| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Cu cat suntem mai putin naivi,mai putin prosti, cu atat rata pacatului este mai mare.Ar trebui sa fim involuati mintal,doar pentru a ne scalda in fericirea lui Dumnezeu, pentru idiotenia umana?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinta te ajuta sa traiesti fara pacat. Fiecare om se naste cu un bagaj genetic. Pot sa aiba teistii iq-ul mai mare, pot sa-l aiba ateii, oricum nu e relevant. Poti sa ai nivelul de inteligenta ridicat chiar daca esti crestin sau ateu.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru EmaS):

Chiar daca se naste cu o inteligenta uimitoare, totul e sa stii sa-ti formezi odrasla, ca degeaba are iq-ul de 200, daca il indoctrinam de la varsta foarte frageda.

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Este bine ca, copiii nostri sa primeasca o buna educatie atat religioasa cat si intelectuala. Nu crezi ca de peste tot suntem bombardati cu tot felul de lucruri negative, cu pornografie, pacat si imoralitate? Ei trebuie sa cunoasca toate lucrurile pentru ca sa poata sa aleaga. O credinta autentica nu se poate impune. Ea ia nastere din interior si se vede in exterior.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru EmaS):

Acum vrei sa spui ca un crestin adevarat se naste cu credinta adevarata in Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu asta vreau sa spun. Din contra, crestinii se fac nu se nasc. Credinta nu se transmite de la parinti la copii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@EmaS, asa e...credinta nu se transmite de la parinti la copii! O transmite sistemul, prin orele de religie din gradinite si scoli!

| Inferno a răspuns:

Nu degeaba spune Biblia ce spune.
"Beati pauperes spiritu."

| EmaS a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

De multe ori, copiii mei m-au intrebat:,, Mami sunt ateii oameni rai?,, Si, din dorinta de a-mi proteja copiii, ca sa nu fie prisi in panza lor incurcata, am fost tentata sa le raspund ca da. Am incercat sa le spun copiilor mei ca o religie buna nu produce neaparat oameni buni si ca o religie gresita sau lipsa religiei, nu produce neaparat oameni rai. Nu vreau sa le comunic faptul ca in aceasta lume numai crestinii sunt oameni buni si cei care nu sunt crestini sunt rai.

| Ioaniulian a răspuns:

Cititi si va minunati, parca nu vrem sa vedem starea Natiunilor intre cele care au religia crestina si celelalte, din toate punctele de vedere material, cultural etc, nu se observa cu cat lumea leapada invatatura Sfanta, avem probleme mai multe.

| RAY a răspuns:

Ai dreptate cioran in tot ce spui, o data buddha sa intarnit cu un teist si cu un ateu, intrebat de un ateu exista dumnezeu el a spus ca nu, intrebat de teist daca exista el a spus ca da, intrebat de un ucenic de a lui de ce lea raspuns la ambii cum au vrut ei, el a spus, spune la fiecare ce vrea sa auda, ca degeaba il contrazici

| CristiB93 a răspuns:

Nu ai fost la medic, esti un caz urgent, probabil ca a fost in concediu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru EmaS):

Vai Ema, dar este o onoare pentru mine ca m-ai scos de la ignor! Carei minuni se datoreaza asta?

| Raniia a răspuns:

De ce sa fiu involuat mintal daca aleg sa traiesc cu bucurie? Biblia vorbeste despre efectul curativ si terapeutic al unei inimi pline de bucurie:''O inima vesela este un bun leac'' asadar, daca traiesc cu bucurie sau nu este de fapt alegerea mea.Asta nu inseamna ca sunt o retardata.Nimeni din aceasta lume nu este responsabil sa ma faca pe mine fericita; aceasta sarcina imi revine numai mie.
Alege si tu sa fii bucuros; merita din plin!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu de unde crezi ca vine celebra "fericiti cei saraci cu duhul"?
Cu cat mai saraci cu duhul, cu atat mai usor de manipulat.
Sau, ca in celebrul citat din Alexandru Lapusneanul. Sigur il stii.

| invicta a răspuns:

Nu este suficient sa se declari ateu ca sa fii si inteligent.

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Draga mea, important este sa traiesti frumos, cu scop sa fi fericita sa te simti implinita. Lasa-i pe cei care se cred inteligenti (nu inseamna ca si sunt) sa fie frustrati singuri si nefericiti!,, Fericirea nu e o destinatie. E un mod de a trai. – Burton Hills,,

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Noi trebuie sa fim un exemplu pentru copiii nostri, prin modul nostru de viata, prin puterea exemplului. Copiii copiaza ceea ce vad la parintii lor. Eu le-am aratat care sunt adevaratele valori, frumusetea unei vieti traite frumos in moralitate. La maturitate ei vor alege ceea ce cred ca este mai bine pentru ei.