, scolile ie degeaba" denota penibilism.

Realitatea nu se schimba. Sunt prea putine scoli, prea putine spitale si exagerat de multe biserici care consuma resurse fara sa fie folositoare.

| Iunix a răspuns:

Băi „ scoale " învață să scrii -_-.

| anonim_4396 explică (pentru Iunix):

Mai blegule, asa am vrut.oi fi george pruteanu reincarnat si nu stiu eu?

| MistretulPufos a răspuns:

Eu zic ca partea cu scoli e buna, ca unii sunt atat de destepti incat scriu "scoale"

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Nu pre inteleg la ce te referi.Dezvolta,te rog.

| anonim_4396 explică (pentru LoveMeBabyasdfg):

Este un curent ateist indreptat impotriva construirii catedralei mantuirii neamului, pe motiv ca sun nu stiu cate mii de biserici in tara, si ca s-au inchis scoli si spitale, acestea fiind insuficiente.am postat diferite materiale, emisiuni, explicatii dar degeaba, parca sant incuiati cu totul.Stirea respectiva,e luata din ziar si e una in realitate la mine in comuna, sunt doua scoli inchise iar cativa copii sunt plimbati de nevoie in comuna pentru a putea forma o clasa din trei sate.iar spitalele din comune mari, sufera de aceeasi boala, lipsa pacienti luni de zile, in care doctorii asistentele si infirmierele trebuiesc platite fiindca ei VIN LA SERVICI>nu e vina lor ca nu au ce face.intelegi? da cum sa explici astea unor incuiati?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

E un curent al bunului simt, nu ateist. Sint si destui crestini care au altceva decat tarita in cap si nu sunt de acord cu megalomania aia de catedrala.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vina nimanui ca nu sunt copii care sa umple acele scoli. Maimute pentru biserici se gasesc peste tot, ai si tu dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Da.pe aici sant doar cativa creati, in rest numai maimute stiintifice, evoluate si destepte.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand stai sa te rogi la "sfantul "copac ca a aparut fata lui Isus pe el, da clar denota numai inteligenta din partea religiosilor. Sau care dau limbi la icoane in curtea bisericii crezand ca au bilet asigurat spre rai. Nici Einstein nu avea iq asa de mare...

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Ba tu ai trecut de pubertate? daca nu? ai rabdare. daca ai zile si sanatate, vei trece.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nup. Inca ma chinui sa termin gradinita...

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Mda,nu pot sa zic ca nu ai si tu dreptate.Iti accept parerea, nu am nimic cu crestinii care isi tin credinta pentru ei, dar atat timp cat te tarasti in jurul nu stiu carei biserici si dai limbi nu stiu caror moaste pentru mine esti un nimic si n-am ce discuta cu astfel de persoane.

| anonim_4396 explică (pentru LoveMeBabyasdfg):

Sanatate si virtute, o mie de vorbe doi bani nu fac, iar limba daca se invarte in gura si scoate doar ineptii si desrtaciuni mai bine ar fi teapana.