| mentholinks a întrebat:

Cu ce anume ne va rasplati Dumnezeu daca facem fapte bune? Caci asa zice "voi rasplati fiecaruia dupa faptele lui" iar in alt loc "rasplata voastra este mare in ceruri." Asadar ce avem de castigat din combinatia asta?

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20 de virgine la intrarea in rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu nimic pentru ca "dumnezeu" al crestinilor nu exista.

| Idris a răspuns:

Iti pot raspunde din perspectiva Islamica, ce anume vom avea in Paradis:

" Allah îi va aduce pe cei ce cred și sãvârșesc fapte bune în Grãdini
pe sub care curg pâraie și în ele vor fi împodobiți cu brãțãri de aur și
mãrgãritare, iar veșmintele lor vor fi în ele de mãtase." [Qur’an 22:23]

" Se va trece printre ei cu tipsii de aur și cupe; în el se va afla
tot ceea ce poftesc sufletele și place ochilor.(...) " [Qur’an 43:71]

" Cei cu fricã [de Allah] se vor afla într-un loc sigur, În grãdini și printre izvoare,
Vor purta straie de mãtase și brocart, șezând fațã în fațã.
Întocmai așa! Și le vom da Noi ca soațe hurii cu ochii mari." [Qur’an 44:51-54]

" Cei drepți se vor afla în [Grãdinile] plãcerii. Îi vor privi de pe divanuri. Pe fețele lor vei recunoaște strãlucirea Raiului. Li se va da sã bea dintr-un nectar pecetluit, A cãrui pecete este moscul. și întru aceasta [se cuvine] sã se întreacã cei care se întrec. Iar amestecul lui este din Tasnim" [Qur’an 83:22-27]

" Însã pentru cei evlavioși va fi o izbândã: Grãdini și struguri, [Fete frumoase] cu sânii rotunjiți - toate la fel de tinere -și pocale pline. Nu vor auzi în ele[în Gradinile Paradisului] vorbe deșarte și nici minciuni. [Aceasta este] rãsplatã de la Domnul tãu și un dar îmbelșugat" [Qur’an 78:31-36]

" Și se va trece printre ei cu vase de argint și cu pocaluri cristaline, Cristaluri de argint fãcute cu mãsurã precisã, și li se va da sã bea [acolo] dintr-un pocal al cãrui amestec va fi
cu ghimbir [Scos] acolo dintr-un izvor ce se cheamã Salsabil. Vor trece printre ei bãieți veșnic tineri, care, când îi vezi, crezi cã sunt mãrgãritare înșirate. și când te vei uita acolo, vei afla plãcere și mare împãrãție. Vor purta veșminte din mãtase verde și brocart și vor fi împodobiți
cu brãțãri de argint. și Domnul lor le va da sã bea dintr-o bãuturã curatã" [Qur’an 76:15-21]

Profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus ca Allah le va spune oamenilor din Paradis sa isi exprime ceea ce doresc. Acestia vor cere ceea ce doresc din nou si din nou, iar Allah le va spune: "Veti avea ceea ce doriti!"

Profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus ca in Paradis vom avea ceea ce ochi n-au vazut si ce urechile nu au auzit, si vom avea tot ceea ce vom dori.

Depinde de fiecare dintre noi pentru ce doreste sa intre in Paradis. Eu daca voi intra in Paradis (Cu Voia lui Allah) nu imi doresc decat sa fiu alaturi de iubitul nostru Profet si sa imi intalnesc Creatorul, pe Allah cel Puternic si asta imi va fi de ajuns. happy

| Angelostietot a răspuns:

Se refer la faptele pe cre le faci pe Pamant si daca traiesti o viata cu Dumnezeu, cand vei muri vei ajunge in rai, dar iti spun El spune:,, Cine nu Ma recunoaste pe Pamant, nici Eu nu il voi recunoaste in fata judecati"

| Angelostietot a răspuns:

Se numeste viata vesnica.

| Anirbas a răspuns:

Calitati. Aptitudini. Ai vazut ca unii pur si simplu au talent la ceva, iar altii nu. Precum pictura.